• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

Tekrar merhabalar, kafamı karıştıran bir soru var. Yeni yıl umarım hepinize sağlık, mutluluk ve bol kazanç getirir diyerek başlayalım. Yeni yıl ile birlikte şirket zamları açıklandı ve maaşım düzeltildi. Ancak burada kafama takılan husus biz daha önce 2500 TL'ye denk gelen brüt üzerinden anlaşmışız. Ancak daha sonraki aylarda bu maaş üzerinden devlet para kesiyordu. Şimdi ise bu durum 3000 TL/ay net maaşa çevirildi. Maaşın net olmasını ben vergi dilimlerine girilmeyecek şeklinde anlıyorum doğru mudur? Bir diğer anlatımla şirket benim her ay hesabımda 3000 TL para yatırabilmek için brüt ücretimi vergi dilimine göre sürekli arttıracak ve benim hesabımdan kesilecek vergileri üstlenecek. Eğer bu doğru ise, şirket önümüzdeki senelerde benimle brüt üzerinden anlaşma yapma şansını kaybetmiş oluyor çünkü bu sefer her ay dilime gireceğim ve maaşım düşecek bu da maaşın haksız yere azaltılması anlamına gelecektir. Bu yorum doğru mudur? Teşekkür ederim.

tamamen yanlış bir yorum. brüt maaş almanız demek kesintilerinizi ben açık açık ödüyorum söyleminin şeklidir. net maaş almanız demek sizin yerinize ödenecek olan ödemelerin söylenmemesi demektir. değişen hiçbir şey yok. her ikisinde de maaşınızdan kesinti olur ve sizin namınıza ödenir. birinde net elinize geçeni bilirsiniz, diğerinde net elinize geçeni yine bilirsiniz ama bordro üzerinden bilirsiniz. daha açık ifade ile şöyle söyleyeyim net maaş ile sizin patrona olan maliyetinizi bordrodan görürsünüz, brüt maaşta patrona olan maliyeti sizde bilirsiniz ve yine bordrodan bunu görürsünüz. değişen bir şey yok yani.

Kendi bildiğimce anlatmaya çalışayım. Daha gerçekçi ve detaylı bilgi için bence deneyimli veya yetkili birimlerle görüşün.

Anlaşmanız şöyle ise:
A.) Maaş 3000 TL net: Burada çalışan 3000 TL net maaş alır. Brüt ücret vergi dilimi sebebiyle nette değişiklik olmayacağı için yıl sonuna doğru artacaktır. Bu artıştan çalışan değil işveren etkilenir. Yani Çalışan her ay alacağı 3000 TL paraya bakar. Vergisini vs. işveren düşünür.

B.) Maaş 3000 TL brüt: Bordroda her ay 3000 TL brüt görünür. Kesilen vergiler vs ile birlikte bordroda geçen net maaş çalışana ödenir. Vergi dilimine giriyorsa bundan çalışan etkilenir. İşveren çalışanın kendine masrafı olan 3000 TL ye bakar.

Bir sitede denemesini yaptım:
2014 için bekâr kişi için 3000 TL brüt dediğimiz zaman Ocak ayında 2.225 TL ile başlıyor Aralık ayına kadar 1.919 TL ye iniyor.
Aynı şartlar altında 3000 TL net maaş için kişinin eline geçen 3000 TL iken brüt ücret Ocak ayında 4.196 TL olarak başlıyor, Aralık ayında 4.894 TL'ye kadar çıkıyor.

brut maas patronun cebinden, sizin cebinize ve devletin cebine girecek olan paradir.
net maas patronun cebinden, devletin cebine girip oradan sonra sizin cebinize gelecek olan paradir. ama yillik 10bin tl ustu gelir vergisi kesintisi her iki durumda da maasinizdan dusecek.

yara_bandi bey peki benim bu durumda net anlaşmış olmamın farkı ne oluyor ? yani her iki durumda da ben aynı parayı ödüyorum pratikteki faydası nedir?

yara_bandi demeniz yeterli. nick kullanmamın sebebi bey gibi bir sıfat kullanmayın diye :)
avantajı şu elinize net geçecek olan parayı bilirsiniz.

bu göndereceğim link size yardımcı olacaktır. %95 doğru'luk oranı galiba buranın ama genel olarak işinizi görür.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

size gönderdiğim linke maaşınızın net ve brüt hallerini yazdığınızda aradaki farkı daha iyi görebilmişsinizdir.

merhabalar iş konusunda çoğunluğa katilmiyorum ben oğrenciyim selçuk da okuyorum ve mühendislik şirketinde çalişiyorum burda çalişmaya başlamadan önce garsonluk yapiyordum ayrica son sinifim aldigim maaş ise çoğunun mesleğe başlayip aldiği maaş benim anlamadiğim gerçekte alan bu mu? yoksa abartiliyormu abiler ablalar korkutmayin beni mezun olduktan sonra herşey değişiyormu...:(

inanır mısın bilmem ama meslek hayatına atıldığında da anlayacaksın pek bir şey değişmediğini umarım şok olmazsın. gerçekten hakettiğini bulacağını sanıyorsan çok aldanıyorsun. beklentin çokta yüksel olmasın bence.

