• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Gülen

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak.
Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çevre danışmanlık firması
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve
bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve
üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi
olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça
yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik
belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

cevapladiginiz icin tesekkur ederim..bu arada bu ne zaman yonetmelik haline gececektir bilginiz varmi?? bi de diyelim cevre gorevlisi belgesini aldik her sene sinav yapilacak deniyor su an sinavsiz alsam da belgeyi seneye karsimiza sinavmi cikacak demek??

@Mehtap Işık
İlk iki cümlenize katılıyorum, son cümleye ise kendi adıma katılmıyorum. Bu bir bahane değil ihtiyaç bence. Kendinizi bakanlıktaki uzmanların yerine koyun ve deneyimsiz birinin hazırladığı dosyayı incelediğinizi düşünün. Çok basit aslında. O zaman bir şekilde elemenin olması gerektiğine belki hak verebilirsiniz. Çok yönlü düşünmede fayda var...

@ankaralost
O maddeyi her sene sınav olacak diye yorumlamadım ben. Bence sınavda alınan puanın 1 yıl geçerliliği olacak. Yani sınavdan geçer not alınca 1 yıl içinde belgeni al diyor. Ne zaman yayımlanacağı konusunda ise bir bilgim veya tahminim yok.

Madde 11
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
bu madde ile danışmanlık firması bakanlıktan ayrılmış veya emekli olmuş birini çalıştırması durumunda çevre mühendisi çalıştırmasına gerek olmadığı anlamını çıkardım. Acaba doğru mu anlıyorum.

bakanlık denetime geldiğinde bu değişikliklerin en kısa zamanda yayınlanacağını söylemişlerdi ama bu kadar çabuk olması da pes dedirtti doğrusu..bütün amaçları 3 yeni mezunun bir araya gelip fiyat kırarak iş yapmalarını engelleyip işi gerçekten bilen birilerinin yapmasını sağlamaktı yani öyle söylemişlerdi ama değişikliklerin bir kısmının fazla acımasız olduğunu düşünüyorum..örneğin şahıs firmalarının 1 temmuza kadar şirketleşmesini mecburi kılmak...ya da bundan sonra kurulacak olan danışmanlık firmalarının 5 yıl deneyimli birilerini bulamayacak olması gibi...tabi daha detaylı incelemek gerek..

Bu madde ile çevre mühendislerine tekrar sınav zorunluluğu getirilmeye çalışılmaktadır. Bunun açıkça yazıldığını düşünüyorum.

Çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olurlar lafı yine önümüzde. Yönetmelikte çevre mühendislerine herhangi bir avantaj sağlanmıyor fakat çevre görevlisi belgesi alan bakanlık mensuplarını bir şekilde yüceltmeye çalışıyorlar ki son derece yanlış bir uygulama. Çevre terimi bakanlıktan birkaç kişinin toplanmasıyla yazılan mevzuatlardan itibar değil. Mevzuat eğitimi alan kişiler nasıl olur da hangi hakla 4 yıllık teknik eğitim alan kişilerle aynı hakta görülür.

Bu maddenin neresinden başlayacağımı bilemedim bu yönetmelik aslında işletmelerin çevre ve atık yönetim faaliyetlerini düzenlemektedir fakat kimlerle çevre konusunda teknik eğitim almamış kişilerle. Bakanlık yazdıkları yönetmelikler ile tüm çevresel etkilere çare bulduğunu ve yönettiğini düşünüyor sanırım fakat bu durum bu kadar basit değil maalesef. Her zaman söylediğim gibi çevre görevlisi kavramı kaldırılmalıdır çevresel konularda da çevre mühendisleri yada çevre konusunda yüksek lisans yapmış kişiler çalışmalıdır.

7.4.a maddesinde 5 yıllık çevre konularında deneyimli bir çevre görevlisi tarafından hazırlanması deniyor fakat şu gerçek göz ardı ediliyor. Bu meslekte 5 yıl civarında tecrübe kazanan birçok mühendis çevre izinleri ve lisanslar konusunda çalışmamaktadır. Çalışanlarda kendi firmalarını kurmuş ve bu şekilde devam etmektedir. Bu durum ciddi anlamda çalışmalara sekte vuracak ve rant oluşturacaktır. Nedenine gelince çevre yönetim birimi kurma şartları arasında 5 yıl tecrübeli çevre görevlisi şartı yoktur fakat raporların bu kişiler tarafından yapılması istenmektedir aynı zamanda 7.13 maddesinde çevre görevlisi tek işletmede çalışır denmektedir. Bu kendi içerisinde çelişmekte ve sistemin kilitlenmesine neden olmaktadır.

