• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Çevre görevlisi eğitimi

arkadaşlar bakanlıktan bakıyorum ama daha bir hareket görmedim. bu eğitim tarihi belli oldu mu bilen duyan var mı?

bir de merakımdan soruyorum. nisanda eğitim yaptılar ancak sınavını yapmadılar ya da ben görmedim. yapıldı mı yapılcak mı bilen var mı?

Sınav yapılmadı, bir sonra ki eğitim de eylül ekim gibi olur diyorlar

Eğitim tarihi belli olduktan sonra mı parasını yatırmalıyız yoksa şuan yatırmamız ilerde bizim için herhangi bir sorun teşkil etmez mi? İl çevre tarihi belli olunca yatır diyo sonra farketmez deniliyo bakanlıkta il çevreye sor diyo bu konuda bilginiz var mı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

@Serkan Kürklü

önce eğitim tarihleri açıklancak ondan sonra yatırılacak para. eğitimi veren kurumun hesabına yatırılcak. açıklanınca yazar. il çevreye boşuna soru sorma onlar bir şey bilmez

Arkadaslar parayı eğitimi tarihi açıklandıktan sonra yatıracaksız o yüzden eğitim tarihini beklemeniz gerekir . çevre mühendisleri için eğitimin süresi 3 gün konusu çevre mevzuatı ilk eğitim antalyada oldu tüçev tarafından :)

@selimboztoprak

Ben bir çevre mühendisi olarak çevre görevlisi eğitimine karşı değilim. çünkü çevre izni nasıl alınır. sisteme nasıl yüklenir vs. bunlar lisans programında yok. daha doğrusu çevre mühendisliği kapsamında yok.

Ama bakanlık dayatmasıyla 1.000 lira gibi yüksek fiyatlara da yapılmasına karşıyım. koy kardeşim lisans programına seçmeli çevre görevlisi dersi. 3 gün değil 3 ay öğret. mezuniyette de ver bu dersi alanlara çevre görevlisi belgesini. aslında çözüm bu kadar basit.

Çevre mühendisi olmayanlar da bi zahmet bizim işimizi yapamasın.mesela biz maden görevlisi belgesi alıp teknik nezaretçi oluyor muyuz?

@tncbzkrt

Şahsen ben bu dediğinize katılmıyorum belki her üniversite bu konuda duyarlı değildir ancak Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri bu konuda hem duyarlılardı hem Mesleki Uygulamalar adı altında seçmeli dersimiz vardı hemde bir çok ders içerisinde çevre mevzuatı ve yönetmelikler konusunda bilgilendirme yapılmaktaydı. Ayrıca Yönetmelikler konusunda Çevre Mühendisi arkadaşlarımın ve öğrencilerinin kendileri bu konuda duyarlı olarak yönetmelik ve mevzuat konusunda yeterliliklerini kazanabileceklerini düşünüyorum. Bakanlığın belli bir ücret karşılığı 3 günlük eğitimi bizlere mevzuat konusunda verdikleri eğitim nasıl yeterli olmayacaksa Çevre Mühendisliği alan derslerini almamış arkadaşlarımızın 5 günlük eğitimle ne derece Çevre Görevliliği adı altında bizim işimizi yapabilecekleri de ayrı bir tartışmadır bence...

Ya arkadaşlar ben farklı bir açıdan bakayım olaya. Öncelikle eğitim şart :) Şöyle ki, adam ehliyet almış, çok da iy şoför ama ehliyeti alalı 15 sene geçmiş, gözler artık eskisi gibi görmüyor, trafik kurralarının bazıları değişmiş, artık kırmızıda geçiliyor yeşilde duruluyor falan :) E bu adama yeni bir eğitim şart yani bilgilerini tazelemesi lazım, mevcut değişiklikleri belki yeni ehliyet alanlarla veya kendisi gibi olanlarla yorumlaması ufkunu açması , çağı yakalaması lazım. Bu eğitim bunun için bir fırsattır. Sınava ben de karşıyım ama tazeleme, farkındalık arttırma, çağı yakalama ve beyin fırtınası şeklindeki eğitimlerin olması taraftarıyım. Senede 2-3 gün eğitime gidip, meslektaşlarla sohbet etmek, güncel mevzuatları tartışmak farkındalık edinmek kötü değil. Ama bunu bir rant kapısı görüpte işin rengini değiştirmek isteyenlere de karşıyım. Bence bu eğitimler konaklamalar/yemekler vs hariç bedava olmalı hatta.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

