• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izni olmadan faaliyet gösteren 160 bin işletmeye ceza geliyor.

Yıl sonuna kadar Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) almayan firmalara 40 bin liradan 1 milyon 693 bin liraya kadar çevre cezası kesilecek. İşletmesi çevreye uyumlu olduğu halde GFB’si olmayan 160 bin firma olduğu belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmasına göre bunlardan sadece 9 bininin GFB başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Farklı sektörlerden 31 Aralık 2013 tarihine kadar çevre izni için başvuru yapan firmalara idari para cezası ve faaliyet durdurma yaptırımı uygulanmayacak. Valiliklere gönderilen genelgeye göre 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ise idari cezalar uygulanmaya başlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, GFB almayan firmaların sadece belgelerinin eksik olduğuna dikkat çekerek, “Çevreyi kirleten işletmelere yönelik denetimler devam edecek. Tespit edilmesi halinde ise cezai yaptırımlar uygulanacak” dedi.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

12.2012 de verdiğim uygunluk dilkeçesi için hala beklemedeyiz, ilgilisiyle görüştüğümde fırsat bulabilirlerse gelebileceklerini söylüyorlar. 8 ay! 3-5 seneye çevre izni alabileceğimizi öngörüyorum;) Bide firmalara bu durumun izah boyutu var..
@Gülfem Polat evet kesinlikle önce personel alımı.

@H. Mustafa Pekçetin

Firmaların gözünde de bir işi beceremeyen konumunda duruyoruz.3 aydır bekliyoruz diyen firma için il çevrede dosyamızın oldugu muhendisle görüstüm oda:
-3 ay mı?
+evet
-önümde 6 aylık birikmiş dosya var 3-4 ay sonra gelin dedi.
bende şirket yetkilisine bunu aktardığımda bana " denetime gelen mühendis bana 1 ayda cıkar demişti" diye feryat yandı.Denetime gelen mühendis mi dogru soyluyor yoksa ben anlamadım arkadas bunu...gözünü sevdiğimin çed'i ya nerden girdim danışmanlık işine anlamadm.
Proje tanıtım dosyası hazırladığım o stresli gunler ne guzel günlermiş arkadaş...
Eleman arayan var mı PTD üzerine ?
@Gülfem Polat

AYNEN...

Yine bütçe açığı var galiba, yine mi borç aldık acaba IMF den de haberimiz yok?

-Firma var
-Çevre izni yok
-Makam var
-Yetkili yok
-Ceza var
-Kesen yok
-Üretim var
-Çevre yok
-Çocuk var
-Gelecek yok

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Kocaeli il çevre bu konuda daha verimli çalışıyor. Sitesinde vermiş olduğu hizmet standartları gün sayısına uymaya gayret ediliyor hatta bir an önce almamız lazım diye bir dilekçe verdim uygunluk için, ertesi gün geldiler!:)
Ama hangi il olursa olsun personel yetersiz ve önlerinde onlarca dosya sürekli..
@Hatice Tekcan

Yani bunun gerçekleşmesi için;
Personel alımı lazım kesinlikle ve hatta var olanın en az iki katı kadar!

@H. Mustafa Pekçetin
En az iki kat mı? Yalnızca İstanbul u ele alsak, bence bu "en az" en az 200 olmalı :) Tabi nereden bulacaklar bu kadar tecrübeli denetçi bilemiyorum! Çoğu Çevre Görevlisinin işten anladığı "git-imzalat-gel gerisi hikaye!!!" Parasını aldın mı işletmenin aldın! Tamam o zaman sorun yok! ....... Çok ümitsizim!!!

@nskathome
Çok haklısınız ama "Çevre Mühendislerini seviyoruz, ilk atamada 50 tane alacağız" söyleminden sonra sizin kadar talepkar olamadım iki katla yetindim:)

yok şov kısmını Ankaraya bırakalım :D Biz halimize yanalım:D

İlgili yazı imzalandı, bunla ilgili farklı bır birim kuruldu.Cezaları cok farklı ve ceza yıyen tesıslerın cevre gorevlılerıne ve danısman fırmalarada ceza gelıyor.

@Tansel ÖZÇELİK

Bilgi nereden acaba? Kurulan birim kimlerden oluşuyor? Yani denetçiler kim? Çevre mühendisleri mi? gibi sorular geliyor aklıma :D