Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi ve igu ikisini beraber yürütebilir miyiz?

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Melek Deniz tarafından paylaşıldı.

1. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar,
    Atıksu arıtma tesisinde sorumlu çevre mühendisi olarak çalışmaktayım. buranın hem çevre görevlisi hem de iş güvenliği uzmanı olarak da çalışabilir miyim.

2. çalışamazsınız

KaanDogukan ve İrem Bengisu Erol bunu beğendi.
  3. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

neden peki bunu açıklar mısınız?

4. ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE
    DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    MADDE 10 – (1) Çevre görevlisi;
    9) İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar.

5. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

tamam sağolun.

6. ric.

7. Sordan X14

Sordan X14 CMNet Üyesi

peki iş ilanlarına ne diyeceksiniz arkadaşlar? pek çok fabrika, tesis, üretim firması halen çevre görevlisi ve iş güvenliği sertifikası birlikte arıyor? bildikleri güvendikleri birşey mi var

Pınar Pelit Demir ve KaanDogukan bunu beğendi.
  8. Berrak Ören

Berrak Ören CMNet Üyesi

bence madde 10'dan haberleri yok:)

sdagtekin ve Hüseyin Hanlı bunu beğendi.
  9. @Berrak Ören arkadaşımada katılıyorum kesinlikle haberleri yok.

10. Abdurrahman Kıvrak

Abdurrahman Kıvrak CMNet Üyesi

kesinlikle haberleri yok

11. Abdurrahman Kıvrak

Abdurrahman Kıvrak CMNet Üyesi

arkadaşlar bunu bağlı olduğunuz kişilere söyleyin yarın bir şikayette cezai işlem uygulanabilir.

12. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

tamam peki arkadaşlar da ya igu ?

13. N. Nazlı Ergun

N. Nazlı Ergun CMNet Üyesi

Benim bildiğim kadarıyla mesala atıyorum 25 gün çevre görevlisi olarak çalışıyorsa çıkış yapılıyor igu olarak tekrar işe sokuluyor sonra tekrar çıkartılıyor ve çevre görevlisi olarak çalıştırılıyor. Aynı anda 2 işi yapmış sayılmıyor böylece. Gerçi çevre bilgi sisteminden kendini silmiyorsun bu süreçte o nasıl hallediliyor onu bilemicem ama böyle bir açıklık var diye duymuştum.

14. İrem Bengisu Erol

İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

Bu kadar uğraşacağımıza, alalım bir kişi daha ekmek yesin demiyorlar ya çok şaşırıyorum.

15. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Ben çevre mühendislerine yapılan bu zulmün sebebini çok merak ediyorum. Bir açıdan aslında iş güvenliği uzmanının başka bir iş yapması yasaklansa bunu anlarım ama nedense tam tersi geçerli.

16. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

aynen öyle ahmet bey ben zaten tesiste ne yaptığımı biliyorum neden bir başkası çevre görevlisi olsun ki ayrıca tesiste sürekli bulunan biri hem isg yönünden hem de çevre görevlisi olarak sisteme ya da olaya daha çabuk müdahale eder ve herşeyi de takip etme olanağı bulunur. Yanlış mı düşünüyorum sizce.

17. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Tesisine göre değişir. Küçük tesislerde belki ama, büyük tesislerde her ikisini de ayrı kişi veya bölümler yönetmeli. Çünkü sorumluluklar ve yapılması gerekenler, takipler çok daha fazla.

18. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

tesis zaten küçük 500 m3 lük.

19. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Bu dediğiniz 500 m3 lük arıtma hangi firmanın, hangi fabrikanın arıtması ise firmaya bağlı İSG ekibi zaten arıtmanın da iş güvenliğinden sorumludur. Ama arıtmanın izinleri vs için gerekli olan çevre görevlisi sorumluluklarını bu isg ekibi yapamaz. işleyişini takip edebilir, müdahale edebilir gerektiğinde ama yasal olarak sorumlusu değildir. Daha önce belirttiğim gibi herkesin sorumluluk alanı farklı.

Selamlar.

20. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Melek hanım bu işin cinsine ve büyüklüğüne göre değişir. Ama esas olan eğer önem arz eden bir işe dair önlem almak ise ve tüm dikkati ona yoğunluşturmak ise önce iş güvenliği gelir. Çünkü iş güvenliğinde anlık bir hareket kazaya veya ölüme sebebiyet verebilir. yani çevre mevzuatlarının uygulanıp uygulanmadığından daha ehemmiyetlidir. O yüzden diyorum ki isg uzmanları başka bir işe bakmasınlar sadece uzmanlık yapsınlar gözlem yapsınlar riskleri tespit etsinler. Bu daha mantıklı bana göre. (eğer illa bir yasak olacaksa)

Çevre görevlisi ve igu ikisini beraber yürütebilir miyiz? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Eğitimine İlişkin Bilgiler

Evet meslektaşlarım, bugün çdy yönetmelik değşikliği yapıldı. Veee bizleri biraz olsun sevindiren yönetmelikten artık hiçbir umudumuz kalmadı. Resmen(!) tamamen(!) ÇEVRE MÜHENDİSİ ibaresini sildiler. Diğer bölümlerle bizi eşdeğer tuttular. Birlik olup buna itiraz etmemiz gerekir. Bunu imza toplayıp imzalarla birlikte dilekçeyle bakanlığa sunma gibi vs. şeyler olabilir. Görüşlere açığız. Kısa...
  2. Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası

Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası Çevre Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasının ardından Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ilan edilen ve 9-25 Kasım 2009 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmesi planlanan Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’nin yasal dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle Odamız tarafından iptal davası açılmıştır....
  3. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Sınav Soruları, Cevapları ve İptaller

Çevre Görevlisi Sınavı Soruları ve Cevap Anahtarında Yapılan Değişiklik... Temmuz 20, 2010 ÇEVRE GÖREVLİSİ SINAVI 27 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen Çevre Görevlisi Sınavı soruları ve cevap anahtarları için Bakanlığımıza yapılan itirazlar değerlendirmeye alınarak sorular ve cevaplar tekrar incelenmiştir. Yapılan bu inceleme sonucunda 2 soruda ve 2 cevapta hata tespit edilmiş olup...
  4. E-Çevre İzinleri Destek Hattı Hk. (Danışmanlık Firmaları, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Görevlisi)

Arkadaşlar E-Çevre izinleri ile ilgili tüm sorunlarınız için yeni iletişim bilgileri; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-Çevre İzinleri Destek Hattı Tel: 0312.586.35.81 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-Çevre İzinleri E-Posta : izinlisans2@csb.gov.tr Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Bilgi Sistemi E-Posta: cevre.bilgi@csb.gov.tr Not: Daha önce destek verdiğimiz...