• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Cevre kazasi senaryo örneği

Cansu A.

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba elinde cevre kazasi senaryosu örneği olan var mi? Ya da aklina boyle senaryolar gelen olursa paylaşabilir mi? acil olarak yardimlarinizi bekliyorum

nükleer santralde bi patlama senaryosu , boğazdan geçen bi kimyasal kamyonu devrilmesi, bunlar olabileceklerden.

olmuş olanlar siyanür havuzlarının patlaması, tanker kazaları , onlardan bakıp da bişeyler çıkarabilirsiniz. dünya çapında zaten çok büyük kazalar var. bhopal en bilineni. senaryoyu oluşturmak size kalmış. bir meslektaş olarak tavsiyem üretim adına kendiniz de çaba göstermeniz. izleyeceğiniz yolda rüzgar ve su gibi yayılma faktörlerini göz önüne alıp yayılım alanını düzgün belirlemeniz ve acil eylem planında gerçekçi çözümler üretmeniz olur kolay gelsin.

firmanın çalıştığı sektöre göre değişir burda da proses analizi önemli. en basiti kimyasal üretimi yapan bi firmada depo tanklarında oluşan bi sızıntının önce firma bünyesindeki ortama sonra çevreye zarar vermesi olabilir. bhopal felaketi de benzer bir olay zaten. senaryoyu oluşturmak istediğiniz firmayı gezip risk analizi yaparsanız daha sağlıklı veriler elde edersiniz.

Tesekkur ederim. İlaç sektorundeyim. Herhangi bir kati kimyasal dokuntusu ve sivi kimyasal sizintisindan başka ne gibi örnekler olabilir diye arastiriyorum aslında.