Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik

Konu, 'Çevre Mevzuatı' kısmında Göksel Kurtuluş tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi: 12.11.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27757

Amaç
    Bu Yönetmeliğin amacı, çevre görevlilerinin nitelikleri, sorumlulukları ve belgelendirilmeleri ile çevre danışmanlık firmalarına yeterlik belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

Ekli Dosyalar:

2. Burçin Birinç

Burçin Birinç CMNet Üyesi

Yeni yönetmelik geliyor. Şartlar çok ağırlaştırılmış durumda. Küçük çevre danışmanlık firmaları kapanacaktır bu yönetmelikle maalesef. Çevre danışmanlıkta kaliteyi arttırmak için değişiklik yapılmış olduğu söylendi. Umarım söylendiği gibi hem çevre danışmanlık kalitesi hem de danışmanlık ücretleri iyileşir.

3. E.İ.İNCİ

E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

yeni yönetmelikte çevre mühendislerinin de sınava tabi tutulacağı konuşuluyor. Yine başa mı sarar acaba, ne kadar doğrudur ki :mad::kötü:

Aybike Sarıçiçek bunu beğendi.
  4. Arzu Doğan

Arzu Doğan CMNet Üyesi

Bu konu ile ilgili bakanlık yetkilileriyle görüşmüştük çevre mühendislerine sınav şartı varmış yeni yönetmelikte ama şuan belgesi olanlara nasıl bir uygulama olur göreceğiz.

5. E.İ.İNCİ

E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

Ne zaman çıkar acaba yönetmelik?

6. Arzu Doğan

Arzu Doğan CMNet Üyesi

yılbaşına kadar çıkar çıkar demişlerdi ama belli olmaz.

7. E.İ.İNCİ

E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

ÇKAGİLHY taslağından sonra çevre görevlisi tanımının karmaşası devam edecektir. Yeni düzenlemenin sonucu şimdiden umutsuz gözüküyor.

8. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

herkesin zaman damgası taze bir yönetmeliğin konulduğu tarih eski farketmedim bir anda yönetmelik yola çıktı geliyor dedim ama daha çıkmamış yola

9. Mahmut Cimşit

Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

HİÇ kimse kusura bakmasın,
    ne bu yönetmeliği hazırlayanlar neeeee de bu yönetmeliğin çıkmasına izin verenlerin mevcut durumun realitesi hakkında bilgisi olduğunu düşünmüyorum.
    konu meslek ile ilgili olunca ilgili branşlardan bir heyet oluşturulur görüşleri alınır ve ona göre düzenleme yapılır.
    Masa başında hazırlanan yönetmelikler masa başındakilerinin rahat içindir.:mad:

10. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

şuan sistem her yönüyle çöktü. nereye doğru nasıl götürecekler nasıl toparlayacaklar allah kerim

11. Kamil Safa Kalay

Kamil Safa Kalay CMNet Üyesi

ben şunu anlayamadım bu yönetmelik yürürlüğe girdi mi girecek mi ? ayrıca bu yönetmelikte çevre mühendisleri için sınav sartı diye bişey göremedim. önceki den farkli olarak danımanlik firmasında calışacak cevre muh. dısındakilere tecrübe sartı getirilimiş . cevre görevlisi belgesine başvuracaktım beklemeli miyim ?
    durumu bilen arkadaslar açıklarsa sevinirim

12. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Ben de heyecanlandım birden :) Nasıl gözümden kaçtı diyordum ki eski yönetmelik olduğunu gördüm :)

13. Hasan Uzatıcı

Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

Kamil Bey, biz çevre mühendisleri içinde sınav şartı geliyormuş. Çevre mühendisleri için mevzuat eğitimi sonrası sınav, diğer bölümler için temel çevre eğitimi+mevzuat eğitimi sonunda sınav olucakmış. Yönetmeliğin bu günlerde çıkabileceği konuşuluyor. Bence belge başvurusunu yapın.

Mevcut belgesi olan çevre mühendisleri de vize dönemine kadar Bakanlığın düzenleyeceği mevzuat eğitimine bir kere katılması gerekecekmiş.

14. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Saçmalığın en önde giden daniskası :S Ben de dandik bir sınava girerek Diş Hekimi Uzmanı olmak istiyorum neden vermiyorlar. Çevre Mühendisliğinden bu kadar nefret edilmez ki. Bu nasıl bir bakanlıktır bazen sinir krizine giriyorum.

