• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi, çevre yönetim birimi ve çevre danişmanlik firmalari hakkinda yönetmelik

G. Hersanlioglu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Veolia Çanakkale Entegre Katı Atık Yönetim Projesi
Merhabalar,

MADDE 5 – (1) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan işletmeler; çevre yönetim birimlerini kurmak veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak zorundadır.

Maddesiyle ilgili bi sorum var;

Çevre izin lisans yönetmeliğine göre hemEK1 ve hemEk2 kapsamına giren bi fabrikayız. dolayısı ile Ek1 kapsamında değerlendiriliyoruz.

Temmuz ayına kadar bi çevre danışmanlık firması ile sözleşmemiz var fakat temmuzda sözleşme bitince ben tam zamanlı çevre görevlisi olarak başlayacağım.

Ama yukarıdaki maddeyi okuyunca, Ek1deki işletmeler ya çevre yönetim birimi kuracak yada çevre yönetim hizmeti alacak diyor. Yani 1 adet çevre görevlisinin tam zamanlı olarak Ek1deki işletmelerde çalışması uygun değil sonucu mu çıkar burdan?

Malesef öyle. Ek1 ise ya hizmet alcaksınız yada birim kurulcak ek2 ise siz yapabilirsiniz.

@hersanlioglu

Aynen öyle. 1 çevre görevlisinin tam zamanlı çalışması ek-1 tesisleri için yeterli olmaz. Çevre yönetim birimi kurulması yada danışmanlık firmasından hizmet alınmasına devam edilmelidir.

Tamamen tecrübe konusuyla alakalı olduğunu düşünüyorum. bir çevre danışmanlık firmasında en az 1 kişi 3 yıl, en az 1 kişi de 2 yıl tecrubeli olmak zorunda. diğer çevre görevlileri tecrubesiz olsalar da firma hakkındaki çözümleyemedikleri durumlarda tecrübeli olanlardan fikir alabilirler. tecrubesiz bir çevre görevlisi sürekli bile olsa tek başına olduğu için ve fikir alabileceği kimse olmadığı için firmada sıkıntı yaşar diye düşünmüş olabilirler.

Çevre izin ve lisans yönetmeliği Madde6/2'de:
Bir işletme içinde Ek-1 ve Ek-2 listesine tabi faaliyet veya tesislerin birlikte bulunması halinde söz konusu müracaat Ek-1 kapsamında değerlendirilir
diyor.
Ama çevre görevlisi...hakkında yönetmelikte; hem EK1 hem Ek2ye girenler EK1olarak değerlendirilir demiyor.

Burdan kurtaramaz mıyım acaba? :)

Malesef kurtaramazsınız. Bir işletme ek-1 olarak değerlendiriliyorsa artık her işlemi ek-1 olarak yapılır. keşke tüm yönetmelikler o kadar detaylı açıklansa :)