• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

@Burak Bilen
@Burak Bilen
@hcanbaz92
@EmrahCevre

Buraya ücret yazmanın, beklentileri yazmanın yada sitem etmenin hiç bir anlamı yok. Olsaydı yıllardır yazılıyor bunlar. Ağlama duvarı gibi olmuş sayfa:D

@Burak Bilen
@Burak Bilen
@hcanbaz92
@EmrahCevre

Buraya ücret yazmanın, beklentileri yazmanın yada sitem etmenin hiç bir anlamı yok. Bunu sizde görüyosunuz ve kendinizde söyleyip dalga geçebiliyosunuz. Faydası olsaydı yıllardır yazılıyor bunlar. Bu"arada "Ağlama Duvarı" gibi olmuş sayfa:D

Merhaba 21 kasım 2013 teki yönetmelikte "çevre görevlileri çalıştıkları işletme ve firma dışında 2. bir iş yerinde çalışamaz" hükmü kaldırıldı diyorlar resmi olarak nerede geçiyor arkadaşlar? ben resmi bir yazı bulamadım

Yani işletme mezunu olan arkadaşlarımın çoğu 2100-2300 TL maaş ile işe başladı. Ben bu maaşı 3 yıl sonra bile alacağımı düşünmüyorum. Şu an öğrenci olan arkadaşlar ya da yeni başlayan arkadaşların içini karartmış gibi olacağım ama okul dönemim boyunca kendime mesleki olarak bişey katmak için çok çaba harcadım ama maalesef şu an o emeklerime acıyorum.

@fatma can

@hcanbaz92

Birçoğumuz o tecrübesizlerden değiliz ama.. Vardiyalı sistemde 1100 tl ye çalışan gıda mühendisi biliyorum. 1500'e anlaşıp kandırılmış ve maaşının 500'u verilmeden işten ayrılmış çevre mühendisi gördüm. Torpiliyle belediyeye girip yata yata 4000 kazanan çevre mühendisi de var.
Özetle adalet yok arkadaşlar, tartışmaya bile gerek yok bunu

İki gün önce ekşi sözlükte "mühendis maaşı" konusunda "dünün en beğenilen entryleri" (debe)'ye girmiş bir yazı:

"ihtiyacı saptamadan rastgele,her şehirde hatta ilçede üniversite açarsan bu işverene yarar.

çalışma saatleri 07:30 - 17:30 (cumartesi dahil) olan üstelik "arada bir" muhasebeye yardım etmenizin istendiği ve ssk priminin de asgari ücret üzerinden yatırıldığı bir işletmede mühendise teklif edilen maaş 1500 tl.
bu işletmeye başvuru sayısı 1300! tam 1300.

bu ne demek? kan emici işverenler bu 1500 tl'yi birilerinin hayatını devam ettirmek için kabul etmek zorunda kaldıklarını biliyorlar demek.

mühendislerin meslek odaları ise siyaset yapmaktan, taraf olmaktan esas işlerini unutuyorlar. mühendislerini yalnız bırakıyorlar.

meslek odaları mühendise 1900 tl verirken işletmelerden daha fazlasını beklemek de hayalden öteye gidemez zaten. yazık...

edit: haftada 60 saat diyorum, muhasebeye yardım istiyorlar diyorum, 1500 tl diyorum. yazılanlara bak. yenidir, kendisini geliştirmemiştir vs anlarım. ancak firma öyle bir iş görüşmesi yapar ki başlangıcın 1500 tl olur, devamı ile ilgili bir kariyer planlamasından bahseder. uyarsa çalışırsın, uymazsa çalışmazsın. ancak kaç firma var bu şekilde? ya da bugün hangi işi yapsan 1500 tl almazsın? konuşanlar biraz daha anadolu şehirlerini araştırsın. tamam iyisiniz dostum binlerce tl'niz ve ege kıyılarınız sizin olsun."

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Mesleği bırakayım diyorum da başka ne iş yapabilirim onu da bilmiyprum.. Cumartesi çalışmıyorum çalışma saatlerim iyi ancak araç yok.. Firmaya varınca kan ter içinde varıyorum. Maaş da tecrübesiz maaşı.. Yol sıkıntısı ayrı dert kalabalıklılık ayrı dert ( İstanbul için )

Bu başlık altında okuduklarım beni hiç şaşırtmadı. Uzun süre kendi mesleğimde iş aramış ve ancak mezun olduktan yıllar sonra bulabilmiş biri olarak yalnızca bizim değil diğer meslek gruplarında da standart eksikliğinden şikayetler hat safhada. Ben başka alanlarda da çalıştım. Sorun meslekte ya da maaşta falan değil. Sorun insanların doğrudan ahlaki değerlerinde. Kendin için istediğini başkası için de istemedikçe bu huzursuzlukların devam etmesi çok normal. Akşam eve gidip çocuğunla oyun oynayacak vaktin olsun istiyorsan yanında çalıştırdığın adamın da benzer şeyi istemeye hakkı olduğunu düşünmen lazım. Özel aracınla evine 5 dakika mesafede işletmen varsa, çalışanının 1 saatlik mesafeden tıklım tıklım dolmuşlarda geldiğini hesap etmen lazım. Kendin için iyi, güzel, zevkli ne istiyorsan ayrım yapmadan başkası için de istemen lazım.

