• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

Melis hanım siz kendi işverenliğinize göre yorum yapmışsınız belki haklısınız fakat diğer belgeleri almış olması o belgelerin çoğunu kullanacağı iş bulursa bir nebze artar. Yani siz sadece çevre görevlisi olarak alıp 2000 TL maaş verirken, diğer belgeleri de kullanacağı bir işyerinde 2500-3000 TL maaş alabilir. Ne kadar çok belge o kadar çok iş yükü...

Sanırım şöyle; o bahsettiğim belgelerin hepsini aynı anda kullanabileceğim bir yer olması pek mümkün değil. O belgelerin hepsini almakla ben sadece maaşımı yükseltme olasılığını arttırmış olurum. Çünkü mesela tmgd sertifikasıyla iso sertifikasını beraber kullanabileceğim bir şirket pek yoktur diye tahmin ediyorum. Hadi iso'larla isg yi beraber istiyorlar genelde, şu 'hse mühendisi' arayan yerler var ya, onları kastediyorum. Yani sanırım birbirine destek verecek belgeler, sertifikalar almak gerek.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ISO!LARI ÇÖPE AT Gitsin. bunu özel olarak kullanacagım bir yer yok.Aldıgın ISO lar kulak aşinalığıdır.1000 saat ISO!da alsan bir işe yaramaz (çok ayrı bir konu başka başlıkta anlatırım)
Mümkün neden olmasın çok var.
Örnek. Kimya sektöründe çalışıyorsun çevre mühendisin . Çalışmalarında her zaman iş güvenliği hakkında bilğili olmak senin avantajınadır. Tecrübene tecrübe katar profosyonel çalışırsın. her mühendis muhakkak iş güvenliğini bilerek çalışmalı.
Tmgd işine yarar taşımacılık yapıyorsa muhakkak yapar.... bilgi sahibi olman güzel olur....
ISIo Hakkında bilğin var profosyonel çalışırsın....

demek istediğim bu belgem var diye kimse sana para vermez ... bunlarla kendine yön çizersin. iş hayatında çalışmalarında kullanırsın..tecrübene tecrübe katarsın.... iyi bir mühendis olursun...

Yatıp uyuyup anın tadını çıkarın arkadaşlar para geliyor bu zamana kadar aç kalsaydiniz üniversiteyi bitirmemis olurdunuz nerden nereye.kisacasi hiç bir şeyin garantisi yok hersey zamanla nasip kısmet tabi de elinizden gelenin en iyisini yaptıktan sonra ;)

@Melis Kaya
Anlıyorum Melis hanim, çok teşekkürler cevaplariniz için. İso larla ilgili uygun başlığa merak ettiklerimi yazacağım, sizi de etiketleyeceğim, ona da cevap verirseniz çok sevineceğim.

Uzun zamandır foruma bir şey yazmamıştım, konu başlığı altında okuduklarım beni dehşete düşürdü! Yok yok biz gerçekten insan mıyız?
Öncelikle bunu sorgulamamız lazım.
Bir insan olarak, meslektaşı, hemcinsi, kendisiyle aynı tür bir canlıyı nasıl toplumdan dışlarım, nasıl onu diğerlerinden statü olarak daha aşağı çekerim diye düşünüyorsam,
ben patronum, adam seçme hakkı bana doğuştan verilmiş gibi bir tavır içine giriyorsam,
parasını veriyorum öyleyse ne okuduğu kitaplar, ne ailesine bakmak zorunda olması, ne hasta annesi- babası,
bu yaşam koşullarında evinin kirasını nasıl ödeyeceğinden bana ne,
ben bana kaç tane müşteri getirdiğine bakarım diyorsam,
kendim öğlenleri lokantada kebapları mideme indirip, asla yemeyeceğim yemekleri çalışanlarımı toplu halde yemeye mecbur bırakıyorsam,
ben arabamla gelip, belediye otobüsünde tıklım tıklım işine yetişmeye çalışan işçime geç kaldı diye kızıyorsam,
ben istediğim zaman iş yerime akrabalarımı, arkadaşlarımı çağırıp saatlerce muhabbet edip, çalışanım 6 da çıkmak istiyor diye surat asıyorsam, deneme süresi adı altında insanları 4 ay sigortasız çalıştırıp,
aslında kendimin ne kadar ahlaksız olduğumu kendimden bile saklıyorsam,
kendime insan diyebilir miyim?

mesele ne meslek odaları,ne diplomalar, ne de statülerde
Mesele insanlık arkadaşlar
Mesele KENDİM İÇİN İSTEDİĞİM İYİ ŞEYLERİ BAŞKALARI İÇİN DE İSTEMEK DE!

