• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izin ve lisans yenileme gecikme

Merve Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba hayırlı günler
Bir firmamızın 06.12.2017 tarihinde çevre izni bitiyor ve biliyorsunuz ki 180 gün önce başvuru yapmamız gerekiyordu. Ancak tarihi kaçırmışız. Ben de Bakanlığı aradım, ceza yer miyiz diye. Sistemden GFB yenileme sekmesinden yenileme yapın, yemezsiniz dedi. Benim sorum şu olacak:
Muhakkak ki İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı sisteme yüklenecektir. Acaba yeniden mi İl Müdürlüğü görüşü almam lazım? (Tesisin uygunluk görüşü var tabiki ancak hem çok eski tarihli hem de eski unvana göre. Şimdi unvanı değişmiş durumda) Sizce ne yapmam gerekir?

Merhaba Çevre İzin süreci en başa döner. 180 günlük süreyi kaçırdığınız için GFB sürecini atlama hakkınızı kaybetmiş oldunuz. Ceza yok ama süreç başa döndüğü için GFB harcını fazladan yatırmış olacaksınız.

@atekyıldız peki birsey sorucam simdi bana bakanlik ceza yok dedi ama il müdürlügüde ceza var diyor.yani il mudurlugu bakanlik ceza yok dese bile ceza yazabilirmi

@Tijen Canişcioğlu onlar yenilendi

ne yapıcam ben arkadaşlar? şimdi ceza var mı yok mu?

Acaba işletmenin yakma kapasitesini arttırsak ta o nedenle GFB ye mi başvursak böylece ceza yemeyiz

Aynı durum bendede var. Benim gecikmeden dolayı değil de tesisin adres değişikliğinden dolayı. İl müd. ceza yersin diyor, bakanlık yemezsin diyor. Göreceğiz bakalım

@sagapoo Günaydın danışmanlığını yaptığımız bir bir firmanın tarihini kaçırdık herhangi bir ceza kesilmedi. SÜreç baştan başladı sıfırdan Çevre izni alıyormuş gibi. Fazladan GFB harç bedeli yatırmış oldular. Yönetmelikte cezadan bahsetmiyor. Sadece belge süresi bitmeden 180 gün önce başvuru yapmanız gerekir diyor.
Çevre izin veya çevre izin ve lisans belgesinin geçerliliği ve yenilenmesi
MADDE 11 – (1) İşletmelere verilen çevre izni veya çevre izin ve lisans belgeleri beş yıl süre ile geçerlidir. İşletmeler belge geçerlilik süresinin sona ereceği tarihten en az 180 takvim günü önce başvuru yapmak ve beş yıllık süre dolmadan yeniden çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi almak zorundadır. Bu süreç çevre izni belgesi için her durumda, çevre izin ve lisansı belgesi için ise mevcut lisans konuları ile ilgili prosesinde ve çalışma koşullarında herhangi bir değişiklik olmaması durumunda, GFB başvuru süreci uygulanmaksızın bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesi kapsamında yürütülür.

@bhb Şöyle bi durum var ki yenileme süresi kaçırınca herhangi bir ceza olmaz. Sonuçta 180 gün daha geçerli bir çevre izni mevcut durumda. Fakat kapasite artışı, ünvan değişikliği gibi durumlarda süreyi kaçırırsanız ceza gündeme gelir, ama bu durum il müdürlüğü insiyatifindedir. Olayı Çevre izin belgesi olmadan çalışmaya dayandırabilirler.

Tesise yeni adres için gfb başvurusunu faaliyet yerinin değişimi seçeneğinden başvurmayı düşünüyorum. Şuanki değerlendirme - eksiklik bildirimi aşamasında olan başvuru iptal ettirmem gerekli. İl müdürlüğü bunu nasıl iptal ediyor?