Bu maddede kesinlikle bahse konu yerlerin büyüklükleri ve çevre yönetim biriminin büyüklüğü ile ilgili kriter eklenmelidir. Ciddi büyük OSB lerde küçük bir çere yönetim birimi nasıl verimli çalışacak? Kağıt üzerinde yapılan işlemler ile yasalara borcun ödenmesinden öte bir işlem olmayacaktır.

Hastanelere bu konuda kolaylık getirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Aynı bölgede çalışan birkaç hastane yine büyüklük kriteri eklenerek tek çevre yönetim sistemi kurabilir diye düşünüyorum.

Böyle bir hak yönetmelikler ile verilebilir mi hukukçular ile uzun uzun konuşmak gerekir diye düşünüyorum. Çevre ile hiç bir ilgisi olmayan mühendislik dalları nasıl çevre müh. aynı hakkı alabilirler. Kesinlikle kabul edilemez bir durum.

11.1.a bahse konu çevre görevlisi sayısı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle bakanlık kendi yaptığı uygulamayı sekteye uğratacaktır.
(2) Bu tarz çalışan firmalar 2. bir firma daha kurarak çalışmalarına devam edecektir. Bu şekilde bir engelleme belli firmaların ciddi anlamda ön plana çıkmasına neden olacaktır.
(3) Bu uygulama çevre danışmanlık şirketlerinin oldukça azalmasına sebep olacaktır ve danışmanlık piyasası nispeten düzelecektir.

Bir güzellikte burada yapılmış. 5 yıl geçerlilik bu maddeyle iptal olmaktadır.

Bakanlığın eğitim verme yetkisi yoktur. Yakında bakanlık akrediteli çevre görevlisi eğitimi veren firmalar görürseniz şaşırmayın. Bir rant kapısıda burada oluşacak gibi.

hocam yorumlara katiliyorum ozellikle de..

MADDE 9 (3) 6 ncı maddenin ikinci fıkrası gereğince çevre görevlisi belgesine sahip olan kişiler, çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak çevre yönetim birimlerinde çalışabilirler.

Böyle bir hak yönetmelikler ile verilebilir mi hukukçular ile uzun uzun konuşmak gerekir diye düşünüyorum. Çevre ile hiç bir ilgisi olmayan mühendislik dalları nasıl çevre müh. aynı hakkı alabilirler. Kesinlikle kabul edilemez bir durum.

Bakanligin sayfasindan

Görüşlerinizi 21 Aralık 2012 tarihi mesai saati bitimine kadar cevregorevlisi@csb.gov.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz.

buraya tum cevre muhendisi arkadaslarimizin goruslerini bildirmelerini rica ediyorum (madde 9 ve 6 dikkate alarak )

@safakyilmaz
Olacakları söyleyeyim ben size. Önümüzdeki günlerde yani ayın 21'ine kadar bakanlığa taslak hakkında görüşler iletilir. Bakanlık yetkilileri ayda bir yönetmelik değiştirmeyi kendilerine görev seçtikleri için sizin taslak hakkındaki yorumlarınızı kaile bile almazlar. Onlar başka nasıl yönetmelik başka nasıl sertifika çıkartsakta para kazansak derdinde oldukları için umursamaz tavırlarına devam ederler. Kısacası kendi işlerini yapmaya devam ederler. daha sonra taslak yönetmelik taslak olmaktan çıkar ve nur topu gibi bir yönetmeliğimiz daha olur. Bu arada sessiz kalmayı alışkanlık haline getiren biz Çevre Mühendisleri ezilmeye, hakkımızın yenilmesine seve seve katlanırız.
Merak ettiğim bir konu daha var aslına bakarsanız. bakanlıkta çalışan Çevre Mühendisleri ve bu taslak yönetmeliğin hazırlanmasında emeği geçen Çevre Mühendisleri siz bu taslak yönetmeliği hazırlarken kendinizi doktor olarak mı görüyorsunuz yoksa inşaaat mühendisi mi ya da müteahhit mi? Ya da ne bileyim siz Çevre Mühendisliğini sadece zevk için mi yapıyorsunuz? Bu yönetmelik hazırlanırken hiç mi karşı çıkmadınız? Bakanlık yetkilileri ile el ele vererek mesleği ayaklar altına aldınız resmen...

