• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Gülen

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak.
Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çevre danışmanlık firması
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve
bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve
üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi
olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça
yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik
belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

Çevre mühendislerini diskalifiye etmeye çalışıyorlar benim şahsi görüşüm çevre ve orman birleşti yönetmelik yayınlandı sınav geldi,Çevre bayındırlıkla birleşti aynı süreç çevre mühendislerini diskalifiye etmeye çalıştıklarına iyice kanaat getirdim ÇMO bir şey yapmıyor maalesef bu gidişle işsiz kalıp oda kaydını da sildiren çok mühendis arkadaş olur diye düşünüyorum. Taslağa da ister forum üzerinden ister mail üzerinden görüş bildireceğim 2009 çıkan çevre görevlisi belgesine nasıl olur da 5 yıllık çevre görevlisi deneyimi isterler size sorarım arkadaşlar....

@hatice
Taslağa yorum yapabilirseniz seviniriz. Ancak 5 yıllık Çevre konusunda deneyim şartı var. Çevre Görevlisi konusunda deneyim şartı konulamaz zaten zira 2009-2010 yılında ortaya çıkan bir kavram bu.

Yönetmelik şartları ağarlaştırılmış, çevre danışmanlik firmalarının sayısını azaltmak istedikleri ortada, henüz çok fazla inceleyemedim ama çevre mühendislerine de sınav şartı getirilmesini doğru bulmuyorum. Birde şu 5 yıllık ve 3 yıllık tecrübe konusunda dikkat ederseniz çevre konusunda tecrübe diyor yani çevre görevlisi konusunda demiyor..

@Suat

daha önce çalıştığın firmanın sgk nı ödemesiyle ortaya çıkıyor :) yani ödeyen firma çevre firması mı diye bakıyorlar ;)

@ECK

Kesinlikle doğrudur. Yönetmelik ilk çıktığında çevre mühendislerinin tepkisini azaltmak için bu söylenmişti. Ancak şu anki durum kurbağanın tencerede yavaşça ısıtılmasına benziyor. Arkadaşlar büyük resimden uzaklaşmanın gerçekten anlamı yok. Bütün bu problem "Çevre Görevlisi" kavramından çıkıyor. Tüm çalışmalar ve tepkiler "Çevre Görevlisi" kavramının "Çevre Mühendisi" ile değiştirilmesine yönelik olmalıdır.

Kendi kendinize lütfen sorunuz:

Bizlere kim "Çevre Görevlisi" kavramının olması gerektiğini empoze etti? Neden Çevre Mühendisleri kendi işini yapamıyor?

@funda t. kurt

Çevre firmasında çalışan halkla ilişkiler müdürü, personel müdürü vs. gibi kişilerde 5 yıllık deneyime sahip oluyorlar o zaman ?

@Ezgi Karabulut
Sizleri tenzi ederek söylüyorum ama ben yeni mezun çevre mühendisleri ile de çalıştım. Bunların içinde tartışmasız Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan ODTÜ mezunu olanı da vardı. Çalıştıklarımın hiçbirinin mevzuat hakkında bilgisi ya yoktu ya da çok çok yetersizdi. Ben benim önümdeki örnekleri göz önünde bulundurarak düşüncemi söyledim. İllaki üniversite döneminde mevzuat konusunda da kendini yetiştirenler vardır. Lakin bana henüz denk gelmesi :)

bu ülkede kım işinın hakkını vererek ıs yapıokı. bnce karsılasdıgınız o ınsanlar yuzunden btun bızım gıbı ınsanları bı sınava tabı tutamazsınız bu bnm kendi dusuncem baskaları ne dusunur bılemem ama bn sınavın olmaması taraftarıyım ıyı aksamlar

• Beğen
Tepkiler: KYS
Çevre görevlisi belgesi
MADDE 6

(2) Çevre mühendisleri ile çevre mühendisliği alanında lisansüstü eğitime sahip kişilere istekleri hâlinde sınav şartı aranmaksızın çevre görevlisi belgesi verilir.

Arkadaslar bu sekilde bir ifade var cevre gorevlisi belgesi almak icin sinava girmek gerekmiyor yanlismiyim???

@ankaralost
O madde şimdi yürürlülükte olan yönetmelikte. Taslakta ise;
MADDE 5 –
a) En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak ve/veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmak ve çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavında başarılı olmak,

yani taslak olmaktan çıkıp yönetmelik yayımlanırsa sınav şartı geliyor. Mevcut yönetmelik kısmını değil de taslak kısmını okumanız gerekmekte, mevcut yönetmelik de karşılaştırılması için konulmuş.

@Tarık Durmuş

Hangi mühendislik dalı, hangi iş kolu, hangi bölüm olursa olsun yeni mezun her mühendis konusunda yetersizdir. Deneyimi çalışarak kazanacaktır. Ancak yeni mezun çevre mühendisleri yetersiz, bu yüzden sınav olmalı bahaneden öteye gidemiyor bence.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...