Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre Mühendisi Çalıştırma Zorunluluğu

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Ayşen Gözde Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Ayşen Gözde Yılmaz

Ayşen Gözde Yılmaz CMNet Üyesi

Merhabalar,

Bir sanayi kuruluşunun Çevre Mühendisi çalıştırma zorunluluğu olması için hangi kriterleri sağlaması gerekiyor acaba? Mesela, en az şu kadar çalışanı olmalı, ya da şu nitelikte atıkları olmalı gibi..

Yardımlarınız için teşekkür ederim...

2. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

çevre mühendisi diye bir kavram yok. çevre görevlisi çalıştırılması ya da çevre yönetim birimi kurulması diye bir zorunluluk var şimdilik. çevre denetim yönetmeliğine bakabilirsiniz.

3. nilbayram

nilbayram CMNet Üyesi

çevre görevlisi çalıştırma veya bu hizmeti veren çevre danışmanlık firmalarından yardım almak zorundadır.Sanayi kuruluşlarının hangi kapsamda olduğu çevre denetim yönetmeliğinin EK-1 ve EK-2 sinden bakabilirsiniz

4. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Ayşen hanım, Size göndermiş olduğum listeki (ek1 & ek2) firmaların çevre görevlisi çalıştırması veya benimde sektörde olduğum çevre danışmanlık firmalarından danışmanlık hizmeti alması zorunludur.

Ekli Dosyalar:

5. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Merhabalar,

Artık Çevre Görevlisi çalıştırma zorunluluğu ve/veya Çevre Danışmanlık Firması ile çalışma zorunluluğu "Çevre Denetim Yönetmeliği" eklerine göre değil, "Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar hakkındaki Yönetmelik" ekleri göre karar verilmesi gerekmektedir. Yönetmelikte atıfta bulunulmuştur.

Bilgileirnize...

6. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

ayrıca ne acı bir durumdur ki çevre mühendisi zorunluluğu sorusunu çevre görevlisi tanımıyla cevap vermek.

7. Ayşen Gözde Yılmaz

Ayşen Gözde Yılmaz CMNet Üyesi

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Kesinlikle acı bir durum bu; Çevre Mühendisiyken Çevre Görevlisi olmak.. 2 senedir Çevre Mühendisliği yapmıyordum, uzak kaldım sektörden, her şey değişmiş.. Bundan sonra daha yakından takip etmeye çalışacağım..

iyi çalışmalar dilerim herkese..

8. nilbayram

nilbayram CMNet Üyesi

Tarık Bey

Çevre Denetim Yönetmeliğinin amaç ve kapsamına baktığımızda
    Amaç
    MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, çevrenin korunması için tesis veya faaliyetin çalışmaya başlamasından sona erdirilmesine kadar olan süreçte çevre denetiminin usul ve esaslarını; denetim yapacak personelin, çevre yönetim birimi/çevre görevlisinin, çevre hizmeti konusunda yetkilendirilmiş firmaların nitelikleri ile yükümlülüklerini düzenlemektir.

Kapsam
    MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik;
    a) Çevre denetimiyle ilgili iş ve işlemleri, çevre denetim görevlisi niteliklerini, faaliyet veya tesis sahiplerinin yükümlülükleri ile denetimle ilgili birimlerin görev ve yetkilerini,
    b) Çevre yönetimi hizmeti konusunda çalışacak çevre danışmanlık firmalarının yetkilendirilme, hizmet verme usul ve esaslarını,
    c) Çevre yönetim biriminin, çevre görevlisinin ve çevre yönetim hizmeti verecek yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarının görev, sorumluluk ve yetkilerini,
    ç) Çevre gönüllüsünün nitelik ve görevlerini
    kapsar.
    Sizin bahsetmiş olduğunuz Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar hakkındaki Yönetmeliğinde yer alan Ek-1 Ek-2 ise Çevreye kirletici etkisi olan sanayi tesislerinin çevre kanunca alınması gereken izin ve lisansını kapsamaktadır.
    Bilginize

9. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Nil Hanım;

Resmi Gazete Tarihi: 12.11.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27757

ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK'te

Çevre görevlisi çalıştırma ve çevre yönetim birimi kurma kriterleri
    MADDE 7 – (1) Tesis veya faaliyetlerden;
    a) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan faaliyet veya tesisler, çevre yönetim birimlerini kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak,
    b) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan tesisler, en az bir çevre görevlisi istihdam etmek ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurmak,
    zorundadır.
    (2) Organize sanayi bölgeleri yönetimleri bünyesinde, en az bir çevre görevlisinin istihdam edilmesi veya çevre yönetim biriminin kurulması ya da çevre danışmanlık firmalarından çevresel faaliyetlerin yürütülmesi hususunda çevre yönetimi hizmetinin alınması zorunludur.
    (3) Belediyeler, il özel idareleri ve mahalli idare birlikleri veya bunların iştirakleri, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer alan tesis veya faaliyetleri çevresel açıdan yönetmek üzere en az bir çevre görevlisi çalıştırmakla veya çevre yönetim birimi kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevresel faaliyetlerin yürütülmesi hususunda çevre yönetimi hizmeti almakla yükümlüdür.
    (4) Sağlık kuruluşları ve hastanelerden, yatak kapasitesi 20 ve üzerinde olanlar en az bir çevre görevlisi çalıştırmak veya çevre yönetim birimi kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından hizmet almakla yükümlüdür.

Bu yönetmeliği de incelemenizi isterim. Burada da atıfta bulundugu ekler ÇKAGİLHY ekleri...

Saygılarımla,

10. nilbayram

nilbayram CMNet Üyesi

Tarık Bey

Her iki yönetmelikte çevre görevlisi çevre yönetim birimi ve çevre danışmanlık firmalarına atıfta bulunmaktadır.Fakat benim demek istediğim izin ve lisans alması gerekli olan sanayi tesisleri için çevre görevlisi çalıştırma veya çevre danışmanlık hizmeti almak için Ek-1 ve Ek-2 ye bakmak gerekir.Çevre Denetim Yönetmeliği ise bütün denetime tabi tesisleri için geçerlidir.Hatta Çevre Denetim Yönetmeliğinin
    MADDE 6 – (1) Denetime tabi tesis veya faaliyetler;
    a) Geçici 1 inci maddede belirtilen süreler içinde tesis veya faaliyetler, en az üç çevre görevlisinden oluşan çevre yönetim birimi kurmak ve/veya çevre görevlisi çalıştırmak veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş firmalardan bu amaçla çevre yönetim hizmeti satın almakla,

yükümlü olduğu belirtilmektedir.O yüzden denetime tabi tesislerin çevre görevlisi çalıştırma veya çevre danışmanlık hizmeti için yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2 sine bakılması gerekir.

11. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Bakanlıktan Yalçın KARACA ile toplantıda tamamen ÇKAGİLHY ekleri kullanılacağı, Çevre Denetim Yönetmeliği üzerine çalışıldığı, tekrardan revize yapılacağı ve eklerinin geçersiz oldugu üzerine bilgi almıstım.

Çevre Mühendisi Çalıştırma Zorunluluğu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tsk birliklerine çevre denetimi zorunluluğu

TSK Birliklerine çevre denetimi zorunluluğu Fatih Bey bu iş için ilk olarak sizi görevli tutacaklarmış sanırım :) Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) bütün birlik, kurum, karargah, tesis, bölge ve iş yeri faaliyetleri ile tatbikatlar dahil her türlü askeri maksatlı faaliyetler, çevre mevzuatı hükümleri doğrultusunda çevre denetimine tabi tutulacak. Milli Savunma Bakanlığının, Türk Silahlı...
  2. Çevre mühendisi çalıştırma zorunluluğu kalkıyor mu?

En son yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Değişiklik Taslağı'na göre toplama-ayırma/ayırma tesislerinde çevre mühendisi çalıştırma zorunluluğu kaldırılıyor....
  3. Petrol İstasyonlarında Çevre Mühendisi Çalıştırılması Zorunluluğu

İyi Günler Arkadaşlar; Yeni düzenleme ile artık petrol ofislerinde de çevre mühendisi bulundurma yada hizmet satın alma zorunluluğu getirilmiştir. (Sorumlu Müdürlük ile Karıştırılmasın)
  4. Maden ocaklarında çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu

arkadaşlar mrb,ben maden tesisinde çevre görevlisi olarak çalışmaktayım.firmamızın maden ocaklarında da çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu var mı?