Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre için Liderler Grubu Türkiye'de kurulacak

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Eki Görüntüle 11758

  Avrupa Birliği ve İngiltere'de faaliyet gösteren Çevre için Liderler Grubu TÜSİAD ve Bölgesel Çevre Merkezi REC'in girişimleriyle Türkiye'de de kurulacak.
  İklim değişikliğiyle mücadele yalnızca bir çevre sorunu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal bir olgu. Dünyanın bugün karşı karşıya olduğu küresel iklim aciliyeti Türkiye’yi de çok geç olmadan harekete geçmeye zorluyor. Türkiye’de sürdürülebilir ekonomik kalkınma ortamının sağlanması ve iklim değişikliği ile mücadelenin kurumsallaşması için Türkiye’nin kendi özel şartlarını gözeterek yeni küresel iklim rejiminin oluşturulmasında aktif rol alması büyük önem taşıyor. Özel sektör kuruluşlarının iklim değişikliğiyle mücadele ve düşük karbon ekonomisine geçiş için bir araya geldikleri Çevre için Liderler Grubu, İngiltere ve Brüksel'den sonra Türkiye'de de kurulacak.

  Liderler Grubu Brüksel Direktörü Sandrine Dixson-Declève, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ofisi ve TÜSİAD'ın işbirliğiyle kurulan İklim Platformu'nun organize ettiği, Düşük Karbonlu Geleceğin Uygulanması konulu konferansa katıldı.

  Galler Prensi Avrupa Birliği İklim Değişikliği Kurumsal Liderler Grubu Direktörü Declève, sürdürülebilir liderlik konusunda bilgilendirmede bulundu.
  Declève, "Eğer iklim değişikliğiyle mücadelede şimdi harekete geçmezsek ileride çok daha büyük malyetlerle karşı karşıya kalacağız. Bu sebeple tepki gösterici (reactive) değil ileriye dönük (proactiv) olmalıyız" açıklamasında bulundu.

  Declève, bünyesinde çalıştığı ve aralarında dünyaca ünlü markalardan Tesco, Shell, Philips, Vodaphone, Enel, Nestle'nin üye olduğu Kurumsal Liderler Grubu'nun doğru ekonomi politikaları ve eylem planı için kamu sektörü ve sivil toplumla iç içe çalıştıklarını kaydetti.

  Grubun Brüksel Direktörü Declève, tek bir sektöre yönelme olmadığını, hükümetlerin eylem alanlarında kendileri için siyasi bir alan oluşturmak, özel sektörün sesinin daha çok çıkmasını ve çözüm yollarının artırılmasını sağlamak amacıyla çalıştıklarını bildirdi.

  Declève, "doğanın sermayesi olmadan kapitalizm olmaz. İklim istikrarlı bir hale gelmediği sürece, ekonomik kalkınma uzun vadede sürdürülebilir olamaz" diye konuştu.

  Yakında Türkiye'de de faaliyete geçmesi beklenen Liderler grubu, hem CEO'lar düzeyinde, hem de çalışma grubu düzeyinde işliyor. Çalışma grupları eylem planlarını hazırlıyor ve ardından CEO'lara sunuyor.
  Liderler Grubu sayesinde, iklim değişikliğiyle mücadele ve düşük karbon ekonomisine geçişte hükümet ve özel sektör yakın işbirliği kurmuş oluy

  Euractive
   
Çevre için Liderler Grubu Türkiye'de kurulacak konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Türkiye 'de Kağıt Sektörü için Çevre Standartları ve Atık Kağıt Geri Kazanımı

  Bu çalışmada, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyumu sürecinde kağıt sektörü için getirilen çevre standartları ve atık kağıt geri kazanımı incelenmiştir. Bu amaçla çalışma sunulurken öncelikle AB’ye aday olan ülkemizdeki kağıt sektörü detaylı olarak araştırılmış, AB ile karşılaştırılmış ve kağıt sektörünü ilgilendiren Avrupa Birliği çevre direktifleri incelenerek Türkiye’deki son durum ortaya...
 2. AB Çevre Ödülleri Türkiye Programı için başvurular sürüyor

  Avrupa Birligi'ne (AB) üye ve üyelik surecinde olan toplam 28 ülkede sürdürülebilirlik konusunda başarılı çalışmalarıyla on plana çıkan işletmelere verilen AB Cevre Ödülleri için başvurular, 30 Ekim 2009 tarihine kadar devam ediyor. İşletmelere Avrupa ve Türkiye pazarında büyük bir kurumsal itibar kazandıracak söz konusu ödül surecine katılmak için öncelikle REC Türkiye ve TUSİAD...
 3. yeni kurulacak ambalaj atıkları geri dönüşüm tesisleri için destek fonları

  yeni kurulacak bir geri dönüşüm firması için paltform bant gibi araçları alırken hibe kredi desteği için neler yapmalıyız bilgisi olan varsa ????
 4. Htc one türkiye için geri sayıma başladı

  Teknolojinin en yeni akıllı telefonlarını ve tabletlerini kullanıcıları ile buluşturan Türkiye Cumhuriyeti'nin en genç ve dinamik cep telefonu operatörü Avea İletişim, akıllı telefon inovasyon ve tasarımda dünya öncülerinden HTC markasının günümüze kadar çıkardığı en akıllı mobil telefonu HTC One'ı yakın zamanda meraklılarıyla buluşturuyor. HTC One için Mart ayının başında Avea HTC One...