• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi maaşı

mrtblgn

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli meslektaşlarım, malum belgeyi bende almış bulunmaktayım fakat sizlere bi sorum olacak çevre görevlisi olarak çalışıp da 3000 lira veya daha fazla maaş alan bir Allah kulu tanıdığınız var mı veya duymuşluğunuz var mı? koordinatör çevre görevlisinden bahsediyorum 3-4-5 yıl çevre görevlisi olarak çalışmış kişiler cevaplarsa sevinirim.

@Serhat Mehmet Kar

olması gerekeni söyledim olanı değil. Hakkettiğimiz başlangıç olarak en az net 2500.

İşletmelerde makine mühendisleri ve elektrik mühendisleri bahsettiğim ücretleri alıyorlar. Kurumsal firmalarda ise başlangıç departmana göre değişiyor. 3000-4000 arası başlangıç ücreti var.
1500 liraya çalışacak arkadaşa tavsiyem sorumluluk almasın. İşkurun meslek edinme programına katılıp bir fabrikada makine operatörü olsun daha iyi. Mesleki belgesi olan operatörler bile 1200-1400 arası başlıyorlar. Fazla çalışmalarla rahat 1700 bulunur.

en azından kafası rahat olur.

@ibrahim59 Bende olandan bahsettim zaten arkadaşım. Başka mesleklerin ne kadar aldığı ilgilendirmiyor beni meslektaşlarımın ne kadar aldığı önemli olan. Ayrıca 1500 le başlayacak olan arkadaşa tavsiyem derken işe yeni girmiş tüm çevre mühendislerine sesleniyorsun zaten. Olması gerekenler ayrı değerlendirilecek bir konu yapılması gerekenler var ama biz olandan bahsediyoruz zaten yanlış birşey söylediğimi düşünmüyorum

arkadaşlar öncelikle şunu anlayalım iş bizde bitiyor. Çalışmayın 1500 tl ye hepiniz 2500 tl isteyin aptallık edip 1500 tl ye kasiyer maaşıyla çalışmayın. bir hafta önce 1800 tl ye iş teklifi benim ayağıma kadar geldi ama kibarca reddettim. Tabi ben 1800 tl ye çalışmadım birisi gidip 1500 tl ye gene çalışacak.
Olay şu sizin onlara onların size ihtiyacı var, çevre görevlisi olmadan işleri yürümez bunu aklınızdan çıkarmayın. Mesleğimizi ayaklar altına alıp rezil etmeyin.

sanırım sorun çevre mühendisi maaşlarından çok çevre danışmanlık ve çed ve aat onay ve konstrüksiyon ücretlerinde bitiyor.
kimse kimseyi bilmez ama tanıdığım 7-8 tane danışmanlık ve çed firması var onlar için 3000 tl bir personele çok para.
Şimdi sgk ücretleri + yemek ücretleri + yakıt masrafları + personel masrafları + diğer giderler
yani bir personel 3000 alsa minumum 3 kişi için düşünürsek, bu şirketin ay sonu zararsız kapatması için minumum 15.000 - 20.000 civarı bir girişi olması lazım.

çevre sektörde ki çoğu firmanın dez avantajı düzenli ödeme alamaz çünkü çevre köprüye geçene kadardır.
bir firmanın işi ne kadar hızlı veya yavaş bitirdiği kimse için önemli değildir en düşük ücret her zaman iyidir.
birde hizmet sektörü olduğu için vergi belası vardır o konuya hiç girmeyeceğim.

bu doneler olduktan sonra ücretler hep düşük olacaktır.