evet yenileme eğitimleri de makul fiyatlarla yapılmalı. buna katılıyorum. ama lisans programında seçmeli ders fikri de değerlendirilmeli bence.
devlet sanki bize belge vermek için değil de, gelir elde etmek için eğitim yapıyor.

Bende Eğitim verilip verilmemesine değilde eğitimle ilgili belirsizliklere kılım. :confused: Ne kimse eğitimin tarihini biliyor. Ne nerede olacağını biliyor nede fiyatlarını biliyor. uzun vadeli hatta öyle çok uzun değil bir yıllık bir eğitim planı hazırlamak çokmu zor? :mad:
Şuan yığılma var bu kadar insanı bu aylarda hangi otele sığdıracan nasıl bir hizmet nasıl bir eğitim veren... Bu sorunlar nasıl çözülecek bilmiyorum.

@Burak Dumlu

@tncbzkrt

Evet katılıyorum, "neden eğitim alıyoruz biz herşeyi biliyoruz" düşüncesinden ziyade bu tür sıkıntıların üzerine gidilirse meslek o zaman gelişir.

Hiç bir meslek dalında öğrenilecekler bitmez bizim mesleğimizde fazlasıyla yönetmeliğe boğulmuş bir meslek ve evet yönetmelik dilini önce öğrenmek gerekli , ona da tamam ama bu şekilde mevzunun sadece belli ki para kazanmak üzerine döndüğü bir eğitime karşıyız, maliyeti bu kadar yüksek olan bir eğitime karşıyız, bilmem hangi kentin şu kadar yıldızlı otelinde verilen eğitime karşıyız,onca yönetmeliği 3 güne sığdırdığını düşünen niteliksiz eğitime karşıyız,iyi ezber yapan alakasız bölüm mezunlarının hiçbir teknik eğitim almamış olanların belge ile mühendisliğimizi satın almasına karşıyız....

Çevre Görevlisi
17.09.2014

http://www.csb.gov.tr/db/ced/editordosya/cevregorevlisi(2).jpg

21.11.2013 tarihinde yayımlanarak 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe giren (Değişik:06/05/2014-28992) Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı, 7 nci ve 16 ncı maddeleri kapsamında çevre görevlisi belgesi almak isteyen kişiler için 27 Ekim - 02 Kasım 2014 tarihlerinde “Çevre Görevlisi Eğitimleri” düzenlenecektir.

http://www.csb.gov.tr/db/ced/editordosya/cevregorevlisi1.jpg http://www.csb.gov.tr/db/ced/editordosya/cevregorevlisi2.jpg

Çevre görevlisi olabileceklerde aranılacak nitelikler Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde sıralanmış olup, buna göre;

a) En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olan veya çevre mühendisliği veya çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olanlar “Çevre Mevzuatı” eğitimine katılmak,

b) En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olanlar, “Temel Çevre Bilimleri” ve “Çevre Mevzuatı” eğitime katılmak ve Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak sınavda başarılı olmak kaydıyla çevre görevlisi belgesi almaya hak kazanacaklardır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Duyuruda "Çevre Görevlisi belgesi almak isteyenler kişiler için" diye belirtmişler. Peki Çevre Görevlisi olup da vize dönemi içerisinde eğitim alması gerekenler de bu eğitime mi katılacaklar?

Kendi soruma kendim cevap vereyim :)

Bakanlıkla görüştüm. Yıl sonuna doğru Çevre Görevlileri için de bir eğitim planlanıyormuş. Fakat muhtemelen öncelikle 2010 yılında Çevre Görevlisi belgesi almış olanlar için olacakmış bu eğitim. Eğitime kimlerin katılabileceğini duyuruda belirteceklermiş.