Ben artık yok dil biliyorum, yok çok iyi pazarlama yaparım, yok toz alırım, çay getiririm, telefonlara bakarım, evrak takibi yaparım... falan diye kimsenin egosuna katkıda bulunmuyorum

Bir meslektaşınız olarak tavsiyem siz de başvurduğunuz iş yerlerinin gerçek insan topluluklarından oluşmuş olmasını 1. şart koşun. KENDİM İÇİN İSTEDİĞİM İYİ ŞEYLERİ BAŞKALARI İÇİN DE İSTEMEK ilkesi ile anlaşın.
Yoksa, açlıktan ölmek, onursuzca yaşamaktan daha iyidir.

Bu arada umut var, merak etmeyin, aramaktan vazgeçmeyin, mutlaka gerçek insanlar, çalışanlarına değer veren ve onları arkadaş gibi görmenin şirketinin devamını sağlayan güç olduğunu bilen, kazandıklarını cömertçe paylaşan ve her insanın (pazarlama yapamasa bile) bir yaratılış amacı olduğunu bilen ve yaratılanı yaratandan ötürü seven insanlar var.

Dilerim hepiniz onları bir bir bulursunuz.

Herkes mutlu olacağı bir işte olur umarım , havalimanı proje şantiyesindeyim her işi yapıyoruz diyebilirim.
Mütevazi bir yaşam sürmek en doğurusu olacaktır. Gelişmek yada meslekte ilerlemek insanın kendisinde bitiyor.

@ikbalikbal sihirli kelime işte budur: "KENDİM İÇİN İSTEDİĞİM İYİ ŞEYLERİ BAŞKALARI İÇİN DE İSTEMEK"

Daha üzerine yazı yazmak bile gereksiz. Yüreğinize, bileğinize, klavyenize sağlık! :)

İŞKUR a kaydım var arkadaşlar, Konya ilinde 2 adet bu şartlarda çevre mühendisi aranıyor, bu konu başlığı altında paylaştım çünkü hangi maaş verilirse verilsin bu koşullarda çalışılır mı? Lütfen elinizi vicdanınıza koyun! 40 yaş altı istemesinin sebebi de bu koşullara bu yaş üstü birinin dayanamayacak olması, söz konusu laboratuvarda en fazla 4 ay dayanılabilir, daha sonra ayakta çalışmaya ve dinlenememeye bağlı sağlık sorunları baş gösterecektir. Ve soru şu: hangi miktardaki maaş burada çalışacak zavallı meslektaşımızın kaybedeceği sağlığı ve gençliğinin en güzel zamanında ailesi ve sevdikleriyle geçiremediği nitelikli vaktin bedeli olabilir? 7.jpg

@ikbalikbal söylediklerinizde haklisiniz ama sizde bilirsiniz durum ve şartlar öyle zorki özellikle yeni mezun iseniz danışmanlıklar yüzünüze kapıyı kapatıyor tecrübe istemeyen yerler günde en az 10 saat çalıştırıyorlar verdikleri maaşta yüksek seviye olmamasına rağmen. Mezun olduktan sonra tecrübesiz olarak os buldum ve şuan 12 saat çalışıyorum herkes hakki savunmaktan bahsediyor ama tecrübeli çevre mühendisi olan işleri iyi kariyeri güzel yerlere gelmiş bir çok kişi sadece kendinizi ezdirmeyin diyor ama bu nasıl olacak yol gösteren olmuyor.

@samet_d
Sayın Samet ve diğer meslektaşlarım,
Öncelikle dışardan hiç bir yardım gelmeyeceğini bilmenizi isterim,
Hatta bu yıl geçtiğimiz yıldan daha da kötü olacak,
İşsizlik ya da uzun saatlerde çalışma tehdidi hepimizi bulacak
Bu karamsar tablo ile önümüzdeki 10 yıl içinde hepimiz yüzleşeceğiz.
Çünkü ekonomi de bi daralma var ve alım gücü çok çok azaldı

Şimdi sorunu doğru tespit etmemiz ve çözümü elimizden gelen ne varsa bakarak ona göre yapmamız lazım.
Bir toplumun mühendisleri kendi temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorsa bunda hepimiz sorumluyuz.
Bunu yazdım diye üzüldüyseniz özür dilerim, ancak anlatmak istediğim şu;

1- karnımı doyurmam lazım
2- üstümde bir çatı olması lazım
3- aileme asgari yaşam koşullarını sağlamam lazım

Bunların bizim mesleğimizin ne olduğu ile ilgisi yok. BUNLAR TEMEL HAK!