Yazık günah ya bu kadar emeğe..Hem Çevre Mühendisi ünvanını almak için çalışalım hem de herhangi bir mühendislik dalında eğitim almış kişi bizimle aynı hakka sahip olsun.Bize bilmem kaç günlük eğitimle inşaat mühendisinin bilgisayar mühendisinin veya diğerlerinin belgesi veriliyor mu aynı hakkı veriyorlar mı.Neden bu kadar ezik bi meslek oldu Çevre Mühendisliği??? Herkes tecrübeden bahsediyor 3 yıl 5 yıl diyor.Yeni mezun bir Çevre Mühendisi 1000 lira gibi komik ücretlere çalıştırılıyor bunu kimse görmüyor mu? Bu insanların adı "SÖZDE" mühendis olacak bir de..Artık ciddi ciddi sınava girip başka bir meslek için yeniden üniversite okumayı düşünür oldum.Benim mesleğimi benden başka herkes yapacaksa ve ÇMO'dan tutun da bakanlığa kadar herkes buna göz yumacaksa Çevre Mühendisleri bıraksın bu işi diğer bizden saygın "Çevre Görevlisi" arkadaşlar yapsın.Geldiğimiz durumlara yazık.

Taslak bile olmaması gereken taslak hakkında ki görüşlerim.

Ekli dosyalar

• ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI -GÖRÜŞLERİM.pdf
    408.9 KB · Görüntüleme: 134
@Tarık Durmuş

Güzel eleme olsun ama madem bir eleme olacak bu çevre görevlisi olayında herkesi hak sahibi yapıp eleme yapmaya kalkmasın ben 4 sene boyunca çevre alanında eğitim aldım bir başka bölüm mezunu biri ile benim sadece bir dersime eş değer bir sınav ve müfredat programı ile eş değer statüye geleceğim ve o sınava bende girmek zorundayım böyle bir mantık nerede var. eğer o sınava meslektaşlarımız yani bizde gireceksek sınav sonucu tecrübe şartı aranmaksızın koordinatörlük görevini bu alanı yıllarca okuyup meslek edinmiş kişiye vermeliler. bu da en kötü senaryo ile demek olur ki hak sahipliği 5'te 1 değil 5'te 2 ve 3 e çıkarılmalı ve yönetim kadrosu bu alandan çıkmalı. bir de denetimler var ki ben denetimlerde bulundum bir çok arkadaşım gibi şaka gibi soruları biz bizi denetleyenlerden de duyduk . Emin ol denetim yapanlar hangi hızla öğreniyorsa bu işi özel sektörün hızına yine yetişemezler.

Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
5 yıl deneyim = Yeni mezun arkadaş yada girişimci arkadaş sana iş yok büyük balıkların yanında 3 kuruşa devam
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.
7.1 a) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan
faaliyetler için ilgili mevzuat hükümlerine göre tesisin genel durumunu kapsayacak şekilde ilk iç tetkik
raporunu çevre konusunda en az 5 yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak, takip eden
her yılda bir defadan az olmamak üzere iç tetkik raporunu çevre konusunda en az 5 yıl tecrübeli olan bir çevre
görevlisi ile beraber hazırlamak ve bu raporları tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna sunmak ve tesis/faaliyet
bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamakla,
7.1 a = Eski patronlar işverenler yine her şey sizin istediğiniz gibi hatta daha iyi bir şekilde düzenlendi
MADDE 8(3) 6 ncı maddenin ikinci fıkrası gereğince çevre görevlisi belgesine sahip olan kişiler,
çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak çevre yönetim birimlerinde çalışabilirler.
madde8(3) = Bu madde yorumlanmaya bile değmez direk fakültelerde çevre mühendisliği bölümünü kapat gitsin

Zaten çevre mühendisi olarak iş beğenmekte zorlanıyorduk,hangisini seçsek bir türlü karar veremiyorduk bu taslakla
iş alanımız biraz daraldı da rahatladık...
Bu maddeler nedir? Ne yapmak isteniyor,bu kadar saçma bir taslak olurmu yeni mezun yada ticarete girmek kendi işini
kurmak isteyenlere bu kadar mı engel olunulur.Bu işin kalitesini başka şekilde doğru düzgün maddelerle sağlayabilirsiniz.
Ama amaç belli bir kısmı mutlu etmek gibi,zaten bu çevre görevli belgesi nereden çıktı anlamış değilim pekala bu iş
direk olarak çevre mühendislerine verilebilirdi biz böyle bir düzenleme beklerken tam tersi düzenlemeler çıkıyor
ya Allah ya sabır...
Bende 1,5 yıl bir danışmanlık firmasında çalıştım şu sıralar yılbaşından sonra firma kuracaktım ama bu maddelerle
imkansızlaştı.

@CMNet Okuru

Ahmet bey,

Teşekkür ederim gayet iyi olmuş. Bende ilk fırsatta görüşleri şekillendirmeye başlayayım..

herkes az çok fikirlerini yazmış, Fatih Beyin dediği gibi düzenleyip bir raporla bakanlığa sunmak gerekiyor, artık sesimizi duyurmalıyız, biz sessiz kaldıkça daha çok ezecekler. Oda'ya iletip onlarla birlikte hareket etmek de bir seçenek, birşey yapacaklarsa.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...