• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre hizmeti verdiğimiz firmalar hakkında

gizemmkk

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar, danışmanlık hizmeti verdiğimiz firmalar için tuttuğumuz tutanaklara aynı olumsuzluktan 3 defa yazmamız durumunda çevre ve şehircilik il müdürlüklerine bildirimde bulunmamız gerekiyormuş. Bu konu ile ilgili bir yönetmelik maddesi ve nasıl bildirimde bulunacağımıza dair bir bilgisi olan var mı acaba?

maalesef yok, doğru da olabilir benim anladığım kadarıyla her il müdürlüğü bağımsız bir franchising olarak çalışıyor, mesela benim de başımdan şöyle birşey geçti; izin lisansın ünvan değişikliği durumunda yenilenmesi ile ilgili yönetmelik maddesi olduğunu söylediğimde beni bakanlığın sitesindeki herhangi bir duyurudan birisi olan bir yapılacaklar listesine yönlendirdiler yönetmelikle alakası yok ama uygulanan oymuş, haberiniz olsun.. mesela yönetmelikte coğrafi bilgi sistemine başvurulacak diye birşey yok ama orada var ... bir de mesela adana il müdürlüğünde çevre müdürlüklerine ait ana sayfada bir link gördüm ama başka bir il çevre müdürlüğü anasayfasında çevre yok sadece müteahhit karneleri ve bayındırlık ile ilgili işlemler

Yönetmelik der ki (Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik):
Yükümlülükler
MADDE 10 – (1) Çevre görevlisi;
e) İşletmede uygunsuzluk tespit edildiğinde, tespit tarihinden itibaren en geç otuz gün içerisinde uygunsuzluğa ilişkin raporu sisteme yüklemekle ve işletme sahibine/yetkilisine uygunsuzluğun giderilmesi için önerilerde bulunarak uygunsuzluğun giderilip giderilmediğinin takibini yapmakla, uygunsuzluğun giderildiği tarihten itibaren otuz gün içerisinde yapılan işlem ve uygunsuzluğun giderilmesine ilişkin raporu sisteme yüklemekle,
......
Yönetmelik çerçevesinde yükümlülüğümüz bu maddeden ibaret; 3 kez-4 kez ifadeleri sözlü olarak denetimlerde, eğitimlerde beyan edilen rakamlardır.

Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi Ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğinin Yükümlülükler başlıklı 10 uncu maddesinde;
“ (1) Çevre görevlisi;
……
e) İşletmede uygunsuzluk tespit edildiğinde, tespit tarihinden itibaren en geç otuz gün içerisinde uygunsuzluğa ilişkin raporu sisteme yüklemekle ve işletme sahibine/yetkilisine uygunsuzluğun giderilmesi için önerilerde bulunarak uygunsuzluğun giderilip giderilmediğinin takibini yapmakla, uygunsuzluğun giderildiği tarihten itibaren otuz gün içerisinde yapılan işlem ve uygunsuzluğun giderilmesine ilişkin raporu sisteme yüklemekle,
….”
Bu (sevilesiyle) helalinden ekmek yediğimiz işin, “çevre görevlisinin” kendisinin tanımlandığı yönetmelik.
“muş” nedir bilmiyorum ki? 3 ay nerden çıktı?
Ha diyeceksiniz ki sistem yok. Evet halihazırda sistem açılamadı hala, onun içinde bu durumda İl Müdürlüğüne yazılı olarak bildirilmesi gerekir. Bunun için yeni bir yönetmelik çıkartılmasını beklemiyorsanız tabi !!!
Ayrıca firma bilgilerinin coğrafi bilgi sistemlerinden düzeltilmesinin yönetmelikte mi yazması gerekiyor Allah aşkına?
Yok yok bu sektör fazla yaşamaz… vaz geçilir bu sistemden kesin :ytrya:

Ozaman ceza almayan firma kalmaz. Hangi firma herşeyi yapıyor ki? uygunsuzluğu devam etmeyen firma yok. Dilekçe ile bildirdikten sonra da firma ceza yer, sonra da gider başka firmaya. Şikayet etmezsen, denetim de değişik bir memura gelirsen de sana da firmaya da ceza.. napıcaz bilemiyorum.

Kendi işine, kendi mevzuatına, kendi gerekliliğine... bu kadar inanmayan başka bir sektör görmedim.

Buna kamuda olanı da dahil, özel sektörü de dahil, akademisyenleri de dahil.

aynen katılıyorum...yazsak bir türlü yazmasak başka.....nasıl bir çıkmaz ..hiç bir yönetmelik bizim haklarımızı korumuyor...firmalar biraz titizlendiğimizde bile söyleniyor yazıp tutanakta il müd. bildirince ne olacak?????????

İyi niyetli denetim şart.... Bu bir geçiş dönemi (?...) müdürlükteki arkadaşlarımızın mesaimi bitireyim de, şu denetleme sayısını tutturayım da gibi düşüncelerden arınıp, şu sanayiciyi de bir alıştıralım, işin ciddiyetini anlasınlar, daha sık gidelim, sorun ve çözümsüzlükleri anlayalım da şu danışmanlarla el ele verip bir çözüm bulalım, biz de kurtulalım danışmanlar da kurtulsun en çok da sanayici kurtulsun diyerek bu konuya gönül vermesi gerek.... Yani denetçinin amacı günü bitirmek, danışmanın amacı para kazanmak, sanayicinin amacı da göstermelik iş yapmaktan çıktığında belki sorun çözülür..... yaniii bu durum ütopik bir rüyadan öte değil.....