• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik 21.11.2013

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Arkadaşlar diğer konularda bir yönetici arkadaşımızın maddi hatasından dolayı mesajlar birbirine karışmıştır.

Lütfen yönetmelik ile ilgili tartışmalarınızı bu başlık altından yürütünüz.

Yönetmeliğin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
[/URL]

(8) Belge vize süresi dolanlar 11 inci madde kapsamında yeniden başvuru yapar.

Herşeyi ayrıntılı düşünmüşler de belgesi olup da vize süresi dolan ve bu süre içerisinde bu işi yapıp bu çalışmışlığını da ispat edebilenler neden ayrı tutulmamış da sil baştan yaptırılmış? beş yıl üç yıl 2 yıl çevre tecrübesi ispatı hangi bölümde talep edilmiş ise bu da aynı şekilde talep edilip vize yenileme diye ayrı bir madde konulabilirmiş?

ÇMO lütfen bir toplantı düzenlesin, lütfen herkes birlik olsun bu toplantıya katılsın, bir raportör olsun, sorunlar ve mevzuat adam akıllı tartışılsın, bu mesleğin müdavimleri lütfen siz de katılın, biz nasılsa kendimizi kurtartık yeni mezunlar ne hali varsa görsün demeyin..... bu iş mail ile olmaz.... burada havaya konuşuyoruz....

Bir hafta önceden ücretini yatırmıştım mobil imzada problem yaşadığım için başvurru yapamadım.Başbvuru yapabilir miyim? veya ücret iade talebinde buluanbilirmiyim

@Ahmed Arif Çelik

Yönetmelik 1.1.2014 te yürürlüğe geçecek diyor. Ama şimdiden sistemleri kapatmış olabilirler. Bakanlıkla görüşmelisin bence. Birde ücret talebinden bulunmaktan ziyade belgeni almaya bak, sonra uğraşırsın diğer eklenen maddelerle.

(3) Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olan veya çevre mühendisliği, çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış kişiler için çevre mevzuatı sınavına, Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olanlar temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konusunda yapılacak sınava katılmak zorundadırlar.

Bu yönetmelikler hazırlanırken neden Türkçe mizin düzgünlüğüne de önem verilmiyor? ........... kişiler için çevre mevzuatı sınavına ......./ ............ sınava katılmak zorundadırlar.

Çevre mühendisleri odası malesef zamanında bu yönetmeliği özellikle Çevre görevlisi sistemini kabul etmekle en büyük hatayı yaptı.Çevre mühendisleri odasına çevre görevlisi sınav şartını(ilk yönetmelikte) kaldırdılar Çevre Görevlisi belgesini kabul ettirdiler(Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek) şimdi de bana göre Çevre Mühendisliğini bitirdiler.İşin bence en başında yanlış yapıldı.Çevre mühendisleri odası mesleki anlamda kusura bakmasın ama hiçbir Çevre Mühendisinin hakkını savunamadı. Umarım bundan sonra bu hatalarını görürler. Bakanlık tabi ne kadar odayı dinler oda ayrı bir tartışma konusu. Çünkü zaten akp hükümeti meslek odalarını tamamen bitirmek istiyor. Çevre mühendisleri odası şimdi otursun bir düşünsün bakalım biz nerde hata yaptık . Kendi düşen ağlamaz derler bence durum budur. Hayaldi gerçek oldu .

Tekrar söylüyorum sorun Yönetmelik , Sınav Sistemi değil.Biz bu ülkede Yönetmeliklerin nasıl uygulandığını çok iyi biliyoruz.Çevre Görevlisi Sınavını da o kadar gözünüzde büyütmeyin. Bu kadar Eğitim-Öğretim sorunu yaşayan bir ülkede sanırım ki bu sınavı kazanmak çok zor olmayacaktır hatta harcanan zamana ve kağıtlara yazık diyeceğimiz günde gelecek.Sorun; bugün bu yönetmeliği hazırlayan zihniyet yarın Çevre Mühendisliğine nasıl bakacak ve değerlendirecek? Yoksa bu Yönetmeliğe şükrettiğimiz günler mi gelecek? Bundan mütevellit Bakanlıkta ÇEVRE MÜHENDİSİ (Yönetmeliklerin Hazırlandığı Masanın En başında oturan dahil) sayısının artmadığı süreçte bizler gün yüzü göremeyeceğiz.Bu ne demektir sadece konuşmayalım icraatın zamanıdır...

