Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre izni olmadan faaliyet gösteren 160 bin işletmeye ceza geliyor.

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Yıl sonuna kadar Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) almayan firmalara 40 bin liradan 1 milyon 693 bin liraya kadar çevre cezası kesilecek. İşletmesi çevreye uyumlu olduğu halde GFB’si olmayan 160 bin firma olduğu belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmasına göre bunlardan sadece 9 bininin GFB başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Farklı sektörlerden 31 Aralık 2013 tarihine kadar çevre izni için başvuru yapan firmalara idari para cezası ve faaliyet durdurma yaptırımı uygulanmayacak. Valiliklere gönderilen genelgeye göre 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ise idari cezalar uygulanmaya başlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, GFB almayan firmaların sadece belgelerinin eksik olduğuna dikkat çekerek, “Çevreyi kirleten işletmelere yönelik denetimler devam edecek. Tespit edilmesi halinde ise cezai yaptırımlar uygulanacak” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24419116.asp

2. Gülfem Polat

Gülfem Polat CMNet Üyesi

önce uygunluk başvurularına cevap verebilecek yeterli sayıda personel alsın sonra ceza kesmeye başlasın bence

3. Sanki veriyorlarda biz almıyoz Çevre İzni

4. H. Mustafa Pekçetin

H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

12.2012 de verdiğim uygunluk dilkeçesi için hala beklemedeyiz, ilgilisiyle görüştüğümde fırsat bulabilirlerse gelebileceklerini söylüyorlar. 8 ay! 3-5 seneye çevre izni alabileceğimizi öngörüyorum;) Bide firmalara bu durumun izah boyutu var..
    evet kesinlikle önce personel alımı.

5. Gülfem Polat

Gülfem Polat CMNet Üyesi

benim 2011 den beri beklediğim ve her görüştüğümde fırsat bulunca geleceğiz denilen firmam var. Firmalara mahçup oluyorsun sanki iş bitiremiyor gibi.

6. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

Firmaların gözünde de bir işi beceremeyen konumunda duruyoruz.3 aydır bekliyoruz diyen firma için il çevrede dosyamızın oldugu muhendisle görüstüm oda:
    -3 ay mı?
    +evet
    -önümde 6 aylık birikmiş dosya var 3-4 ay sonra gelin dedi.
    bende şirket yetkilisine bunu aktardığımda bana " denetime gelen mühendis bana 1 ayda cıkar demişti" diye feryat yandı.Denetime gelen mühendis mi dogru soyluyor yoksa ben anlamadım arkadas bunu...gözünü sevdiğimin çed'i ya nerden girdim danışmanlık işine anlamadm.
    Proje tanıtım dosyası hazırladığım o stresli gunler ne guzel günlermiş arkadaş...
    Eleman arayan var mı PTD üzerine ?
    AYNEN...

H. Mustafa Pekçetin bunu beğendi.
  7. Nihal Ş. Aksoy

Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

Yine bütçe açığı var galiba, yine mi borç aldık acaba IMF den de haberimiz yok?

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

-Firma var
    -Çevre izni yok
    -Makam var
    -Yetkili yok
    -Ceza var
    -Kesen yok
    -Üretim var
    -Çevre yok
    -Çocuk var
    -Gelecek yok

9. H. Mustafa Pekçetin

http://www.csb.gov.tr/db/kocaeli/webmenu/webmenu2721.pdf
    Kocaeli il çevre bu konuda daha verimli çalışıyor. Sitesinde vermiş olduğu hizmet standartları gün sayısına uymaya gayret ediliyor hatta bir an önce almamız lazım diye bir dilekçe verdim uygunluk için, ertesi gün geldiler!:)
    Ama hangi il olursa olsun personel yetersiz ve önlerinde onlarca dosya sürekli..
    Yani bunun gerçekleşmesi için;
    Personel alımı lazım kesinlikle ve hatta var olanın en az iki katı kadar!

10. Nihal Ş. Aksoy

Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

En az iki kat mı? Yalnızca İstanbul u ele alsak, bence bu "en az" en az 200 olmalı :) Tabi nereden bulacaklar bu kadar tecrübeli denetçi bilemiyorum! Çoğu Çevre Görevlisinin işten anladığı "git-imzalat-gel gerisi hikaye!!!" Parasını aldın mı işletmenin aldın! Tamam o zaman sorun yok! ....... Çok ümitsizim!!!