İçinde bulunduğumuz durumda bu haklarımızın bize verilmediğini, vermek için birinin ya da birilerinin zenginleşmesine katkıda bulunmamız gerektiği söyleniyor.

Eğer lüks arabalara binip dublex evlerde yaşamak istiyorsanız benim satırlarımın arasında sizlere bir çözüm yok, ancak en temel 3 gerekliliğe sahip olmak için de mühendis olmamıza gerek yok.

mühendissem ev yapmayı biliyorum
mühendissem ziraatten, biyolojiden anlarım (bir kümes de mi yapamam)
mühendissem temel ihtiyaçlarım için Yaratanın verdiği tüm doğal yöntemleri kullanacak aklım var demektir.

Eksik olan tek şey aramızdaki birlik ve beraberlik, yemin ediyorum ki bu koşulları çevre mühendisleri olarak 5 kuruş harcamadan, önce kendimiz için, sonra toplumun dışlanmış, şehrin, insanı insanlıktan çıkaran koşturmasından kurtaran ve örnek olan pilot bölgeler yapabiliriz.
Bizim böyle bir teknik alt yapımız var, zaten yalnızca bizim ülkemizde değil, tüm dünyada böyle bir atılım bekleniyor.

İsterseniz evinizin balkonunda domates yetiştirin, isterseniz de işten kovulup önce bir açlığı deneyimleyin :)
Yediğimiz şey patates, soğan, biber arkadaşlar, PARA DEĞİL!
Gelin unvanlarımıza yaraşır, bilgimizi kullandığımız yaşam biçimleri inşa edelim.

Nasıl yapacağımızı da birlikte planlayalım,
Tekrar söylüyorum bu cevher sizde var
Sistemin içinde debelenerek bir çözüm bulamayacağız
Aile şirketlerini örnek alalım;
biri patates eker, diğeri hayvancılık yapar akşam da oturur tavuklu patates yerler BERABER.

BERABER arkadaşlar, herşey beraber!

Bugün şimdi ne yapabilirim mi diyorsunuz!

Hiç bir şey yapamıyorsanız, patronlardan, sistemden haklı beklentilerinizi bu foruma, facebookunuza, instagramınıza bari yazın!
Ama sadece şikayet etmek olmaz, bi de balkonunuzda pencere önlerinizde topraktan bir şeyler almayı deneyin

Gelecek; Dostunu kendisi gibi seven, topluma ne kadar çok fayda verirse o kadar yücelen neslin arkadaşlar
Çok para olası bir 3. dünya savaşında bencillerin hiçbir işine yaramaz!

Sizlere güveniyorum
İşlerinize gidin
Patronlarınızı sosyal medya hesaplarınıza ekleyin
haklarınızı kovulma tehdidi altındaysanız ince ince 3. şahıslar için yazıyormuş gibi bir bir ilan edin
Bu sebeple kovulmayacaksanız benim gibi açık açık da yazabilirsiniz :krnz:

uzun sürebilir, ama denenmiş yöntem ;)

Sizlere güveniyorum
İşlerinize gidin
Patronlarınızı sosyal medya hesaplarınıza ekleyin
haklarınızı kovulma tehdidi altındaysanız ince ince 3. şahıslar için yazıyormuş gibi bir bir ilan edin
Bu sebeple kovulmayacaksanız benim gibi açık açık da yazabilirsiniz :krnz:

:D mantıklı bence de uygulanabilir. :)

@Emrah BOZKURT

bugün facebookumda paylaştığım örnek aşağıda arkadaşlar, instagramda da (pinar_ikbal_han) paylaştım, mesele maaş ya da unvanlar değil maalesef, insanlar birbirine kötü davranıyor, bu da huzuru yok ediyor, mutsuz çalışanlarla dolu otobüsler.

Bir başlangıç yapmalıyız, şimdilik elimden bu kadarı geliyor, sizler de yapabilirsiniz

sadece 1 kez sıkıntınızı ve çözüm önerinizi okumaları bile çok şeyi değiştirir,
zaten insanın insana değer vermesini artırabilirsek maaşlar düzelmese bile dostluklar, hayatta kalmamıza yetecek güveni sağlayacaktır.
------------------------------------------------------------------------------
Ben çok mu zekiyim?
Peki ya sen?
Hiç hata yapmadın mı hayatında?
Oğlun hiç hata yapmayacak mı?
Yanlış birşey yaptığında bir nesnenin önüne fırlatılması hoşuna gider mi?
Peki, bir hatayı bilerek yapıyor ol, sırf zarar vermek için olsun bu.
Seni yolundan döndürür mü, " bir değil beş değil, olmaz bu böyle" sözünün sertçe söylenmesi :)
Çözüm ne mi?
1- yolunu ayırırsın
2- kendini üstün ve kusursuz zannetmeyi bırakıp sabırla karşındakini anlamaya çalışırsın.
Çocuklarını çok seviyorsun değil mi?
Unutma, kime kötü, sert davranıyorsan o da birinin oğlu, kızı, canıdır.
Sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Güneş gözlüğünü, cep telefonunu, arabanı ve cüzdanını bıraktığında senden geriye kalan ne?

