Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası

  Çevre Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasının ardından Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ilan edilen ve 9-25 Kasım 2009 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmesi planlanan Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’nin yasal dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle Odamız tarafından iptal davası açılmıştır.

  1 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe giren Çevre Denetimi Yönetmeliği ile sınavsız, eğitimsiz çevre görevlisi sertifikası “hakkının” meslek alanına müdahaleyi mazur gösteremeyeceği, başka meslek alanlarına verilen kurs, seminer vb. eğitim programları ile 4 yıllık çevre mühendisliği eğitiminin bir tutulamayacağı düşüncesiyle Danıştay’da açılan dava sürerken 22 Ekim 2009 tarihinde yapılan Yönetmelik Değişikliği ise ikinci bir hak gaspına neden olmuştur.

  22.10.2009 tarihinde yayımlanan Çevre Denetimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile çevre mühendisliği meslek alanının en tanımlı hizmet konularından birisini yapabilmek için bile çevre mühendislerinin “çevre görevlisi” unvanını alması ve bunun için eğitime ve sınava tabi tutulması zorunluluğu getirilmiştir.

  Aynı gün internet aracılığıyla duyurulan eğitime son başvuru tarihi 27 Ekim 2009 olarak ilan edilmiştir. Üstelik son başvuru tarihinde hala Yönetmelik hükümleri (Madde 16-3) gereğince eğitim programı, belgelendirme işlemleri gibi konuların tanımlanması gereken tebliğ yayınlanmamıştır. Ne yazık ki Bakanlığın kendi yayımladığı yönetmelikleri uygulamadaki sorumsuzluğu bir kez daha ortaya koyulmuş ancak bu, bu konudaki ilk vukuatı da olmamıştır.

  2002 yılından beri çevre denetimine dair yönetmelikler yayımlayan ve değişiklikler yapan Bakanlık nedense bir türlü çevre denetimlerini etkin bir şekilde uygulamaya geçirememektedir. Her yönetmelik değişikliğinde işletmelere verilen ek sürelerle geçen yedi (7) yıllık süreç dikkate alındığında niyet ve sorumsuzluk apaçık görülmektedir.

  2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun verdiği görevleri yerine getirmek yerine, Bakanlıkta meslek alanımızdan pay çıkarmaya çalışan bir takım çevreler olduğu ortadadır.

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olan Çevre Mühendisleri Odası meslektaşlarımızın haklarını gasp etmek isteyenlere bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da göz yummayacaktır. Odamız ekmeğimize, aşımıza göz dikenlere, çevre hizmetlerinin ticari bir sektöre dönüşmesine izin vermeyecek, mesleğimizin kamusal sorumluluğundan asla taviz vermeyecektir.

  Odamız, mesleğimizin uygulanması sürecinde meslektaşlarımızın karşılaşacakları haksız her türlü işlem ve davranışa karşı önlemler almaya ve mesleki etkinliğini sağlamaya yönelik hukuksal süreçleri işletmeye devam edecek, alanımızın mesleki-siyasi rant çevrelerine ve piyasa koşullarına teslim edilmesine izin vermeyecektir.

  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

  4 Kasım 2009
   
Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Eğitimine İlişkin Bilgiler

  Evet meslektaşlarım, bugün çdy yönetmelik değşikliği yapıldı. Veee bizleri biraz olsun sevindiren yönetmelikten artık hiçbir umudumuz kalmadı. Resmen(!) tamamen(!) ÇEVRE MÜHENDİSİ ibaresini sildiler. Diğer bölümlerle bizi eşdeğer tuttular. Birlik olup buna itiraz etmemiz gerekir. Bunu imza toplayıp imzalarla birlikte dilekçeyle bakanlığa sunma gibi vs. şeyler olabilir. Görüşlere açığız. Kısa...
 2. Çevre Görevlisi Sınavı iptal edilen sorular

  Sayın arkadaşlar bugün biliyorsunuz bu haberi yine ilk biz duyurduk. 7 martta yapılan çevre görevlisi sınavında 8 soru iptal edildi. 4 sorunun cevabı değişti. Aldığım bilgiye göre iptal edilen sorular doğru kabul edilecekmiş.. Orjinal WORD dökümanına ekten ulaşabilirsiniz. KAYNAK
 3. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Sınav Soruları, Cevapları ve İptaller

  Çevre Görevlisi Sınavı Soruları ve Cevap Anahtarında Yapılan Değişiklik... Temmuz 20, 2010 ÇEVRE GÖREVLİSİ SINAVI 27 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen Çevre Görevlisi Sınavı soruları ve cevap anahtarları için Bakanlığımıza yapılan itirazlar değerlendirmeye alınarak sorular ve cevaplar tekrar incelenmiştir. Yapılan bu inceleme sonucunda 2 soruda ve 2 cevapta hata tespit edilmiş olup...
 4. Çevre görevlisi eğitici belgesi

  Çevre Görevlisi Eğitici Belgesi diye bir şey var mı ? varsa geçerliliği devam ediyor mu ?
 5. Çevre görevlisi ve danişmanliği için çevre mevzuat eğitimi

  Çevre danışmanlığı firması yada çalıştığınız firmada çevre görevlisi olarak görev alacağınız konularda nelere dikkat etmeniz gerektiği, çevre görevlisi olarak çevre ve şehircilik bakanlığına yapacağınız yasal bildirimlerde hangi yönetmeliklere tabii olduğunuzla ilgili bilgilerin yer alacağı bir eğitim düzenlenecektir. Eğitimlerimiz hafta içi gurubumuz ve hafta sonu grubumuz olacak şekilde...