Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre izni başvurusu için adımlar ve gerekli belgeler

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Çevre izni başvurusu için adımlar ve gerekli belgeler

ÇEVRE İZİN BELGESİ adı altında yapılacak başvurularda birinci adım izin konusu ile ilgili Özel Belgenin temini olmalıdır. (örneğin; emisyon için İl müdürlüğü uygunluk yazısı) İkinci adımda ise Ortak Belgeler ve izin konusu ile ilgili özel belge/belgeler beraberinde Geçici Faaliyet Belgesi başvurudur. Üçüncü ve son adımda ise İzin sürecini tamamlamak üzere Başvuru kapsamınıza uygun bilgi ve belgelerin (örneğin; emisyon için Emisyon Ölçüm Raporu)teslimidir.

ÇEVRE İZİN KONULARI

Çevre İzinleri beş ana başlık halinde ÇEVRE İZİN BELGESİ adı altında bir araya toplanmıştır.

• Emisyon
    • Gürültü
    • Deşarj
    • Tehlikeli Madde Deşarjı
    • Derin Deniz Deşarjı
    Emisyon konulu çevre izni
    Gürültü konulu çevre izni

Atıksu konulu çevre izni

• Birinci adım : Atıksu arıtma tesisi proje onayı
      (27.4.2004 tarihinden sonra inşaatı başlamış atıksu arıtma tesisleri için) veya muaf olduğuna dair belge (27.04.2004 tarihten önce kurulan veya inşaatına başlanılan atıksu arıtma tesisleri için)
      [*]İkinci adım : Geçici faaliyet belgesi (başvuru için gerekli belgeler)
      [*]Üçüncü adım : Atıksu deşarjı teknik bilgiler listesi

Tehlikeli madde atıksu konulu çevre izni

[*]Birinci adım : Tehlikeli madde arıtma tesisi proje onayı
    (27.4.2004 tarihinden sonra inşaatı başlamış atıksu arıtma tesisleri için) veya muaf olduğuna dair belge (27.04.2004 tarihten önce kurulan veya inşaatına başlanılan atıksu arıtma tesisleri için)
    [*]Üçüncü adım : Tehlikeli madde atıksu desarjı teknik bilgiler listesi

Derin deniz desarjı konulu çevre izni

[*]Birinci adım : Derin deniz desarjı proje onayı
    [*]Üçüncü adım : Derin deniz desarjı teknik bilgiler listesi

Geçici faaliyet belgesi başvuru formu örneği

Çevre izni başvurusunda bulunacak işletmelerin sağlaması gereken esaslar
    İl Çevre Orman Müdürlüğü Geçici Faaliyet Belgesi / taahhütname örneği
    Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Geçici Faaliyet Belgesi / taahhütname örneği

Ekli Dosyalar:

Tuğba Kurtaran bunu beğendi.
  2. Gülfem Polat

Gülfem Polat CMNet Üyesi

burda da hemen bir ekleme :)

lisans konusunda başvuru yapacaksanız uygunluk yazısı hem emisyon izni konulu hem de lisans konunuzla ilgili olarak ayrı ayrı alınmalı.

3. Nesibe Bahtiyar

Nesibe Bahtiyar CMNet Üyesi

Geçici Faaliyet belgesindeki koordinat bilgilerini nasıl yapacağız arkadaşlar??

4. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

google maps i açın oradan işletmenin açık adresini yazarak tespit edin ve sonra işletmenin olduğu yerde sağ tuş yapıp (bunları uydu görüntüsünü seçipte yapacaksınız) "burada ne var" a tıklayın yukarıda y,x koordinatlarını verecektir.

5. Okan Öztürk

Okan Öztürk CMNet Üyesi

Merhabalar arkadaşlar,
    Atıksu konulu çevre izni ile ilgili olarak tesiste herhangi bir atıksu arıtma tesisimiz yoksa buna dahilmiyiz ? Yani sadece kanalizasyon deşarjımız varsa evsel olarak ne yapmamız gerekir ? Deşarj parametrelerini akredite bir kurumdan öğrenmek yeterlimi ?

6. eda

eda CMNet Üyesi

Merhabalar;
    Ben bir pvc kapı ve pencere üretim fabrikasında kalite bölümünde kimyager olarak çalışmaktayım Sanırım ÇED raporunu almamıza gerek yokmuş fakat çevre izin belgesini almamız gerekiyor mu? 2011' de yapılan değişiklikle tüm firmaların alması gerekiyor diye bir yazı okudum doğru mudur? Bilgilendirirseniz sevinirm.İyi günler

7. Müjdat Öner

Müjdat Öner CMNet Üyesi

Çevre Kanunca alınması gereken izin ve lisanslar hakkında yönetmeliğin eklerine bakın.Eğer firmanız bu eklere giriyorsa buna göre danışmanlık hizmeti ya da çevre görevlisi alarak gerekli başvuruları yaparsınız..

ÇED raporu almasanız dahi ÇED kapsam dışıdır muhtemelen ve ÇED kapsam dışı almanız en doğrusu olur.

8. Elif Çelen

Elif Çelen CMNet Üyesi

merhaba ben doğalgaz dağıtımı yapan bir şirkette çalışıyorum. şirket bünyesinde doğalgazın basıncını düşürmeye yarayan 5 adet istasyonlarımız mevcut. bu istasyonlarda doğalgazı ısıtan ve kapasitesi 2 MW'ın üzerinde olan kazanlar mevcut. bu istasyonlar ise şehrin farklı adreslerinde. şimdi benim her tesis için ayrı başvuru da bulunmam mı gerekiyor? ya da nerden başlamalıyım desem yol gösterirseniz sevinirim. Çünkü bu işlerle yeni ilgileniyorum ve kafam çok karıştı.

