• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izinleri hk. Bakanlıktan duyuru

Göksel Kurtuluş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Sağlık Kurumu
Çevre izinleri konusunda bakanlıktan bir duyuru yapılmış (aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz). Buna göre hastane gibi emisyonda kapsam dışı olabilecek (deşarj izninden de muaf olan) kuruluşlar için yol gösterici olacaktır diye düşünüyorum.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@dutoprak

Çevre Görevlisi Ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik

Çevre görevlisi çalıştırma ve çevre yönetim birimi kurma kriterleri

MADDE 7 – (1) Tesis veya faaliyetlerden;
a) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan faaliyet veya tesisler, çevre yönetim birimlerini kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak,
b) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan tesisler, en az bir çevre görevlisi istihdam etmek ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurmak,
zorundadır.
(2) Organize sanayi bölgeleri yönetimleri bünyesinde, en az bir çevre görevlisinin istihdam edilmesi veya çevre yönetim biriminin kurulması ya da çevre danışmanlık firmalarından çevresel faaliyetlerin yürütülmesi hususunda çevre yönetimi hizmetinin alınması zorunludur.
(3) Belediyeler, il özel idareleri ve mahalli idare birlikleri veya bunların iştirakleri, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer alan tesis veya faaliyetleri çevresel açıdan yönetmek üzere en az bir çevre görevlisi çalıştırmakla veya çevre yönetim birimi kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevresel faaliyetlerin yürütülmesi hususunda çevre yönetimi hizmeti almakla yükümlüdür.
(4) Sağlık kuruluşları ve hastanelerden, yatak kapasitesi 20 ve üzerinde olanlar en az bir çevre görevlisi çalıştırmak veya çevre yönetim birimi kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından hizmet almakla yükümlüdür.

Çevre Görevlisi istihdamı konusu Çevre İzin Lisans Yönetmeliğinin eklerine bağlanmış durumda, dolayısıyla tesis bu listeye girmiyor ise çevre görevlisi/yönetim birimi bulundurması veya danışmanlık ile çalışması gerekliliği ortadan kalkıyor.

O zaman yakın bir zamanda çevre izin ve lisanslar yönetmeliğinde bir revize olacak demektir. Çünkü hala çevre izin ve lisanslar yönetmeliği ekinde yer alıyor bu tesisler.

@Göksel Kurtuluş

Göksel Bey, anladığım kadarıyla sizin elinizde belge süreli belgelerden yani üzerinde bitiş tarihi mevcut.. yani süreli izne sahip belgeniz var ise; süre bitimine 30 gün kala belge yenilenmeli (ÇKAGİLHY Geçici Madde 1 - (1)), eğer süresiz izniniz var ise 1/4/2012 tarihine kadar mevcut çevre izni veya çevre lisans belgesini almış olmanız gerekiyordu(ÇKAGİLHY Geçici Madde 1 - (2)).

@KaanDogukan

belge benim değil ben de başkasının sorusuna cvp olarak yazmıştım ama tam sizin dediğiniz gibi olduğunu düşünüyorum.

@Göksel Kurtuluş
Goksel bey, emisyon iznine gerek yok. Bu tesisin sadece atik su aritmasi var ve sadece desarj izni alinacak 24.09.2012 de alinmis ve 24.09.2012 ye kadar gecerli evragi var.

@Göksel Kurtuluş
haklısınız yanlış yazmışım, deşarj izni 24.09.2009 da alınmış- 24.09.2014 te bitiyor. (Sadece arıtma tesisi var)

Arkadaşlar merhaba. Nisan ayında revize edilen SKHKKY'ne göre Gıda Endüstrisi başlığı altındaki tesislerin emisyon izni ve raporundan muaf olduğuna dair bir uyarı aldım. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.