• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi sigorta

A

ahmet_

Herkese merhaba, çalıştığım geri dönüşüm tesisi son iki aylık sigortamı yatırmamış, bu durumda benim ordaki çevre görevliliğim sistemden otomatik iptal mi olur acaba?(Şu an sistemde hala orda çevre görevlisi gözüküyorum)

Cevap: Çevre görevlisi sigorta

iptal olmaz iptal olması için ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANISMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK gereği bildirim yapılması gerekli yönetmelik gereği a) İstihdam edilen personelin T.C. kimlik numaralarını ve sosyal güvenlik numaralarını on is günü içerisinde Bakanlığa bildirmekle, YÜKÜMLÜDÜR, FAKAT GEÇİCİ FALİYET BELGESİ SÜRECİNDE OLAN TAT Firmalarının Çevre Görevlisi Çalıştırma zorunluluğu ilgili yönetmelik gereği yok tur fakat Çevre Görevlisi Hizmeti alması gerekir.
ç) Tesiste çevre sorumlusu olarak en az bir çevre mühendisi çalıştırılır ancak, aynı ilde tek tüzel kişiliği olan birden fazla tesis için bir çevre mühendisinin çalıştırılması yeterlidir. (Değişik ibare:R.G-30/3/2010-27537)(1) Çevre lisansı alınması durumunda, çevre sorumlusunun tesiste çalıştığını gösteren belgelerin dört aylık dönemler halinde Bakanlığa gönderilmesi gerekir.(mevcut)
(taslak)
ç) Tesiste çevre sorumlusu olarak çevre mühendisi çalıştırılır ancak, aynı ilde tek tüzel kişiliği olan birden fazla tesis için bir çevre mühendisi çalıştırılması yeterlidir. Çevre lisansı alınması durumunda, çevre mühendisinin tesiste çalıştığını gösteren belgelerin dört aylık dönemler halinde il çevre ve orman müdürlüğüne gönderilmesi gerekir.

bu kapsamda durumunuzu değerlendirebilirsiniz fakat iş kanunu gereği şikayetlerinizi, SGK'ya yapmanızı öneririm.
Sevgi ve Saygılarımla

Anladım, ben şu an geçici faaliyet belgesi almıştım firma için, lisans için başvuru aşamasındaydık, demek ki bu aşamalarda benim anladığım kadarıyla bir ay yatmamış olması bir sorun yaratmaz, çünkü dün konuştuğuma göre bundan sonra yatırıcaklar düzenli mayıs ayınıda muhasebeci unutmuş yatırmayı söylediğine göre

Şimdi şöyle bir durum var size yalan söyleniyor olabilir nedenleri ise;
Muhasebeci para yatırır fakat parayı şirket verir muhasebeci bildirim yapar SGK'ya ve bu bildirimler özel bir istek olmadıkça her ay düzenli olarak bildirilir, sadece çıkış verilenler bildirilmez, paranın yatırılmaması durumunda işverenin sigorta kurumuna borcu olur fakat sizin primler yatmış olur. Prim gözükmüyorsa size iş çıkışı verilmiş demek oluyor vede yukarıda belirttiğim gibi bunun düzeltilmesi için baskı yapın sgk'ya yazı yazsınlar yanlış bildirim yapılmadığını falan hakkınızı arayın yoksa muhasebeciler daha çok unuturlar sigorta primlerini, birde ayrıca sigorta primlerinizin aldığınız maaş üzerinde yatırılmasına dikkat edin, genelde uyanık firmalar asgari ücret üzerinden yatırıyorlar.
Sevgi ve Saygılarımla
Sevgi ve Saygılarımla

İzin Lisans işlemlerini gerçekleştiriyorsanız firmada Çevre Görevlisi statüsünde de çalışıyorsunuz ve bu konumda çalışan kişinin sigortasının yatmasının gerektiğinin yönetmelikçe belirtildiğini söyleyin ve gerekirse Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmelik, Çevre Denetimi Yönetmeliği gibi yönetmelikleri kendilerine gösterin. Sigortanın yatırılması gerektiğini bildirin.
Ha sorun olur mu ? Sanmıyorum 1 ay veya 2 ay sigorta yatmamasından sorun olacağını. Ama size o ayları yatırmadan çıkış verilirse İzin/Lisans aldıktan sonra nasıl bir şey olur onu bilemem. Zaten onu siz değil firma düşünür artık.

sigorto pirim konusunda bilgisi olan war mı arkadaşlar? pirimler aldığımız maaş üzerinden mi yatırılır? yoksa sabit bi miktarı war mıdır?
aldığımız maaşın da normalde bi standardı vardır diye düşünüyorum, odanın belirlediği bir faiyat vs.
sigorta pirimi de bu sabit üzerinden yatırılmaz mı ?

aldıgınız maas üzerinden yatıran firma sayısı cok azdır genelde cogu firma asgari ücret üzerinden yatırır sigortanızı.eger ki maasınızı bankadan alıyorsanız ve maasınızın bır kısmı bankaya yatıyor bır kısmı da elden alıyorsanız bilin ki sigortanız asgari ücret üzerinden yatıyor.bunu sorsanızda söylerler zaten.ama yeni bir düzenleme geliyor bu konu ile ilgili öyle duydum.asgari ücret üzerinden yatmacak bu düzenlemeyle.saygılar...

Sigortanızı e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.
İşletmelerin sigortanızı en az asgari ücret olarak (verdiği maaşa eşit ) yatırmak zorundadır hangi işyeri olursa olsun.

(kısmi zamanlı sözleşmede daha az olabilir)

Aksi takdirde SGK ya şikayet etmeniz gerekir.İşletme suç işlemekte ve sizin hakkınız yenmektedir.