9. muratcglyn

muratcglyn CMNet Üyesi

tehlikesiz atık geri dönüşüm tesisi için lisans tamamlama aşamasında teknik uygunluk raporunu nasıl ne şekilde hangi formatta olacak bu konu hakkında bir bilgi alabilirmiyim..

10. Muttalip Gök

Muttalip Gök CMNet Üyesi

Atıksu Deşarjı Teknik bilgiler listesi örnek olarak doldurulmuş var mı arkadaşlar sizde ?

11. Canan Erkan

Canan Erkan CMNet Üyesi

Çevre iznine 10.06.2014 tarihinde başvuru yaptım fakat hala değerlendirme sürecinde yazıyor.
    80 gün daha dolmadı ama merak ettim süreç bu kadar uzayabiliyor mu diye.

12. Ali Can Dalgıç

Ali Can Dalgıç CMNet Üyesi

Canan Hanım öncelikle hangi il?

İl müdürlüklerine gidin sizde değerlendiriliyo gözükebilir bir sorun il müdürüne hangi aşamada ya da kime paslamış onlar size cevabını vereceklerdir.Bir yerine onay vermemiş veya sallamıyo olabilirler :(

13. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

Canan hanım değerlendirme aşamasında uzuyabiliyor. Bizde çevre izin ve lisansa başvuru yaptığımızda 2 ay değerlendirme süreci yaşamıştık.

14. emelkarakulak

emelkarakulak CMNet Üyesi

kolay gelsin arkadaşlar çevre izin belgesi için başvuru yapılmış olup eksikliklerin olduğu bildirilmiş fakat bu eksikliklerin işletmeci tarafından giderilememiştir ve başvuru için son 5 güne girilmiştir.bu süreci uzatmak için hangi yolu izlemem gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz?

15. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

öyle birşey yok Emel Hanım, GFB iptal.

ya da size şöyle birşey sorayım ne konulu GFB aldınız?

16. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Emel Hanım, bu aşamada önemli olan sizin GFB sürenizin bitimine zaman var mı + il müdürlüğünün değerlendirme süresi için zamanı var mı? Bu süreleri kontrol edin, her iki taraf için de sorun yok ise; tamamladıklarınız kadarını sisteme yükleyin, il müd. ikinci kez eksiklikleri talep edebiliyor.

17. emelkarakulak

GFB 06/04/2016 tarihine kadar geçerli olup hava emisiyon,tehlikesiz atık geri kazanım konularında GFB mevcuttur tarık bey ve melis hanım bakanlığıda aradımda cevap veren yok il müdürlüğü bizi ilgilendirmiyo diyo ek1 kapsamında die:((

18. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

son gün geçti mi

19. emelkarakulak

20. Hamdiye Güzel

Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

Arkadaşlar GFB başvurusunda karşıma bu ekran çıkıyor Hata veriyor .GFB başvuru yapan arkadaşlarda da çıkıyormu ve nasıl bir yol izlendi.
    Teşekkürler.

Ekli Dosyalar:

Çevre izni başvurusu için adımlar ve gerekli belgeler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Geçici faaliyet belgesi için gerekli belgeler

Geçici faaliyet belgesi için gerekli belgeler : 1- ÇED Olumlu yada Gerekli Değildir Kararı (ÇED’ e tabi tesisler için) veya ÇED’ e tabi olmayan tesisler için kapsam dışı olduğunu gösterir yazı. 2- 3194 Sayılı İmar Kanunun Kapsamında; 2.1- 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış yapılarla ilgili olarak; -Yapı kullanma izin belgesi -İşletmede yapı kullanma izinleri...
  2. Çevre İzni ve Geçici Faaliyet Belgesi Başvurusu İçin Gereken Ortak Belgeler

1- ÇED Olumlu yada Gerekli Değildir Kararı (ÇED’ e tabi tesisler için) veya ÇED’ e tabi olmayan tesisler için kapsam dışı olduğunu gösterir yazı. 2- 3194 Sayılı İmar Kanunun Kapsamında; 2.1- 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış yapılarla ilgili olarak; -Yapı kullanma izin belgesi -İşletmede yapı kullanma izinleri bulunan yapıların dışında 12/10/2004 tarihinden...
  3. Hastane için Çevre İzni başvurusu aşamaları

Merhaba arkadaşlar, Bilindiği gibi Çevre İzin ve Lisansları Hk. Yönetmeliğin Ek-2 10.14 maddesi gereği 20 yatak ve üstü hastaneler çevre iznine tabidir. Bugüne kadar benim ve birçok kişinin aklını karıştıran durum; birçok hastanenin atıksuyunu şehir kanalizasyonuna deşarj yaptığı için deşarj izninden muaf olması ve kojenersyon gibi bir ünitesi olmadığı sürece emisyon izninden de muaf...
  4. Kırma Eleme Tesisi için Gerekli belgeler

Arkadaşlar, Kırma eleme tesisi ( patlatmalı ve patlatmasız olmak üzere ayrı ayrı ) ve asfalt plentleri, çevre izinleri kapsamında ne gibi izinler almamız gerekiyor. Hangi işlemler için izin gerekli? Farklı bir dalda mühendis olmama rağmen bu konuda bilgi almam gerekti. Yardımcı olursanız memnun olurum. Hepinize kolay gelsin
  5. Emisyon uygunluk için hangi belgeler gerekli?

merhaba arkadaşlar, ötl geri dönüşüm tesisi için emisyon uygunluk yazısı alacağız. il müdürlüklerinden geldiklerinde tesise ait hangi evrakları görmek istiyorlar? kapasite raporumuz çıkmadı henüz kapasite raporu olmadan emisyon il uygunluk alabilir miyiz? bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.