• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi eğitimi [3-9 nisan 2014]

@Merve Yeşildağ
Onunla ilgili bende aynı duyumu aldım.Belge yenileme için sınava girilmeyecek eğitim yeterli olacak diye fakat hala bu konuda netleşmedi.

@Merve Yeşildağ
Kesinlikle katılıyorum.Tanıdığım bir çevre görevlisi gayet kendinden emin bir şekilde sınava girmeyeceğiz belge yenileme eğitimine gireceğiz demişti.Yönetmeliği didik didik ettim ama bununla ilgili bir ibare göremedim.İnşallah doğrudur.

@Merve Yeşildağ
Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik
Belgelerin vize edilmesi
MADDE 15 – (1) Vize işlemleri için, mevcut belgenin geçerlik süresinin bitiminden en az bir ay önce başvuruda bulunulur.
(2) Çevre görevlileri tarafından yapılacak vize başvurularında 17 nci madde gereğince eğitim alındığına dair belgenin sunulması zorunludur.
Eğitim
MADDE 17 – (1) Bakanlık, belge sahibi çevre görevlilerine yılda en az bir kez eğitim verir veya verdirir. Çevre görevlileri vize dönemi içinde en az bir kere bu eğitime katılmak zorundadır. Eğitim ile ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.
Önceden alınan belgelerin geçerliliği
GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden önce verilen çevre görevlisi belgeleri vize sürelerinin sonuna kadar geçerlidir.
(2) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce çevre görevlisi belgesi alanların belgeleri vize süresinin sonunda bu Yönetmeliğin 17 nci maddesi uyarınca eğitim alındığına dair belgenin sunulması halinde vize edilir.

Belgenin vize edilmesi için sınava girilmeyecektir. Sadece eğitim alınması sonucunda vize edilecektir.

@Seda Özsoy

Belgelerin vize edilmesi
MADDE 15 –

(1) Vize işlemleri için, mevcut belgenin geçerlik süresinin bitiminden en az bir ay önce başvuruda bulunulur.
(2) Çevre görevlileri tarafından yapılacak vize başvurularında 17 nci madde gereğince eğitim alındığına dair belgenin sunulması zorunludur.
(3) Çevre yönetim birimi ve çevre danışmanlık firmaları tarafından yapılacak vize başvurularında Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ile güncel büro tescil belgesi sunulur.
(4) Vize başvurularında, vize ücretinin Bakanlık Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırıldığına dair hesap belgesi eklenir.
(5) Süresi içinde vize başvurusu yapmayan kişi, kurum veya kuruluşların belge bedelleri %50 fazlasıyla alınır.
(6) Vize süresi içinde başvuru yapmayan çevre görevlileri, çevre yönetim birimi veya firmalar, belge geçerlik tarihinin dolmasından sonra çevre yönetimi hizmetleri veremezler.
(7) Bu durumdaki çevre görevlileri veya çevre yönetim birimi veya firmalar tarafından, yetkili makama sunulmuş olan çevre izin veya çevre izin ve lisans işlemlerinin tamamlanmasına izin verilir.
(8) Belge vize süresi dolanlar 11 inci madde kapsamında yeniden başvuru yapar.

Eğitim
MADDE 17 – (1) Bakanlık, belge sahibi çevre görevlilerine yılda en az bir kez eğitim verir veya verdirir. Çevre görevlileri vize dönemi içinde en az bir kere bu eğitime katılmak zorundadır. Eğitim ile ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

Seda Hanım,
Mevcut belgesi olanlar için sadece "eğitim alındığına dair belge"den bahsedildiği, sınava girmelidir, sınav sonucuna göre değerlendirilmelidir gibi bir ibare olmadığı için sınava girmeyeceğiz. Tabii burada dikkat edilecek konu; vize dönemi içerisinde başvuru yapılması gerektiği. Vize dönemi içinde başvuru yapılmazsa şayet, ilk defa belge alınıyormuş gibi, Madde 11'de belirtilen bilgi ve belgelerle yeniden başvuru yapılacaktır.

Ayrıca;
p) Vize dönemi: Çevre görevlisi belgesi, çevre danışmanlık yeterlik belgesi ve çevre yönetim birimi belgesinin Bakanlıkça onaylandıktan sonraki 4 (dört) yıllık süreyi ifade eder.

Çok teşekkürler Fatmagül Hanım, bir şey sormak istiyorum.Belgem diyelim ki 2014 haziranda doluyor.Bunun için en geç 2014 mayısta belge için başvuruda bulunmam gerekiyor.Peki vize dönemi içinde en az bir kez bu eğitime katılmak zorundadır maddesine göre ben 2013 yılında çevre görevlisi eğitimine katılıp , 2014 mayısta belge başvurusu yapabilirim değil mi?

Rica ederim Seda Hanım.
Evet, vize dönemi içerisinde en az bir kez dendiğine göre yapılacak eğitimlerden herhangi birisine katılmış olmak yeterli olacaktır.
Bu yapılacak olan ilk eğitim olacak, ne sıklıkla eğitim yapılacağı konusunda bir bilgimiz yok, hatta ne sıklıkla sınav yapılacağı ile ilgili de bir bilgimiz yok ne yazık ki. Ama sormak istediğiniz şey sene değişikliği ise; sorun olmayacaktır.

Arkadaşlar eğitim fotoğraflarında kendimi gördüm birazdan işaretleyip paylaşacağım :)

@Can Avşar

Bakanlık Sueno otelde çevre görevlilerine özel eğitim (iç tetkik-aylık değerlendirme tutanağı vb. yeni taslaklar ve izin lisans sistemi hk.) verilmiş idi. Eylül 2012 olabilir. oradan çekilmiş bir fotoğraf :)

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .