• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi çalışma gün sayısı

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Vakıf
Merhaba,

Arkadaşlar bir soru sormak istiyorum sizlere, çevre yönetim biriminde 2 adet çevre görelisinin sürekli çalıştırılması diyor, bu bizim hizmet dökümlerimize iş verenin 30 gün boyunca pirim yatırması gerektiği anlamına mı geliyor. çevre görevlisinin işyerinde işe girişi var fakat sgk hizmet dökümünde 30 gün değil de 10 gün görünmesi herhangi bir engel teşkil eder mi?

Evet, iki çevre görevlisi içinde 30 günlük primlerin yatması anlamına geliyor.

Sürekli istihdamı olan bir pozisyon için eğer eksik gün bildiriminiz yok ise ( hastalık, iş kazası, ücretsiz izin vb) 10 günlük sgk gösterilmesi sorun oluşturacaktır. Mali ve bakanlık denetlemelerinde bu problem yaratır, cezai durumlar getirir. Çünkü meslek koduna göre sigorta girişleri yapılıyor artık.

fakat meslek kodlarımız çevre görevlisi olarak değil ki Fatih Bey, çevre mühendisi kodundan, diğeri ise maden mühendisi kodundan zaten çevre görevlisi diye bir kod yok ki yanlış mı biliyorum???

Selma Hanım, benim ifade ettiğimde çevre görevlisi değil ki, çevre mühendisi yada diğer branşlardaki kişiler için :) yanlış anlamışsınız. Siz birini işe alırken sözleşme imzalatırsınız, bu sözleşme şartlarında nasıl bir görev kapsamında atandığı bellidir. Yönetmeliğin ifade ettiği ; eğer siz bir birim kuracaksanız ve burada mühendis yada diğer branşlardaki bu çevre görevlisi olarak göstereceğiniz kişilerin sizin iş yerinizde sürekli istihdam olarak kayıtlı olmasını istemektedir. Yani tam sigortalı olarak. Önerim; 10 günlük yapılan sigorta bildiriminin düzeltilerek, belkide ilgili kişiye geriye dönük eksik günlerin sigorta ödemesinin gerçekleştirilmesi çıkış yolu olabilir ( ilerde firma olarak mağdur duruma düşülmemesi için).

iş yerinde çalışmaya başlanacağı zaman zaten sözleşme imzalıyoruz bu ya belirli süreli ya da belirsiz süreli oluyor (iş kanununa göre), belirsiz süreli zaten sınırsız çalışır durumda olma hali olarak tanımlanıyor. şimdi asıl fark Çevre görevlisi yönetmeliğinde sürekli istihdam ile bu iş kanununda ki mantık aynı mı. diğer çevre görevlisi arkadaşım da benim gibi belirsiz süreli sözleşme yaparak işe girişi var ama emekli olduğu için primleri 30 gün üzerinden yatsın istemiyor. Pirim yatış sayısı 30 olma ize sizin fikrinize göre yönetmelik ifadesine ters iş yapılmış olur diyorsunuz anladığım kadarıyla. bakalım nasıl olacak çünkü bunu netleştireceğimiz bir durum da bulunamaz herhalde genel anlamda.

Cevaplarınız için çok çok teşekkürler bu arada,,