• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

Problemin temeline inmek gerek burada. Öncelikle Türkiye nin kalkınması ve gelişmiş devlet statüne erişmesiyle gerçekleşecek bir süreç bu. Ülkemizde inşaat, makine, kimya, elektrik-elektronik ve elektrik mühendisleri değer görüyor. Ve bilgisayarların üretime dahil olmasıyla birlikte yazılım. Bunun sebebi gelişmiş ülke olamamaktan ileri geliyor. Henüz çevre konusuna gelemedik ülke olarak. Yıllar önce bu mühendislikler vardı bir tek. Hala aynı şekilde ilerliyor, çünkü ürettiğimiz ve ortaya koyduğumuz ürünler ve kâr marjları bu yönde. Ne zaman ki daha nitelikli ve daha spesifik ürünler, daha anlamlı üretimler yapacağız sıra o zaman çevre mühendisliğine gelecek. Çünkü gelişim düzeyi düşük. Gelişim artacak ki sürdürebilirlik kavramı kendini ön plana çıkaracak. Atıkların değeri ve bunu yönetmenin önemi konuları henüz çok yeni ama hiç başlamamış da değil. Yazının devamı geleceğin mesleği konusuna gelmeden bitirsem iyi olacak. Ama malesef ülkemizin gelişime açık bir geleceğe kavuşması gerekiyor. Şu an için bundan başka bir sebep göremiyorum.

@ibrahim59
Zaten ik'lar ilk olarak cevremuhendisleri.nete girip piyasayı süzerler ve ondan sonra maaş piyasası şekillenir. Bu hep böyledir.

2015 mezunuyum.Tecrübe kazanmak için düşük maaş ile bir fabrikaya girdim.1 yıllık tecrübem oldu maaşım az da olsa artar diye düşünürken malesef ki gittiğim görüşmelerde 1 yıl tecrüben var ama bu alanda yenisin diye maaş konusunda bir artışım olmadı.Nerde bu gelecek acaba biz görür müyüz ki?Umutsuzluğa kapılmamak elde değil.Diğer meslek gruplarında yeni mezun biri 2300 tl maaş ile başlayabiliyorken insan emeğine acımadan edemiyor.

5 yıl özel sektörde çevre danışmanlığı yaptım. 2015 haziranda işten çıktım. çıkarken maaşım 2550 idi. iş görüşmelerine gittim 2000 diyen bir sürü firma ile görüştüm. hiç birini kabul etmedim.1 yılın sonunda enerji sektörüne geçtim. gayet de iyi bir maaş alıyorum. çevre danışmanlığı yapıp da iyi maaş beklemek sanırım hayal. deneyimli de olsanız sektör bitmiş ne yazık ki. ÇMO bir fiyat belirlemişti şu an durum ne bilmiyorum ama ÇMO'nun fiyat belirlemesi de bir işe yaramıyor çünkü denetim yok.
yeni mezuna başlangıçta verirsin 1500 belki ama deneyimli eleman istiyorsan 1500 denmez. ayıptır günahtır.

sadece çevre görevlisi olmak da yetmiyor. TMGD, İSG de isteniyor kalite de. peki maaş değişiyor mu hayır... senelerdir durum bu değişmedi, değişmiyor ve değişemeyecek de.