15. Hasan Uzatıcı

Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

Örneğin Binalarda Enerji Kimliği Düzenleme konusunda enerji kimlik belgesi uzmanlığı eğitimleri başladı. Ama maalesef ki özellikle yeni yayımlanacak Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik te tüm mühendislere çevre görevlisi belgesi hakkı tanınacakken, neden biz çevre mühendislerine enerji kimlik belgesi uzmanlığı hakkı ilgili yönetmelikler ile tanınmıyor?

Seda Yılmaz bunu beğendi.
  16. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Çevre Mühendislerinden nefret ediyoruz. Olmaz olsun böyle meslek diyoruz. Bu mesleği nasıl olur da Türkiye Cumhuriyetinden silebiliriz bunu düşündüğümüz için verilmiyor o enerji kimlik belgesi uzmanlığı hakkı.

17. Burçin Birinç

Burçin Birinç CMNet Üyesi

Yeni yönetmelik çok yakında çıkacakmış arkadaşlar.
    Çevre mühendislerine mevzuat eğitimi + sınav (en az 70 almak) şartı var. Diğer mühendisliklere ve fen edebiyat fakültelerinin kimya matematik fizik biyoloji bölümlerine çevre eğitimi+ sınav (en az 70 almak) ve çevre mevzuatı eğitimi + sınav (en az 70 almak) şartları var.
    Şuanda çevre görevlisi olanların kazanılmış hakları mevcut çevre görevlisi belgelerinin bitiş tarihine (5 yıllık oluyor) kadar sınava girmeyecekler ancak bu 5 yıllık süre içerisinde bir kere çevre mevzuatı eğitimine katılacaklar. Belge yenileme dönemindeyse hem mevzuat eğitimi alacaklar hem de sınava girecekler. En az 70 puan almak zorundalar.
    Çevre danışmanlık firmaları da 5 tane çevre görevlisi bulundurmak zorunda:

1. Çevre koordinatörü: En az 5 yıl tecrübeli (çevre görevlisi olma durumu 2010 da başladı daha önce böyle bir şey yoktu bu yüzden herhangi bir çevre işi yapan firmada yani atık yönetimi olabilir, atıksu arıtma firması olabilir vs. en az 5 yıl çalışmış olması lazım. 2010 dan beri çevre görevlisi olması yetmiyor yani 2010 dan önce de nerede çalıştığını belgelemesi gerekiyor, eski çalıştığı firmalardan kaşeli imzalı yazı ve sigorta belgeleri gerekiyor bunu kanıtlamak için de.) Bu kişinin çevre mühendisi olma şartı yok. Sadece çevre görevlisi olması yeterli
    2. En az 3 yıl tecrübeli çevre görevlisi (çevre mühendisi olma şartı var)
    3. En az 2 yıl tecrübeli çevre görevlisi
    4. Tecrübe süresi önemli değil çevre görevlisi olması yeterli
    5. Tecrübe süresi önemli değil çevre görevlisi olması yeterli
    Bu 5 tane çevre görevlisinin en az 2 tanesinin çevre mühendisi olma şartı da var.

18. Oğuzhan Başıbüyük

Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

çevre mühendisinden bile çevre görevlisi olması bu kadar zor olacaksa vay bu ülkenin haline !! ...

19. Ferhat Bağaç

Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

Vay arkadaş demek ki fakülteler çevre mühendisi yetistiremiyor.. diploma alıyorsun ama işe giremiyorsun yok isg yok cevre görevlisi..

20. realastala

realastala CMNet Üyesi

Yönetmelik söylendiği gibi çıkarsa tam bir trajedi olur...

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik

Çevre görevlisi ve danışmanlık firmalrı hakkında yönetmelik yayınlandı.Tüm çevre mühendisleri çevre görevlisi oldular. Yönetmeliğe aşağıdaki linkten veya EKTEN ulaşabilirsiniz. http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2010/11/20101112-10.htm
  2. Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik

bu yönetmelik ne zaman yayınlanacak bilgisi olan var mı?
  3. Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı

Gündemde olan kamudaki istihdam sorunumuz twitter'da tartışılırken, Bakan Erdoğan BAYRAKTAR bir twit'inde Çevre Mühendislerinin şikayet ve isteklerini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yrd. olan Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR'a iletmelerini söyledi. Mehmet Emin Bey Müsteşar yrd. olmakla birlikte Yıldız Teknik Üniversitesinde Prof. ve İnşaat Mühendisi. Bu kısa bilgiden sonra asıl konuya...
  4. 21.11.2013 çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik

Madde 5 (8) ÇKAGİLHY’nin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almasına rağmen yetkili makam tarafından çevre izninden muaf olduğuna ilişkin görüş verilen işletmelerin çevre görevlisi bulundurmaları zorunlu değildir. Peki izne tabi olmayan ama lisans alan firmalar ne olacak bu durumda?
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.