Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

Konu, 'ARŞİV' kısmında Murat Gülen tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Murat Gülen

  Murat Gülen CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı.
  http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=haberdetay&Id=5977
  Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak.
  Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş.

  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
  Çevre danışmanlık firması
  Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
  MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve
  bunlardan;
  a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
  beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
  b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
  c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve
  üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi
  olması,
  ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
  zorunludur.
  (2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça
  yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik
  belgesi verilmez.
  (3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.
   
 2. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Değişikliğin büyük kısmını inceledim. Açıkçası bir çok firma ve çalışanı direkt etkileyecek ciddi hususlar içeriyor. Konuyla ilgili olarak taslağı herkesin incelemesini ve fikirlerini paylaşmasını öneriyorum. Burada bir çalışma yapıp fikirleri bir araya getirebiliriz.
  Yönetmelik genel olarak küçük / yeni kurulan firmaları kapattıracak türde açıkçası.
   
 3. ECK size katılıyorum burdan beraber fikir yürütelim mesela tesislerin bildirimleri hakkında bizim yapma yetkimiz yok ama bir çoğumuz buna bende dahil yapıyoruz, bu taslakda incelediğim kadarıyla bu konu hakkında bir şey yazmıyor, yapabilir yada yapamaz diye bu eklenmeli bence.
   
 4. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Aşağıdakiler benim şimdilik seri bir şekilde inceleme yaptıktan sonra düşündüklerimi içeriyor. Aşağıda turuncu yazı ile yazılanlar tamamen benim fikrim olup resmi bir şey içermemektedir. Sadece sesli düşündüğümü varsayabilirsiniz.


  Madde 6
  ç) (a), (b) ve (c) bentleri kapsamında çevre görevlisi belgesi alan kişiler, çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak kabul edilir.

  Çevre Mühendisleri ile aynı haklar biraz sert bir tabir olmuş bence.

  Madde 7
  (4) Çevre Görevlisi tesis/faaliyette hizmet vermeye başladığı ilk ay içinde;
  a) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan faaliyetler için ilgili mevzuat hükümlerine göre tesisin genel durumunu kapsayacak şekilde ilk iç tetkik raporunu çevre konusunda en az 5 yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak, takip eden her yılda bir defadan az olmamak üzere iç tetkik raporunu çevre konusunda en az 5 yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak ve bu raporları tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna sunmak ve tesis/faaliyet bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamakla,
  b) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan faaliyetler için ilgili mevzuat hükümlerine göre tesisin genel durumunu kapsayacak şekilde ilk iç tetkik raporunu çevre konusunda en az 3 yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak, takip eden her yılda bir defadan az olmamak üzere iç tetkik raporunu çevre konusunda en az 3 yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak ve bu raporları tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna sunmak ve tesis/faaliyet bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamakla,

  Bu durumda ek 1 için 5 yıllık, ek 2 için 3 yıllık tecrübesi olmayan danışmanlık şirketi olmayacak sanırım. Bir kaç arkadaş bir araya gelip şirket açan bir çok kişi var, amaç burada bunları elemek mi bilmiyorum. Ha bu kötü bir olay da demiyorum, sonuçta işini iyi yapıyorsa bence bakanlık bunları sırf tecrübeye dayanarak elememeli. Bu madde ayrıca tekil şirketlerdeki Çevre Görevlilerinin de İç Tetkik yapabilmesi için 3 ya da 5 yıllık tecrübeli bir yetkiliye sahip olması gerektiğini söylüyor. Bu durumda 2 yıl tecrübeli birisi olarak A şirketinin Çevre Görevlisi iseniz kendi başınıza iç tetkik yapamazsınız.

  (5) Tesis/faaliyette uygunsuzluk tespit edildiğinde tesis/faaliyetin sahibine/sorumlusuna uygunsuzluğun giderilmesi için önerilerde bulunarak uygunsuzluğun giderilmesi için bir yılı aşmamak üzere iş termin planı hazırlamak, hazırlanan iş termin planını tesis/faaliyetin sahibine/sorumlusuna imzalatarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunmak ve uygunsuzluğun giderilip giderilmediğinin takibini yapmakla,

  Güzel bir madde olmuş ancak o iş termin plânı içerisinde bir yıl boyunca o konudan yaptırım yapılmayacak diye eklenirse bence oldukça işleyen bir madde olacaktır. Neticede tesis yetkilileri haklı olarak yanlış yaptıkları durumu öyle " Ben bu konuda hatalıyım bunu size bildiriyorum" diye yetkililere bildirmek istemeyecektir. 1 yıl boyunca o konuyla ilgii yaptırım yapılmayacağı garantisi ise ılımlı yaklaşmalarını hatta teşvik edilmelerini sağlayacaktır.

