• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre lisansı için yardım.

Gülnur

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özgüneşler geri dönüşüm
Arkadaşlar, lisans için istenen belgede ürün standartı yaptırmak için TSE 'den belge alabilmemiz gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Geri dönüşüm lisansı almak için ürünün TSE standartına uygun olduguna dair belge almamız lazım. Bunun için de TSE'nin darbe mukavemeti testi için verdiği ölçüye uygun kalıp elimizde yok. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim .

Yönetici editi:

Lütfen başlık açarken;

- Konunun yarısını başlıkta bırakmayın.
- Türkçe imla ve dilbilgisi kurallarına dikkat edin.
- Konuyu yazarken zamanınız var. Lütfen zamanınızı kullanarak cümlelerinizi, anlatmak istediğiniz konuyu net anlatabilmek için özenle düzenleyin.
- Sizden rica ediyorum mesajlarınızı düzelttirmeyin bana. Kendimi ilkokul öğretmeni gibi hisstediyorum. Biraz özen. Lütfen.

@H. Mustafa Pekçetin

Mustafa Bey,

İlk mesajı düzenledik bundan sonra düzgün yazacaklarını umduk ama nafile. Olgaç arkadaşım geri dönüşümcü ağzı ile yazdık demiş ancak kendilerine ve burada mesaj yazan arkadaşların 4 yıllık lisans diploması sahibi olduğunu varsayarak (ÖSS'de belli bir miktarda Türkçe, Sosyal Bilimler vb'de yapmak gerekiyor bildiğim kadarı ile) aldıkları diplomanın hakkını vermelerini rica ediyorum. Zira bir mühendisin, bir insanın en önemli meziyeti kendisini doğru ve düzgün ifade edebilmesidir.

Saygılarımla.

Melih Bey ,

Benim öyle uzun uzun düşünüp acaba derdi mi nasıl anlatsam diyecek vaktim yoktu kusura bakmayın, benim yazdığımı çok şükür anlayan arkadaş çıktı. Eğer düzgün yazmasam zaten anlaşılmaz dı diye düşünüyorum. Burası öss den ne kadar ne yaptığımızı konuşmak için açılmamıştır umarım. Granür deyince başka Granül deyince başka şey anlıyorsanız oda sizin halk dilinizin olmadığındandır. Önemli olan anlaşa bilmek bende bunu yaptığıma inanıyorum . Yardımcı olan arkadaşlara Teşekkür ederim Bi daha yazarken imla klavuzuna dikkat ederim kusura bakmayın. fatih özcan ,Mustafa Bey, Melih coşar .
Eğer yanlış yazdıysam şimdiden çok özür dilerim. Çünkü ben ancak bu kadar yazabiliyorum diplomamda çakma zaten :)))))

yazmakta sıkıntı yok ama acele olunca bir iş ancak o kadar dil dönüyor. İki gündür telefonla görüşmekten insan bazen ne dediğini bilemiyor.birde işler ummadığın gibi giderse çok zor düzgün konuşmak ve de yazmak . :);)

Gülnur Hanım,

İlk düzenlenen mesajda (ki onun da düzenlemesini ben yaptım eğer suçlu aranıyorsa :) ) belirttiğim üzere sakin olmak, acele etmemek size çok şey kazandırır. Emin olun mesajınızı ilk haliyle bıraksaydım altına neler neler yazılırdı. Ne siz istediğinizi anlatabilmiş olurdunuz ne de konunun acilliğinden kaynaklı ciddiye alınma kriteriniz. Bizimkisi naçizane bir uyarı. ;)

Ben burada yazıları takip ediyorum ama ilk defa konu girdim onuda tabi ki tam giremedim. Yardımınız için çok teşekkür ederim . :)