@bhb Anladığım kadarıyla şuan gfb aşamasındasınız ve bu durumdayken adres değişikliği olmuş. Çevre bilgi sistemine giriş yapıp, firma bilgilerini güncelleyin. Firma bilgilerimi güncelle, maliye bakanlığından bilgileri getir deyin ve yeni adres oraya otomatik olarak gelmeli. Eğer gelmiyorsa il çevreye dilekçe vererek düzelttiriyorsunuz. Eğer GFB niz onaylanmışsa evet, faaliyet yeri değişikliği için yeni bir başvuru yapmanız gerekirdi ama zaten şuan eksiklik aşamasında yani ortada bir GFB yok. Bu durumda GFB Yenileme yapmanız gerekmez.

@sagapoo şuanda gfb var. İzin lisans başvurusu da eski yer için yapılmış değerlendirme(eksiklik bildirimi) aşamasında

@sagapoo

@sagapoo Merhaba, aynı durum bizim başımıza da geldiği için sormak istedim acaba süreci nasıl yönettiniz başvuruyu yaptınız mı ?
Bize de gfb yenileme sekmesinden yapılması gerektiği söylendi fakat sitemde gfb yenileme diye bir sekme mevcut değil, bilgilendirebilirseniz sevinirm.

merhabalar;

Çevre İzni Yenileme Süresinin kaçırılması ile Geçici Faaliyet Belgesi başvurusu segmesine girerek yenileme yapacağınız firmayı seçmeniz gerekmektedir. belirlemenin ardından Geçici Faaliyet Belgesi Yenileme olarak yeni bir segme gelecektir. Geçici Faaliyet Belgesi Yenilemeyi seçmeniz ile Tesisi bilgisi/tesis faaliyet nedeniyle değişiklik nedeniyle yenilemeyi ve en alt kısımda olan diğer segmelerini işaretlemeniz açıklama kısmına Çevre İzni Yenilemede 180 takvim gününün geçilmesi diye belirtmeniz ile süreciniz Geçici Faaliyet Belgesi ile başlayacaktır. ancak net bir bilgi için 0312 410 19 59 (Hilal Karaaslan) / 0312 410 17 71 (Sezer Arslan) numaralarından bilgi alabilirsiniz.

merhaba arkadaşlar geçici faaliyet belgesi olan bir tesise fatura kesilebilir mi?

@sagapoo

Merhaba,
Bilindiği gibi, GFB belgesi alındıktan sonra 180 gün içerisinde izin/lisans başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu süreyi aşmış iseniz ve il müdürlüğü uygunluk yazısının süresi dolmuş ise (uygunluk yazısı 1 yıllıktır) GFB 'nin iptal edilmesi gerekmektedir. İptal işlemi il müdürlüğünden (Ek-1 tesisi ise Bakanlıktan) yapıldıktan sonra eş zamanlı uygunluk yazısına başvurmanız gerekmektedir. İl müdürlükleri tarafından uygunluk yazısı verilmesi için Bakanlık formatı gereği ÇED belgenizin yenilenmesi ve diğer tüm bilgi ile belgelerde unvanınızın ve adreslerinizin aynı olması gerekir. Tesisin fiziksel şartını hiç söylemiyorum, çünkü uygun olarak düşünebilirsiniz. Yeni uygunluk ve diğer başvuru belgeleri ile birlikte, çevre görevlisi yazılım portalından sırası ile GFB iptal nedeni ile başvuru, adınlarını takip etmeniz gerekir. Başvuru yaparken süresini aştığınız GFB 'nin izin/lisans konusu bedellerini yatırmanız (ceza olarak) ve sisteme yüklemeniz sonrasında, diğer başvuru belgelerini de yükleyerek gfb başvurusunu yapabilirsiniz. Umarım anlaşılmıştır. İyi çalışmalar dilerim.

@nrhyt normalde gfb leri varsa görünmesi lazım, bizim de gfbli firmaya kestiğimiz fatura var ve sisteme giriş yapabildim.bence siz o firmanın çevre mühendisi ile bi görüşün firmanızı göremiyorum diye,belki il müdürlüğü onların durumunu güncellememiştir o yüzden çıkmıyor olabilir.

@nrhyt daha önce benim de başıma geldi firma il müd. ile görüştü ve düzelmişti.