• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

Bakanlığın belirlediği asgari mühendis maaşı Brüt 3.300,00 TL oldu 2016 yılı için.

@ikaya :D belirsizlik ölçümleri validasyon raporları arasında boğuşurken mesajını okudum, hunharca güldüm :D
TMMOB un belirlediği asgari maaş o . Bakanlık maaş mı belirler :D

evet sgk nın tmmob ile yaptığı anlaşma öyle. bende işlerle boğuşurken yukarıdaki bir yazıda gördüm cvp vereyim dedim ama o an böyle bişey çıkmış ortaya :)) @Taylan Bunarbaşı Neyse en azından bu kadar sıkıntı içerisinde gülmene vesile olmuş..

Pztsi ise basladim fakat dun cahil hurdaci isyeri sahibi beni isten cikartti gorusmemde tecrubesiz oldugumu soylememe ragmrn grrekcesi de benim hic bisey bilmedigim iletisimimin bozuk olmasiydi. Bundan once de yine bir geri donusum firmasnda patronun sozlu tacizine sapik hareketlerine maruz kaldim ve isi birakmak zorunda kaldim. Dun aldigim bir kararla diplomami yakmayi dusunuyorum. Verdigim onca emek bosunaymis. Verilen maasi gectim insan yerine konulmamak acitiyor insanin canini.

İşe girerken seninle iletişim kurmamış mı da yeni fark ediyor dallama... 5 para etmez insanlara değer mi diploma yakmak.. Her yerde böyle insanlar olacak diye bir şey yok.. Rabbim hayırlı insanlarla karşılaştırsın, sıkma canını, yaşıyorsak bazı olayları elbet vardır payımıza düşen iyi bir şey. Dik dur kardeşim, pes etme.

@d.acun hurdacıdan bozma, "geri dönüşüm" adı altında zır cahillere lisans verilip topluma kazandırılmaya çalışılırsa böyle olur... her zaman nefret ettim bu kavramdan ve mühendislikle uzaktan yakından hiç alakası olmayan bir işi yapmamızı istiyorlar...hurda ticareti bu mühendislik değil...o yüzden senin bilginin zerresinden haberleri bile yok, hiç moral bozma... farklı alanlara yönelmek en iyisi bence,bu alanda 10 yıl da
çalışılsa ilerlenebilecek maksimum yerin ötesine geçilebileceğini düşünmüyorum.

@@d.acun haklısın dediklerine katılıyorum.
Bu sektörde 5 yıldır çalışan aynı zamanda Türkiyede ki neredeyse %80 TAT tesisini birebir tanıyan biri olarak söylüyorum ki
ne yazık ki Kağıt fabrikaları hariç (hem geçmişi olan, hemde yüksek yatırım gerektiren) geri dönüşüm sektörü ne yazık ki ülkemizde biraz çağ dışı. Kağıt fabrikaların sahibi olduğu TAT firmaları da var. Orda beklediğin kurumsallığı bulabilirsin. Aynı zamanda Şahıs tat firmaları içerisinde de gerçekten işini düzgün yapan, aynı zamanda çalışanına değer veren firmalarda var farklı illerde. senin ki birazda şansızlık diyelim.

@d.acun çok sinirlendim maruz kaldığın duruma, azcık parası olan bazı gerizekalı işletme sahipleri parasını veriyorum diye sarkıntılık yapma hakkını kendinde buluyor, yani karşılık bulabileceklerini sanıyorlar bir de, tipe baksan insan kategorisine sokmakta zorlanırsın, karakter 0, gencecik okumuş biryerlere gelmiş bayanların sırf patron oldukları için kendilerine bakabilecekleri kafasında küçük beyinler.
bu konuda yanlız değilsin hemen hepimizin başından geçiyor, iletişiminin iyi olmaması meselesine gelince konu o değil canım benim yeterince yılışık davranışlarda bulunamamışsın o da senin iletişiminin kuvvsetsiz olduğuna kanaat getirmiş.Çok sinirlendim, içimde yaşamayamadım kusura bakmayın yazmak istedim.
Sakın canını sıkma @d.acun doğru olan sensin.