  Madde 8
  (6) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer alan ve mevsimlik veya dönemsel çalışan tesis veya faaliyetler, çalışma sürelerini bakanlık veya çevre ve şehircilik il müdürlüğüne onaylatmaları durumunda, işletmenin sadece çalıştığı dönem içinde, bir çevre görevlisini istihdam etmek veya çevre yönetim birimini kurmak ya da çevre danışmanlık firmalarından, üyelerinin çevresel faaliyetlerini yürütülmesi hususunda çevre yönetimi hizmeti almak,

  Sezonluk çalışan tesislerin tüm yıl boyunca Çevre Yönetimine tabi olmasına rağmen neden sezon sırasında istihdam ya da hizmet alımı gerçekleştirebileceklerini anlamadım. Örnek verelim: Oteller. Nisan - Kasım ayları arasında faal olarak çalışırlar. Ancak kış aylarında Çevre konusunda hiç mi bir şey yapmayacaklar ? Atık bildirimi, izin ve lisans işlemlerinin takibi, atık yönetim plânları, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkiler bir çok sefer kış aylarında da devam eden uygulamalar. Diğer sezonluk tesisler için de aynı olduğunu düşünüyorum.

  MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5(beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve bunlardan;
  a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
  b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
  c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
  ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
  zorunludur.
  (2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik belgesi verilmez.
  (3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

  Yeni kurulan, 3 yıl tecrübesi olmayıp da şirket kuranlara kapatın demek bence bu. Bir çoğumuz biliyoruz bu tecrübeyi sağlayamayacak çok firma olduğunu ve başta bir çok kişi de rahatsızdı belki bu durumdan. Bu firmalardan işlerini düzgün yapmayanları da vardır sağlam yapanları da vardır. Bence işini iyi yapmak isteyenlere sırf tecrübe yüzünden bir darbe vurmak olur bu.
  Laboratuvar olup danışmanlık sektöründe faaliyet gösteren bir çok firma var. Şimdi bu madde yüzünden bu şirketler ya istihdam ettikleri 3 personeli de çıkartacak ya da kapatacak. 5 yıllık mühendis piyasada şıp deyince bulamazsınız netice itibariyle. Önemli bir yararı istihdam sağlamak olan bu yönetmelik bu madde ile bir çok kişiyi açıkta bırakabilecek. Bence bu madde kesinlikle yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Şu an siteye ulaşılamıyor, ulaşılabilse sadece laboratuvar olanları sayacaktım açıkçası.

  Madde 18
  (2) Bir tesiste çevre yönetim biriminin veya çevre görevlisinin yanında, çevre danışmanlık firmasından da çevre yönetimi hizmeti almış olması durumunda her ikisi de aynı derecede bu Yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerden sorumludur.

  Bir çoğumuz uygulamada tesislerin Çevre konusunda cezalarını danışmanlık firmalarına yıkmak amacıyla sözleşmelere bu tür maddeler koymaya çalıştığını biliyoruz. Bu yönetmelikle birlikte resmen bu işin içine girmiş oluyor. Bir çok zaman olumsuz şeyleri imzalamak istemeyen tesis yetkilileri, sorun çıkartan yerlere bu madde avantaj sağlamış oluyor.

  Geçici Madde 1
  (3) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce Çevre Yönetim Birimi onaylanmış firmalar ve Çevre Danışmanlık Belgesi almış firmalar bu yönetmelikte belirtilen şartları 1/7/2013 tarihine kadar sağlamakla yükümlüdür. Bu süre içinde için uygun hale gelmeyen çevre yönetim birimlerinin onayları ve çevre danışmanlık firmalarının belgeleri askıya alınır. Askı süresi içinde şartlarını bu yönetmelik hükümlerine uygun hale getiren çevre yönetim birimleri ya da çevre danışmanlık firmalarının belgeleri vize süresi bitimine kadar geçerlidir.

  Daha önceden Yeterlilik Belgesi ve bu işi yapma hakkı verilmiş bir firmaya, o konuda yatırım yapmış ve personel istihdam etmişken bu şartlara uyması için 7 ay süre verilmesi bence yanlış. Sonuçta bu işi yapmak için bir yatırım yapıyor ve belgesini alıyor. Kazanılmış bir hak var neticede.
   
 5. Madde 7 , 13 benddine göre LPG sorumlyu müd. ne oluyor yapılamıyacak mı acaba
   
 6. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  Arkadaşlar rica etsem taslak yönetmeliği buraya yüklermisiniz. Bakanlığın sitesini açamıyorum.
   