@Gizem Kayıkçı
çevre görevlisi bulundurmama zorunluluğundan bahsediyor. Bence danışmanlık hizmeti almama zorunluluğu olsa onuda ayrıca belirtirdi diye tahmin ediyorum.

@Nihal Ş. Aksoy

Şu an mevcut belgenizin bitiş süresine kadar devam edeceksiniz. Belgeniz bitmeye en az 1 ay kala yeni başvuru yapacaksınız. Ayrıca bu yeni başvuru döneminde de bakanlığın açtığı eğitimlerden birini almış olmak zorundasınız.

@Fatih Çoban

sadece eğitim aldığına dair belge yeterli olacak sanırım, eğitimden sonrada sınava girilecek mi onu belirtmemiş?

@Fatih Çoban
Çevre mevzuatı eğitimine katıldım aynen Fatih Bey'in dediği gibi belgemizin süresi bitmeye yakın en az 1 ay kala yeni başvuru yapabileceğimizi ve eğitim aldığımızı belgelemek zorunda olduğunu söylediler.

@shalic

Sınava girmeden yeni belgeyi alamazsınız. Madde 15- Belgelerin Vize edilmesi maddesindeki son fırkada belirtilmiş
"(8) Belge vize süresi dolanlar 11 inci madde kapsamında yeniden başvuru yapar." . Madde 11 bakıncada belgeyi yenilemek için sınava girmemiz gerektiğini anlıyoruz. Çünkü istenen evraklar arasında sonuç belgeside var.

Önceden alınan belgelerin geçerliliği

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden önce verilen çevre görevlisi belgeleri vize sürelerinin sonuna kadar geçerlidir.

(2) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce çevre görevlisi belgesi alanların belgeleri vize süresinin sonunda bu Yönetmeliğin 17 nci maddesi uyarınca eğitim alındığına dair belgenin sunulması halinde vize edilir.
belgesi olanların sınava girmesine gerek yok arkadaşlar

@shalic
Önceden alınan belgelerin geçerliliği
GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden önce verilen çevre görevlisi belgeleri vize sürelerinin sonuna kadar geçerlidir.
(2) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce çevre görevlisi belgesi alanların belgeleri vize süresinin sonunda bu Yönetmeliğin 17 nci maddesi uyarınca eğitim alındığına dair belgenin sunulması halinde vize edilir.

Konu ile ilgili geçici madde bu şekilde burada da belirsizlik var evet , yeniden sınava girecek miyiz girmeyecek miyiz? ancak bu yönetmelik kapsamında vize süresi dolanlar yeniden eğitim almak zorunda ve yeniden sınava girmek zorunda, bu da dolaylı yoldan bizim de sınava girme zorunluluğumuzun olduğunu gösterir, hadi olmadı bir sonrakinde sınava gireceğimiz aşikar!

@Nihal Ş. Aksoy

buradan benim anladığım belgesi olanların vize süresi dolana kadar sadece eğitim alması ve belgesini sunması yeterli.Fakat yenileme sürecinde sınav ve eğitim şart.

@ersoy

O zaman bunu bir cümle ile netleştirmeleri gerekmezmiydi. Belgesi olanlar sadece eğitime katılım belgesi getirdikleri halde vizeleri yenilenir diye. Neden madde 11 e göre vizeleri yenilenir demişler ? Bizi sınava girmeye yönlendirmişler, belki dediğin gibidir ama bunu belirtmedikleri için ben sınava girmem gerektiğini anlıyorum şu an.