Beklentim şuan için düştü ben daha fazla dusunuyordum ama hayırlısı olsun bakalım fazladan belge almaya bakacazozman ek işler yapacagız :D

Geçen günlerde bir konu araştırırken Fırsat Maliyeti denilen bir terimle karşılaştım. Terim bana yabancıydı açıkçası. Çeviri yapıyordum ve bir yere oturtamadım. Konuyu anlama açısından önemli duruyordu. Araştırdım ne olduğunu. Sanıyorum İktisat ile ilgili bir terimmiş. Bu terimin ne olduğunu öğrenince resmen ufkum genişledi :) Lisedeki öğrencilere, Üniversitedeki öğrencilere mutlaka bu tür kavramlar bence öğretilmeli.
Fırsat maliyeti bir anlamda iktisadi bir seçim yapılırken vazgeçilen diğer alternatif. ( ikinci en iyi )
Bunu şuraya bağlayacağım. Vikipedi'de 650 TL üzerinden bir örnek var. Ben günümüze uyarlayıp 800 TL için yaptım.

Üniversiteye başlayıp okuyorsunuz. Aylık harcamanız 800 TL diyelim. 4 sene sonunda 38.400 TL ve öğrenim kredisi alınmışsa 10.000 TL de ona koyalım = 48.400 TL okumanın size masfafı.
Okumayıp çalışsaydınız 4 sene sonunda 38.400 TL kazanacaktınız.
Yani üniversitede okumanın maliyeti size toplam 86.800 TL oluyor.
Tabi Üniversite mezunu nitelikli eleman olarak daha yüksek bir maaşa hak etmeyi istiyorsunuz. Şimdi burada en az ne kadar aylık almalısınız ki okuduğunuzu karşılasın sorusunun cevabına bakalım.
25 sene çalışıp emekli olacağınızı varsayalım her iki senaryoda da. Lise mezunu olarak işe başlamış olsaydınız 4 sene erken emekli olacağınızdan, emekli maaşına da 800 TL diyecek olursak bir 38.400 TL daha oradan zarardayız. Toplam 125.200 TL oluyor. Maaş zamlarını ve diğer etkenleri sıfır kabul edecek olursak, bu parayı amorti etmek için 1.217 TL aylık almanız gerekiyor. Bundan daha düşük ücrette geriliyorsunuz sayılmaktadır. Aylık 1.217 TL ile de yerinizde sayıyorsunuz ve Üniversite öğrenimi maddi açıdan bir getiri sağlamadı anlamı taşıyor. Ancak bu ücretin üzerine çıkılmalı ki eğitimin size avantajı olsun maddi açıdan.

Tabi burada bir çok faktörü saf dışı bıraktık. Üniversite kazanmak için harcanan paralar, dersane masrafları, öğrenim sonrası iş hayatında alınacak zamlar vs...
Ancak bir bakış açısı kazanmak için bu kavramın bilinmesinin yararlı olacağı kanısındayım. Sadece bu açıdan değil, bir çok başka şeyde de bu kavramı düşünebiliriz sanırım.

Bir çoğumuz kariyer hayatına başlarken çok yüksek maaşlar beklemiyoruz. Gönül ister ki işverenler gerçekten kişilerin hak ettikleri ücretleri verseler. Ancak yıllar geçmesine rağmen yine bu konuda sıkıntı oluyorsa hoş değil. Bu, birilerinin çalışanın zor durumundan yararlandığı ve az ücrete çalıştırıp onu kullandığını gösterir.

Allah Hepimize Hayırlısını Nasip Etsin.

Yazıdaki bazı örnek ve alıntılara kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Fırsat maliyetine farklı bir bakış açısı ben ekleyeyim. Çocuk dünyaya geldiğinde bir arsa alıp, kat karşılığı müteahhite verdiğimiz zaman çocuk bedavaya hayatını sürdürür.

@ECK her yıl çocuğun masraflarını vermek yerine bir defada masrafı başka yere yapıp diğer harcamayı sıfırlıyorum :D

gençler-arkadaşlar. yorumlarınızın bir kısmını okudum. şu açıklamayı(yada tecrübe diyebilirsiniz) yapmak için üye oldum.
Ülkemizde belirli üniversiteleri bitirirseniz sizleri büyük firma yetkilileri hemen işe alıyor, yetiştiriyor ve zaman içinde de maksimum gelirinizi veriyor.onun haricinde normal bir üniversiteden mezun olduğunuzda tüm yük sizin üzerinizdedir. şunu unutmamanızı istiyorum. hiç bir meslek yeni mezunları girdikleri ilk işinde yüksek maaş beklemesin. o işlerde tecrübelendikçe,yeteneğini gösterdikçe, farklı firmalara yapacağı transferler ile maaşlarını yükseltebileceklerdir. Ne meslek sahibi olursanız olun, siz işi ararsanız az maaş, iş sizi ararsa çok maaş alırsınız.
o sebeple sebat edip mesleğinizi çok iyi öğrenip,uygulayınız. zaten sonra iş sizi bulacaktır.
eski bir yönetici.... saygılarımla. başarılar dilerim...

@Gökhan Kutlu
Patrona bağlı. Yani ilk başta az ama kısa sürede sana yardımcı olur çalıştığın yer ve samimiyetle ve patron önemli bence

ilk başta çok yüksek maaş ile başlatılmıyor özel sektörde. işverene bağlı her şey. kısa sürede kendini kanıtlarsan maaşında artacaktır