@d.acun sana böyle bir davranışta bulunan birisinin insanlığından şüphe ederim. kesinlikle hayvandır. yıllarca emek verip okuyup bitirdiğin ve artık hayata atılıp bir yerlere gelmeye çalıştığını herkes biliyor. sana bu davranışta bulunan erkeği erkeklikten men ediyorum. bütün erkekler adına senden özür diliyorum. böyle insanların işletmeci olması da çok acı verici bir şey moralini hiç bozma hayata karşı duruşunu değiştirme mutlaka güzel yerlere geleceksin buna gönülden inanıyorum.

@Gülay Kudret Birdal ne yazık ki bu sektör genel de cahil insanlar, dediğiniz gibi dünün hurdacıları bugünün geri dönüşümcüsü. sz eğer tat ta çalışacaksanız Kağıt fabirkalarının tatlarını tercih edin. firma srmak istersenizde yardımcı olmaya çalışırım.

@Hilmi.K
3,5 yıldır tat da çalışıyorum, artık illallah geldi ama yapacak çok da birşey yok, iş kolunu değiştirmek bana zor artık.Ama yeni başlayanlara tavsiyem bulaşmayın.

@CMNet Okuru

hiç moralinizi bozmayın, benzer olaylar benim de başımdan geçti, herseyi yakmak istemiştim ben de ama arkadaslarım moral verdiler. ben de bana kaba tabirle sarkıntılık yapanlara iş arama sürecinde rastladım, lanet ettim ama benim bir suçum yoktu, iş arıyorum ve böyle erkek müsvetteleri sizin iş arama zahafiyetinizden faydalanmak istiyorlar yani bir nevi insanların hayalleri umutları ile oynuyorlar, yazıklar olsun ne diyeyim. bu ülkede ve aslında her yerde iyi ve kötü niyetli insanlar var, zaten dünya iyilerin hatrına dönüyor, herkes er ya da geç layıgını bulur, üzülmeyin, ben de işsizim, zaman zaman moralim bozulsa da sonra toparlıyorum, çalmadıgım kapı kalmadı, olmuyor ama, yapacak ta bişey yok, elbet olacak, siz de güçlü olun lütfen, mutlaka her karanlıgın sonu aydınlıga çıkarmış, o kadar üzüldünüz sonunda elbet güzel bir işiniz çok ahlaklı sevecen bir patronunuz olacaktır, ümit ediyorum ki.....

Sürekli bişeler yazıp duruyorum ama bayan arkadaşlar özellikle tat gdt vs. işletmelerde işe başlayacak yeni mezun arkadaşlarım, samimi davranışlar en başlarda ne kadar babacan ve abice olsa da sonradan bozuluyor, çünkü işletme küçük, belki aynı ofis içinde oturuyosunuz, yemekleri birlikte yiyorsunuz vs. samimiyet kurmayın, kimseye mi güvenmeyeceğiz, sohbet etmeyecek miyiz diye düşünmeyin.Maalesef sohbetlerin sonu genelde yemekte iş konuşalıma dönüyor.
Ne kadar buz dağı olursanız, o kadar zor kırılırsınız.Bu tesislerde istisnaları es geçiyorum çalışmanın başka yolu yok.

Maalesef @Gülay Kudret Birdal haklı.. İşletme o kadar küçük ve profesyonellikten uzakki asla mühendis değilsiniz gözlerinde. Çok acı ama durum böyle ben tatta çalışanlardanım. Taciz ya da sapıkça davranışlarla karşılaşmadım ben ne patronlarım ne de gelenler tarafından ancak patronum tarafından " gelen insanlar seni bizim aileden gördükleri için sarkıntılık yapamıyor" gibi bir cümle duydum. Maalesef durum bu.. İmkan varsa Tat tesisini iyice ölçüp tartın.

Bu konular ile ilgili olarak hiç ÇMO ile temasa geçtiniz mi? Hukuki olarak size bir destek sağladılar mı? Veya herhangi bir şekilde ilgili mercilere vb başvurdunuz mu? Yanlış anlamayın amacım küçümsemek vb değil. Bununla ilgili odada bir birim oluşturulmalı veya başka bir şekilde böyle yerleri ve kişileri afişe etmeliyiz diye düşünüyorum.