- çok kazanan arkadaşlar var ama hep bu işlerin yanında ikinci bir iş yapıyor yada bir fabrika yada şirketin çevre mühendisliğini yapıyor.
- sektörde birde çevre mühendisi sayısı çok fazla buda giderek maliyetler düşürüyor dolayısıyla rekabette düşüyor.
- birde çoğu iş öyle yıllarca deneyim deneyim isteyen işler değil 1-2 yıl çalışan adam ben en iyiyim deyip şirket açıyor.

vesselam bu işler böyle, durduk yere kimse astronomik ücretler vermiyor sanırım arz talep meselesi.
çevre işlerini yapan firmaların %90 ' da zor kazanan firmalar kimse kimseyi kandırmasın.

sektor disi olacak ama yine de güncel örnektir, geçen hafta bir arkadasim starbucks da ise basladi. 1750 TL net maaş, maaş üzerinden sigorta günde 7,5 saat mesai haftada 2 gün izin, 1 dk bile fazla calisirlarsa aninda fazla mesai ucreti ve o sigorta fazla mesai de eklenerek yapiliyor, 100 TL yol parası ve 350 TL sodexo. hani amacim kücümsemek degil ama bu kosullardan cok daha kotu sartlarda calisan mühendisler var.

@hepaistos

Güzel tespit olmuş. Bunların değişmesi için neler yapılabilir? Örnek olarak bir tane benden gelsin. Ben, firmalarda alınması zorunlu çevre izinlerinin ve bunlara bağlı belgelerin yasak ile zorunlulukla değil, teşvik ile yaptırılması gerektiği taraftarıyım. Bu konu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi ile birlikte ortak bir çalışma yapması ve çevre işlemleri ile firmalarda teşvik indirimine gidilmesine, hatta hibeye kadar gidilmesi düşüncesindeyim. Başka fikri olan varsa paylaşmaktan lütfen çekilmesin.

Genele Öz eleştiri olarak yapıyorum.
hakkımız 2000/2500 tl
peki bu parayı alınca ne verebileceğiz iş verene;
  • saatlerce facebookta gezmemi
  • watsapta muhabbet mi
  • gazete okuyarak zaman geçirmek mi
hiçbir şey veremeyeceksiniz hemde hiçbir şey. eğitilmiyoruz ki eğitim almıyoruz ki. Kimse çevre mühendisi aramıyor.
5 yıllık iş hayatımda 20 tane farklı çevre mühendisi ile çalıştım 2 kişi hariç hepsi yeni mezundu. Tek bildikleri ne yapacağını sormak ve bunun için şablon veya not var mı diye kendini yiyip bitirmek. üretmek 0 irdelemek 0 çözüm üretmek 0 ama istenilen maaş 3000

olur mu şimdi siz söyleyin.

Genele yazıyorum:)
Yıllar geçtikçe hala başladığı noktada olanlara 1500 TL'de çok.
Yeni mezun olan kişi tabiki araştıracak yada bir bilene soracaktır. Bunda yadırganacak bir şey göremiyorum.
Okuldan mezun olunca her konuda uzman olunmuyor malesef. Hiç bir meslektede böyle bir şey söz konusu değildir.

çevre danışman firmada çalışan bir mühendis sadece otursa bile 16 tesis daha demek bu da ortalama 500 tl den 8000 tl demek.
her yeni mezuna aynı muameleyi yapmak yanlış. ben, patron düzgün olursa çalışanların da duzgun olacagına inananlardanım... patron çalışana hakkını verirse çalışan da patrona hakkını verir, sistem boyle olmazsa o kişilerle çalışılmaz olur biter. karşılıklı tatmin olması lazım tek taraflı dusunmek yanlıs, bir de o watsapta face de takılan arkadaslara sormak lazım bakalım nie kaytarıyorlar...

@Mahmut Cimşit adı üstünde lisans diploması, gir bi bak bakalım 0-5 sene, 5-10 senelik mühendislerin alması gereken maaşlar nelerdir? hadi 3000 tl olmasın en alt sınır bari 2000 tl olsun yeni başlayanlara onu bile çok görüp 1500 tl vereyim gel çalış diyen danışmanlık firmalarına bende bunu sorarım.