ben şını belirteyim nice öss şampiyonu çıktı ben böyleyim şöyleyim bazlıları deyim yerindeyse fos çıktı. Dediğinizde haklı olabilirsiniz ama insan esnaf ağzınıda öğrenmeli. Büyüklerimiz hayat tecrübeye yetmez derler. İnsan tecrübe öğreniyor ve ortamı tanıyor. Eğer ben yazacaklarımı aman şurası yanlış acaba kelimeyi yanlış mı söyledim gibi tarzlarda düşünseydim kaybederdim. Biz karşımızdakini eleştiriyoruz o zaman büyüklerimizide eleştireceğiz dil konusunda. Televizyona çıkan köylüler nasıl konuşulacağını bilmeden köylü ağzıyla onlarıda düzeltelim. Yeri geldiğinde kendimizi ifade ederiz yeri geldiğinde esnafla oturur öbür ağızlada konuşmasını biliriz. Birileri çıkmış yok granül olacakta şu şekilde olmalıymış. Bırakın bunları birbirimize mesleki konularda hayat hakkında yardım edelim. Karşımızdakilerden allah senden razı olsun lafını alalım. Ben bugun saygı değer arkadaşımdan böyle bir söz duydum ve çok mutlu oldum. Bu bana yeter. Biz yukarda anlaştık ve problemi çözdük. o kişi gitsin türkçe öğretmenliği yapsın o zaman herkese iyi akşamlar.

Kelimeleri doğru kullanmak ve düzgün cümle kurmak konusunda uyarmak da, mesleki ve insani bir yardımdır. Burası demagojinin yapılacağı bir yer değildir. Burası bir forumdur. Bu forumun belli kuralları vardır. Bu kurallardan birisi de düzgün Türkçe dilbilgisi ve imla kuralıdır. Türkçe öğretmenliği yapıp yapmamak benim tercihimdir ve meslek üzerinden böyle bir küçültme yapmak hiç de hoş değildir. Şahsen arkadaş burayı beğenmiyorsa dilbilgisini istediği gibi katledeceği başka mecralara gidebilir.

Ayrıca burası bir forumdan ayrı bir yerdir benim gözümde. Burası bir kurumdur. Bizim kurumumuzdur. Her kurumda da olduğu üzere yazdıklarımızdan bizler sorumluyuz. Kendimize verdiğimiz değerle, mesleğimize verdiğimiz saygı ile bu kurum yücelir. Burası sizin o köylü ağzınızla yazabileceğiniz bir yer değildir efendi. Gidin istediğiniz yerde istediğiniz şive ile konuşun, söyleşin, bağırın çağırın. Burası olmaz. Burada insanlar bu kurallara nasıl uyuyorsa. Nasıl ki yapılan eleştirileri, uyarıları dikkate alıyorsa sizler de bu forumun, bu kurumun bir üyesi, bir gönüllüsü olarak uyacaksınız.

@Melih Coşar
ben siyaset yapmıyorum düşüncelerimi dile getiriyorum ve ben forumda nasıl konuşulması gerekiyorsa öyle konuşuyorum. Mesleğimi severek ve birşeyler öğrenme çabası içerisinde birisiyim ve bazı insanlar gibi paranın peşinde koşmuyorum. Mesleğimi en iyi şekilde nasıl yapabilirim insanlara nasıl faydalı olabilirim onun peşindeyim. Eğer ki sınırlar aşılırsa ben de hakkımı ararım o zaman. Nasıl arayacağımıda söyleyeyim bilgimle . bileğimin hakkıyla ararım. Ben kimsenin ne mesleğini küçük görürüm ne de kişiliğini ve bu hak bana tanınmaz. Aslında hiç kimseye tanınmaz. İnsanlar hata yapabilir. Hatasız kul olmaz ama kalkıpta kimse benim köylü ağzıma karışamazda ve ben köylü çoçuğumda. Bunu burda söylüyorum ve kimse kimseye emri-vaki yapamaz ve yapanada karşı çıkarım. Beni isterseniz forumdan atabilirsiniz veya şikayet edebilirsiniz. Benden şikayeti olan varsa buraya yazsın açıkça ve kimseyede saygısızlık yapmam ve yaptırmamda.

@olgaç Bey, @Gülnur Hanım,
Darılmayın lütfen! Arama motorlarında mesleğimizin içeriğinden bir kelime aradığımızda karşımıza çıkan ilk site cevremuhendisleri.net' tir.
Herhangi bir çevre terimini arayan kişinin yazdıklarımızı görmesi kuvvetle muhtemeldir. Bizbize olduğumuzun yanında vitrin olduğumuzu da unutmayalım. Hal böyleyken naçizane önerimdi dilimizi biraz daha hassas kullanalım. Savunmanın veya saldırmanın gereği yoktur. Yardımsever kişiliğiniz için teşekkür ederim.
Saygılarımla,

@H. Mustafa Pekçetin
beyfendi granür veya granül bunda herhangi birşey yok her iki şekildede söylenebilir ama internete yazınca granül diye çıkıyor. saldırma filan yok bu konuda.