• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi çalıştırma zorunluluğu kalkıyor mu?

Metin Koci

Kayıtlı Kullanıcı
En son yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Değişiklik Taslağı'na göre toplama-ayırma/ayırma tesislerinde çevre mühendisi çalıştırma zorunluluğu kaldırılıyor....

önceki yayınlanan taslakta danışmalıkta alınabilir deniyordu şuanda onu kaldırmışlar benim yorumladığım ki çevre mühendisi ibaresi geçmiyor zaten yada ben mi göremedim ayrı konu...

artık söyleyecek söz, konuşacak kelime bulamıyorum ben tıkandım...

sonumuz hayır olsun diyelim bakalım yine...

Çevre Mühendisi ve Çevre Görevlisi kavramı ayrı şeyler dendi ancak Çevre Görevlilerinin Çevre Mühendislerinin yerlerini alıyor olması oldukça üzücü bir durum bu meslek açısından.

Taslakta çevre mühendisinin çalışmasıyla ilgili yönetmelik maddesi(Madde 33 ün 1. fıkrasının ç bendi) kaldırılmış.Zaten mevcut durumda her ayırma tesisinin çalıştığı bir çevre danışmanlık şirketi var ama bünyesinde çalıştırdığı bir çevre mühendisleri olmayacak bu gidişle.Kaçımız çevre görevlisi oldu?Çalıştığımız firmalar eğitim masrafı vermek yerine Ç.görevlisi tutar danışman şirketlerden o zaman durum ne olacak??

Arkadaşlar Son yönetmelikte çevre mühendisi çalıştırılır ibaresi hala var yani kaldırılmamış zaten kaldırılması da felaket olur bu bizim işimiz yani çevre mühendislerinin işi...

yeni bir soru sormak istiyorum arkadaşlar.peki bu çevre görevlilerinin maaşları ne kadar olucak ? yani biz mühendis olduğumuz halde 100-1500 ytl arası ancak alabiliyoruz.saçmalığa bakın hem çevre mühendisi hem çevre görevlisi olan bir eleman ne kadar maaş alır mesela?piyasada durumlar nedir bilmediğimden sormak istedim

arkadaşlar ben ayırma tesisinde çalışan bi çevre muhendisiyimy ev yeni taslakla şoka uğradık. 33 maddede tesiste çevre sorumlusu olarak bir çevre muhendisi çalıştırılır ibaresinin üstü çizilmiş ve kaldırılacak büyük ihtimalle.. dediğiniz gibi sonumuz hayır olsun dicem ama çevre bakanlığıda öüüüzmn kapatırsa nasıl hayır olur bilemem

Arkadaşlar sadece Ambalaj Atıklarının Kontrolü ile ilgili alanlardamı kalkıyor yoksa tüm özel şirketlerde mi?

Son yayınlanan değişiklik taslağına göre toplama ayırma tesisleri ve geri dönüşüm tesislerinde çevre müh. çalıştırma ile ilgili ibare iptal edilmiş,bunun sebebide 1 tane çevre görevlisi çalıştırmaları gerektiği ama halihazırda o da taslak halinde.şimdilik durum bu ama değişebilir bu taslaklar tabi

evet taslakta üstümüzü çizmişler.ben de daha bir kaç aydır yeni açılan bir tat firmasında işe başlamıştım.deneme sürecinden yeni çıktık maaşı yeniden konuşalım diyecekken. sana ihtiyacımız kalmadı demesinler şimdi.gülsem mi ağlasam mı şaşırdım.bu arada tat firmalarında ortalama maaş hangi değerler arasında. yönetmelikle belirlenmiş bir değer var mı. yada çalışan arkadaşlar varsa bilgilendirebilirlerse sevinirim.çünkü şu anki verilenin bu mesleğin ve işin hakkı olmadığını düşünüyorum.teşekkürler.

Taslaktaki durum gerçekten üzücü ama şuan halihazırda çalışan bütün TAT'leri yasal bir zorunluluk olmaktan çıksa bile çevre mühendisi istihdam etmek zorundadır. Belediyelerle kurulacak bağlantılarda, verilecek eğitim seminerlerinde ve bunun gibi bir çok konuda Çevre Mühendisleri ön plana çıkıyor. Bizim yasal bir zorunluluğa ihtiyacımız zaten yok. ( Çevre Görevlisi konusu işimize engel koymazsa tabiki. )