@Mahmut Cimşit yeni mezun birisinin işi öğrenmek için soru sormasını nasıl bir mantıkla eleştirdiğinizi anlamam mümkün değil, o yüzden o bölümü atlıyorum. ama neden 3 bin tl isterler orasını biliyorum. bu ülkede adam gibi geçinebilmek için gereken miktar bu şu an için, o yüzden bu parayı istiyorlar. siz çalışanınıza yetecek kadar para vermezseniz aklı işte değil, ay sonunu nasıl getiririm de olur. öyle bir durumda da iş veriminin yüksek olmasını bekleyemezsiniz.

Aslında çevre danışmanlık firmalarını düşününce gerçektende durum vahim.
Kendi meslektaşları hakkında olumsuz ve ücretini hakketmediğini düşünen işveren konumunda çevre mühendisleri olduğu sürece kimse bir ilerleme beklemesin.
Zaten piyasayıda bu kişiler belirlemiyorlarmı? Verdikleri düşük ücretli tekliflerle bünyesinde istihtam ettiği kişilerin üceretinide o denli ayarlayabiliyorlar. Ayrıca aynı iş cüzzi miktarla yapılacak vaatleriyle işveren için alternatif ve
fabrikada çalışan çevre mühendisi için ise tehdit oluşturuyorlar.
Danışmanlık ücretleri düşük olduğu için hem fabrikada tam zamanlı çalışanın ücreti hemde danışmanlık firmasında çalışanın ücretinin düşük olmasının nedenlerinden biride bu değil mi? Acaba ben yanlışmı düşünüyorum?

@Mahmut Cimşit Sorumluluk kardeşim diploma değil. Sorumluluk almak tek başına 3000 TL eder. Koca koca tesislerden sorumlu olup, fabrikadaki posta başı kadar ücret alamamak başlı başına saçmalıktır.

Ben bu konuşmaları anlamıyorum. Ben sabahtan akşama kadar vaktimi veriyorum işverene. ne vereceksiniz iş verene diyene söylüyorum öncelikle hiçbir iş yapmıyorsunuz diyene sözüm.16 tesisle ilgileniyorum üstüne üstlük üzerimde olmayan ama ilgilendiğim firmalar var. sen şimdi kalkıp ne veriyorsun iş verene diyorsun ya 15 bin ayda gelir getiriyorum. bir sürü evrak dosya sirkülasyonu yapıyorum. raporlar hazırlıyorum. Tesislerin Para çıkmasın diye yapmak istemedikleri zorunluluklarla ve patronlarla uğrasıyorum. Yeni çıkan yönetmelikleri takip ediyorum .
Daha nicesi.... Lütfen bu konuda baya doluyum maaşları haketmıyorsunuz demesin kimse. kimsenin hakkı değil bunu eleştirmek. yaptığımız işi hor görmek. Biz mühendisiz... meslektaşım olarak haketmedğimizi düşünenleri kınıyorum.

yeni mezunlara neden ezik gözüyle bakılıyor anlamış değilim.hepiniz yeni mezun olarak başlamadınız mı iş hayatına? kimse anne karnından mühendis olarak doğmuyor.sonuçta bu bölümü okuduysak ,bu zor dersleri verdiysek hepimizin gelişmeye elverişli bir kapasitesi vardır diye düşünüyorum.facebookta gezme ,watsapta muhabbet diyorsunuz da elemanına bu fırsatı veren işverenin kendisi değil midir? 1500 tl az...küçümsemek olarak algılanmasın bir market görevlisi de bu maaşı alıyor. kişinin aldığı maaş tabii ki performansına yansır hep daha çok çalışmak ister, en iyisini yapmak ister..siz bile bir mühendisin 1500 tl hak etmediğini düşünürseniz sonumuz nasıl iyiye gidecek? mesele 4 yılımı verdim meselesi değil, okumak güzel şey fakat bizi okutan ailelerimiz güzel bir gelecek kuralım diye okuttu,bizi uzaktan izleyen çevremiz '' bak bu çocuk okuyor ,ailesine bakacak'' dedi hep. kimse demesin ki çevrenin ne söylediğinin bir önemi yok, hepimiz üzülüyoruz.biz bu komik rakamlardan çok daha fazlasını hak ediyoruz.otursak da hak ediyoruz facebookta gezsek de...