 7. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  yönetmelik taslağı
   

  Ekli Dosyalar:

 8. Nimet Arar

  Nimet Arar CMNet Üyesi

  bir csb klasiği yaşıyorum.site açılmıyor. yönetmeliği yüklerseniz bende incelemek isterim.:)
   
 9. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Çevre mühendisi olması gerekliliği de sadece c şıkkında var. Çevre görevlisi olmakta zor değil. Yine mesleğimizi elimizden almaya çalışıyorlar.
   
 10. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  yanlış anlamadıysam çevre mühendislerine de sınav şartı geliyor.

  madde 6 da tanımlanmış
   
 11. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  MADDE 5 – (1) Tesis veya faaliyet ile bunların çevre yönetim birimlerinde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlilerinde aranılacak nitelikler şunlardır:
  a) En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak ve/veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmak ve çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavında başarılı olmak,

  Öyle olduğunu sanmıyorum ( düşünmek istemiyorum ) ama cümlede biraz düşüklük var sanırım. Farklı anlamlar içerebiliyor. Yüksek Lisans şartına "ve/veya" diyip sınav şartına "ve" deyince :S
  Üstelik sınav geçerlilik süresi 1 yıl diye madde var taslakta ayrıca.
   
 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  evet yanlış anlamamışız maleseff ...
   
 13. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  madde 6 ya bakılırsa sanki ve ne yazık ki sınav şartı çıkıyor:(

  çook olay olur bu taslak üzerine çook
   
 14. Çevre görevlisinin yükümlülükleri

  (13) Çevre görevlileri çalıştığı firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. İkinci bir işyerinde çalışmadığına ve gerçek vergi mükellefi olmadığına ilişkin taahhüt belgesini sisteme yüklemekle,
  yükümlüdürler.
  LPG SORUMLU MÜD. ne olur arkadaşlar sizce
   
 15. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  5 yıllık çevre görevlisi belgesine sahip olan var mıdır acaba?
   
 16. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ''Geçici madde 1 - Bu Yönetmelik yürürlük tarihinden önce elektronik olarak sistemden alınan çevre görevlisi belgeleri vize sürelerinin sonuna kadar geçerlidir. ''
  Yine çevre mühendisi olmamızın bir anlamı kalmadı !! Bakalım neler olacak..
   
 17. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  ticaret kanununa göre şahıs firmasına yetki vermemek ters değil mi? benim param var şahıs şirketi kurarım neden illaki ortaklık yapayım?
   
  Okan Öztürk ve Özlem BAKİ bunu beğendi.
 18. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Saçmalıklarla dolu. Sınav şartı varsa en azından sadece çevre mühendislerine sınav şartı olsun, başka kimse de çevre görevlisi olmasın.
   
 19. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  Geçen hafta bakanlık tarafından danışmanlık firması denetimden geçtik. Denetimde çevre mühendilerine de sınav şartı getireceklerini söylemişlerdi. Ankarada danışmanlık firmaları ile yapılan toplantıda büro tescil belgesini sadece çevre mühendsleri odasından alınmadı yönünde bir madde olabileceği konuşulmuştu. Taslak yönetmelikte büro tescil belgesi ile ilgili bir madde göremedim. Çevre mühendisleri odası tamamen olayın dışında bırakılmış. Çevre mühendisinin ismi hiç geçmiyor neredeyse. Şuan ki yönetmelikte 2/3 çevre mühendisi olmak zorunda. Ancak taslakta 1/5 çevre mühendisi şartı getirilmiş. Ve o kişi koordinatör bile değil.
   
 20. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  Bence o madde yanlış yazılmış. 5 yıl çevre konusunda tecrübeli çevre görevlisi denmek isteniyor diye düşünüyorum.
   

Related Contents

1.jpg
Günaydın arkadaşlar izinlisans.cevre.gov adresinden girince tesis işlemleri -> tesis bilgileri kayıt ekranındaki ekte resimde gönderdiğim bilgiyi nasıl düzenleyebilirim.[ATTACH]
upload_2017-7-31_16-5-38.png
[ATTACH] ARKADAŞLAR İMZA OLMADAN KAYIT OLAMIYOR MUYUZ? 265 TL LİK ÖDEME İÇİN REFERANS NUMARASI ALAMADIM! BU AŞAMAYA KADAR GELEBİLEN VAR MI?
2017-09-11-PHOTO-00000002.jpg
fotoğrafta karışık şekilde olan iki malzemeyi birbirinden en kolay şekilde nasıl ayırır ve ayırt edebiliriz, yardımcı olabilir misiniz ? [ATTACH]
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.