Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre izni yenileme başvurusunda gecikme

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında funda bülbül tarafından paylaşıldı.

1. funda bülbül

funda bülbül CMNet Üyesi

merhabalar benim bir sorum olacaktı yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    çevre izni yenileme işlemini gerçekleştirirken belge süresinin bitiminden 6 ay önce başvurulması gerekmekte. fakat bir firma bu süreyi 2,5 ay geciktirmiş. bu durumda nasıl bir yol izleneceği konusunda fikri ve bilgisi olan benimle paylaşabilir mi lütfen.
    şimdiden teşekkürler....

2. M.Berber

M.Berber CMNet Üyesi

Funda Hanım, firmada kapasite artışı söz konusu mudur? Bizim bir firmamızda yenileme işlemlerini geciktirmişti. Ama onlarda kapasite artışı söz konusu idi. Başvurularını da bu şekilde başlatmıştık. Sorun olmadı. @funda bülbül

funda bülbül bunu beğendi.
  3. funda bülbül

funda bülbül CMNet Üyesi

bildiğim kadarı ile üretimde herhangi bir değişiklik yok. Ve bu durumda da GFB süreci ile başvuru yapmak gerekiyor sanırım @M.Berber

4. fatih boztepe

fatih boztepe CMNet Üyesi

Merhabalar,
    Başvuru gecikti ise gfb yenileme başvurusunda diğer bütonunu seçip nedenini açıklayacaksınız. Bu arada sayın Berberi 'in dediği gibi kapasite artışı varsa çed, uygunluk görüşlerini yenileyip öyle devam edersiniz. Onları işaretlemenize gerek yok çünkü aynı gfb işlemlerini yapacağınız için belgeler yenilenmiş olacaktır.

5. Batuhan Aşcı

Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,
    @funda bülbül Gecikme durumunda ne yapılacağı ile ilgili en doğru bilgiyi İl Müdürlüklerinden alabileceğiniz kanaatindeyim. GFB aşamasına gerek görmeden direk izin işlemlerine geçebilirsiniz belki.

6. M.Berber

M.Berber CMNet Üyesi

@funda bülbül GFB sürecinden başlanıyor , sistem direk belge yenileme(izin sürecinden) olarak başlatmıyordu hatırladığım kadarıyla.

7. fatih boztepe

fatih boztepe CMNet Üyesi

Merhabalar,
    Online üzerinden izin lisans yenileme bütonuna bastığınızda süresi geçti ise (180 gün öncesinde değilse) "İzin ve İzin/Lisans belge süre bitimi nedeni ile yenileme başvurusu yapamazsınız uyarısı veriliyor. Bakanlık böyle bir durumda gfb başvurusundan başlatılmasını söylemiş ve başlatılmıştır.

GFB başvurunu seçip ilgili tesisinizi yazdığınızda zaten gfb yenileme başvurusunu göreceksiniz. Orada diğer kısmını seçip açıklamayı yazmalısınız. Tabi ki belde İl Müdürlüğünüze başvurun ama bu işlemlerin bölgesel değişeceğini sanmıyorum. Bakanlığa sormanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Bu arada gfb alıp çevre izni sürecini devam ettiren arkadaşlara bilgi ve tecrübe amaçlı şunu da söyleyeyim. Sakın başvuru sürecinde online sistemde gösterilen takvime sadece güvenmeyin, aldığınız GFB üzerinde yazan bitiş tarihi ile kontrol edin.

funda bülbül ve Batuhan Aşcı bunu beğendi.
  8. funda bülbül

funda bülbül CMNet Üyesi

ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum @fatih boztepe @Batuhan Aşcı @M.Berber Bakanlığın verdiği bilgi de GFB sürecinden başlayacağı yönünde. Verdiğiniz kıymetli bilgiler için tekrar teşekkürler arkadaşlar

M.Berber bunu beğendi.
  9. Erol DALKILINÇ

Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

Mrb cevre izni yenileme süresi 180 gün önceden yapılmalıdır denilmektedir. Bu süre geçmiş olursa danışman in ceza yeme gibi bir durum oluyor mu bakanlık olmaz diyor mudurluk olur diyor

10. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

@Erol Dlklnc Merhaba,
    Normal koşullarda "Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik" Ek-1 Listesi 6.1 maddesi kapsamında ceza puanı uygulanması gerekir.
    Fakat bu gibi süre aşımı durumlarda genellikle firma yükümlülük altına alınıyor. Yapılacak denetim türüne göre ceza puanı verilip verilmeyeceği değişebilir.

11. Erol DALKILINÇ

Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

12. toprak

toprak CMNet Üyesi

Merhaba,
    Çevre izin belgesi için sisteme yüklenmesi gereken dekontun herhangi bir süresi var mı? Bilgi verebilir misiniz?

13. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

maksimum 15 gün diye biliyorum

toprak bunu beğendi.
Çevre izni yenileme başvurusunda gecikme konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre izni başvurusunda & denetimlerde bulunması gereken evrak listesi

Çevre izni denetimlerinde tarafınızdan sunulması istenilen&başvurularda tesisinizden tedarik etmeniz gereken( veya çalışma yapmanız gereken) evrak listesi ektedir.
  2. Gfb başvurusunda istenilen kalite kontrol bağlantı izni

İyi günler , GFB başvurusu yaparken Kalite Kontrol Bağlantı İzni alan varmı acaba bana formatı gerekli ama. Son yapılan GFB başvurusu istenilen evraklarda bu belge isteniyor. Konu ile bilgisi olan varmı acaba. Yeni format linki http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=sayfaicerikhtml&IcId=664&detId=660&ustId=664
  3. Çevre izni yenileme

Arkadaşlar merhaba; Bir sorum olacaktı. Kapasite artışı, faaliyet konusu vs. den ötürü yenilenen çevre izni için ücretler yeniden mi yatırılıyor. Süreç baştan mı işliyor??
  4. Çevre izni yenileme

çevre izni yenilendiğinde 5 yıl geçerli oluyor, kapasite artırımı ile çevre izni yenilenince yine süre 5 yıl olacak şekilde mi düzenleniyor yoksa eski iznin süresi mi geçerli oluyor
  5. Çevre izni olmadan atık gönderimi

Merhaba, Çalıştığım firma 02.2015 tarihinde kuruldu ve çevre izni alınmamış. Geçen yıl denetiminde atık gönderilmiş gibi gösterilmiş ve denetçi sorgulamamış. 08.2016 sonunda Kapasite raporu oluşturuldu ama 09.2016 sonunda 14001 denetimi var. Kısaca sorum Çevre İzni olmadan Atıkları lisanlı firmalara gönderebilir miyiz? Teşekkürler