Hep sorunları yazıp çözümü dışarıdan beklemek zorunda kalıyoruz. Çünkü kendi meslektaşlarımız arasında bile zengin fakir, akıllı aptal, güzel çirkin, diksiyonu düzgün değil, deneyimli deneyimsiz, atanabilmiş atanamamış, iyi üniversiteden mezun kötü okuldan mezun, erkek kadın... gibi tıpkı zenci beyaz ayrımına benzeyen ayrımlara gidiyoruz.

Çözümü görüyorum ancak hepimiz görene kadar, kader çarklarının dönmesi gerekiyor :)
Umarım çabuk anlarız, çünkü kimse tek başına başaramaz.

İç Anadolu tat ve gdt lerde asgari ücret teklif ediliyor genelde, ege ve marmara tarafında 2000 civarı. Maaş artırımı da iş yerindeki haklarınız da daima insan ilişkilerinize bağlı, profesyonellik yok. Haksızlık olmasın bu yokluk karşılıklı. Hatta biraz daha gerçekçi olayım: ben mükemmel bir mühendis değilim, danışmanlık firmalarında yıllarca çalışmış olan mühendis arkadaşlarım var mesela, çevre bilgi sistemini kullanamıyorlar :) ama bu onların suçu mu? hayır! bu sistemi kullanmayı bilen çevre il müdürlüğü memuru falan bulmak da zor. Toplu halde eğitimsiziz. Yani işi öğretecek kişi falan da yok. Yaptım oldu şeklinde.

Para, tamamen doğru yerde doğru zamanda bol paralı bir yerde olmakla kazanılıyor.
Parası olan birileri parası olmayan birilerine canları para vermek istediği zaman para veriyor.

aylık geliri 3000 den çok olan, yıllarca çalışmış çevre mühendisi arkadaşları gözlemlemenizi tavsiye ederim, bir çoğu mevzuata hakim olduğu için çok iyi mühendismiş gibi görünmeye çalışır. Onlar da haklı kendine göre, toplumdan ve devletten göremediği saygıyı maaşıyla kapatma ihtiyacı son derece normal ve bizim mesleğimize has değil. Her şeyi biliyormuş gibi yaparak yaşamaya çalışıyor insanlar, yarım yamalak işte.

Benim gördüğüm, patron seni seviyorsa ki burada kriterler çok değişken, sana geçinebileceğin kadar maaş verir.
Sevmiyorsa yasal zorunluluğu olduğu kadar verir.
Çok seviyorsa ortak yapar, hatta kızını falan verir, oğluna alır.
Burası Türkiye arkadaşlar :) Adam sizin ne kadar doğru hesap yaptığınıza bakmaz.
Bakacak bilgisi yok

Not: Hiç kurumsal bir firmada çalışmadım. Yukarıda bahsettiğim her konu küçük ve orta işletmeler için geçerlidir tecrübe ettim, ediyorum. Patronunuzun eğitimli ya da eğitimsiz olması farketmez. İş ilanlarındaki beklentilere bakılırsa zaten bizim ölmemiz lazım. Örnek olarak bir tane ekleyeceğim ekran fotoğrafı alıp :p111.jpg

@Emineulass yeni başlayanlar hakkında bilgim pek yok açıkcası kendi başlangıç maaşımla şimdiki maaş kıyasım %300 siz hesap edin, maaş söylemeyelim :)

Arkadaşlar benim yeni mezun arkadaşlara nacizhane tavsiyem şudur. İşe gireceğiniz ilk maaşı önemsemeyip bir şekilde sektöre giriş yapın. Yaptıktan sonra kendinizi mümkün olduğu kadar kısa sürede geliştirin. İşverenler sizin yeni mezun oluşunuzu kullanıp düişük maaşlar verecektir doğru fakat bu süre zarfında sizde onları kullanarak tecrübe edinin. Sonra size birşey katmıyorsa maaşa odaklanın. Bana göre maaşlarımızı kendimiz belirleriz. (ilk girişler veya kurumsal firmalar hariç) İşverenler ticaretle uğraştıkları için her zaman kar zarar odaklı düşünürler. Bu yüzden siz onlara ne kadar kazandırırsanız onlarda sizleri o derece kaybetmemek isteyeceklerdir.

@Uğur Özalp

pazarlama-satınalma çalışanı mühendis arkadaşlar dikkate alsınlar. ben mühendislerin (özelikle bayan) bu tarz işlerde çalışmalarını tavsiye etmiyorum.hele ki getirdiğin firma kadar zam alırsın mantığıyla asla çalışmayın.4 yılımı heba ettim.