11. H. Mustafa Pekçetin

Çok haklısınız ama "Çevre Mühendislerini seviyoruz, ilk atamada 50 tane alacağız" söyleminden sonra sizin kadar talepkar olamadım iki katla yetindim:)

12. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Elini korkak alıştırma :D

13. Taner Çınar

Taner Çınar CMNet Üyesi

14. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

hadi gülümse kameralara =)

15. Taner Çınar

Taner Çınar CMNet Üyesi

yok şov kısmını Ankaraya bırakalım :D Biz halimize yanalım:D

16. Ankara tarafından seviliyoruz :D

17. Tansel Özçelik

Tansel Özçelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

İlgili yazı imzalandı, bunla ilgili farklı bır birim kuruldu.Cezaları cok farklı ve ceza yıyen tesıslerın cevre gorevlılerıne ve danısman fırmalarada ceza gelıyor.

Keziban Gümüş bunu beğendi.
  18. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

böle bişey olacağı aklıma gelmişti :(

19. iyi olmuş imzalayanların eline sağlık

Tansel Özçelik bunu beğendi.
  20. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Bilgi nereden acaba? Kurulan birim kimlerden oluşuyor? Yani denetçiler kim? Çevre mühendisleri mi? gibi sorular geliyor aklıma :D

Çevre izni olmadan faaliyet gösteren 160 bin işletmeye ceza geliyor. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre faaliyet alanları

Türkiyenin çevre mühendisliği faaliyet konuları ile ilgili hangi alanlarda eksiği var; ve ilerde hangi tür çevre konuları ön planda olucaktır?
  2. Çevre İzni ve Geçici Faaliyet Belgesi Başvurusu İçin Gereken Ortak Belgeler

1- ÇED Olumlu yada Gerekli Değildir Kararı (ÇED’ e tabi tesisler için) veya ÇED’ e tabi olmayan tesisler için kapsam dışı olduğunu gösterir yazı. 2- 3194 Sayılı İmar Kanunun Kapsamında; 2.1- 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış yapılarla ilgili olarak; -Yapı kullanma izin belgesi -İşletmede yapı kullanma izinleri bulunan yapıların dışında 12/10/2004 tarihinden...
  3. Deşarj izni ve çevre izni

Arkadaşlar bir yerde çelişkiye düştüm. Bir tesisimde arıtma tesisi var ve deşarj kalite kontrol ruhsatı mevcut. 2014'e kadar da süresi var. Buna göre bu tesise gfb alındıktan sonra ilgili çevre iznine başvurmam gerekiyor mu yoksa deşarj izni süresinin bitmesini beklemem gerekir mi?. Benim bildiğim bu izinler nisan 2012 ye kadar geçerliler. Yani çevre iznine başvurmam gerekiyor. Burada...
  4. Yürürlükte Çevre kanununa göre verilecek id. para ceza. ihlalin tespiti ve ceza verilmesi ile tahsili hak. yön.

[SIZE=16px][COLOR=#1c283d]ÇEVRE KANUNUNA GÖRE VERİLECEK İDARÎ PARA CEZALARINDA İHLALİN TESPİTİ VE CEZA VERİLMESİ İLE TAHSİLİ HAKKINDA YÖNETMELİK [COLOR=#1c283d]Resmi Gazete Tarihi: 03.04.2007 Resmi Gazete Sayısı: 26482 Amaç: Bu Yönetmeliğin amacı; 2872 sayılı Çevre Kanununa göre verilecek idarî para cezalarında ihlalin tespiti ve cezanın kesilmesi usulleri ile ceza uygulamasında...
  5. Çevre kirliliği konusunda ab standartlarina uygunluğu gösteren belge

Arkadaşlar TKDK kurulum aşamasında olan bir bir firmamızdan Çevre Kirliliği Konusunda AB Standartlarına uygunluğu gösteren bir belge istedi. biz de çevre il müdürlüğüne bu konuda dilekçe sunduk. Daha önce böyle bir belge alan var mı? süreç nasıl işliyor. belgeyi almak zor mu? Yardımlarınızı bekliyorum..