Merhaba Arkadaşlar,
13 Ocak 2017 tarihli TBMM oturumunda, CHP 'nin özel sektörde çalışan çevre mühendislerinin sorunlarının araştırılması amacıyla Meclis araştırması komisyonu açılması talep metnini aşağıda, oturum metin tutanağını linkte bulabilirsiniz. Umarım gerekli araştırma komisyonu açılır ve sorunların üzerine biraz gidilebilir.
Herkese güzel günler diliyorum.

"
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Özel sektörde çalışan çevre mühendislerinin sorunlarının araştırılması amacıyla Anayasa'nın 98’inci ve İç Tüzük’ümüzün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz.
1) Uğur Bayraktutan (Artvin)
2) Kadim Durmaz (Tokat)
3) Mahmut Tanal (İstanbul)
4) Ceyhun İrgil (Bursa)
5) Ali Akyıldız (Sivas)
6) Mazlum Nurlu (Manisa)
7) Orhan Sarıbal (Bursa)
8) Kazım Arslan (Denizli)
9) Gülay Yedekci (İstanbul)
10) Tur Yıldız Biçer (Manisa)
11) Mustafa Sezgin Tanrıkulu (İstanbul)
12) Nihat Yeşil (Ankara)
13) Türabi Kayan (Kırklareli)
14) Candan Yüceer (Tekirdağ)
15) Hüseyin Yıldız (Aydın)
16) Ahmet Akın (Balıkesir)
17) Tekin Bingöl (Ankara)
18) Utku Çakırözer (Eskişehir)
19) Veli Ağbaba (Malatya)
20) Onursal Adıgüzel (İstanbul)
21) Vecdi Gündoğdu (Kırklareli)
22) Ünal Demirtaş (Zonguldak)
23) Mehmet Göker (Burdur)
Gerekçe:
Çalışma yaşamınım esnekleşmesi, güvencesizliği ve kuralsız çalıştırmayı beraberinde getirmektedir Günümüzde mühendisler çalışma yaşamlarında güvencesizliğin ve kuralsızlığın farklı biçimleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Düşük ücret, uzun ve belirsiz çalışma saatleri ve SGK priminin gerçek ücret üzerinden ödenmemesi bu durumun en yaygın biçimleri arasında yer almaktadır.
31/7/2012 tarihinde TMMOB ve SGK arasında imzalanan ve 2013 yılında uygulamaya konulan protokole göre, TMMOB, ücretlerin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret miktarı belirleyerek SGK'ya iletmektedir. TMMOB tarafından belirlenen asgari ücret 2015 yılı için brüt 3 bin TL'dir. SGK’yla yapılan bu protokolle, TMMOB'un belirlediği asgari ücretin altında maaş ödemesi yapılmasının önüne geçilmek istenmiştir. Ancak, TMMOB'a bağlı odalardan pek çok mühendisin protokolle belirlenen alt sınır ücretin altında, bin liraya bile çalıştırıldığı bildirilerek sorunun SGK tarafından denetlenmesi talep edilmektedir.
Çevre danışmanlık sektörü, aynı inşaat sektöründe yapı denetim firmalarının üstlendiği görevi üstlenmektedir. Ancak, yapı denetim firmaları bir nevi danışmanlık ücretlerini belediyelerden almaktayken çevre danışmanlık firmalarıysa danışmanlık ücretlerini firma sahibinden almaktadır. Bu nedenle düzenli denetimler gerçekleştirilememektedir. Görüşümüz denetimcinin, danışmanın, patronun elemanı olmaması gerektiğidir. İş sağlığı ve işçi güvenliği sektöründe bu planlanmaktadır. Çevre danışmanlığı sektöründe de devlet tarafından fabrikaların daha etkin bir şekilde çevre danışmanlık ve çevre mühendisleri vasıtasıyla denetim kapsamına alınması ve hızlı sonuç alınması bakımından bunun bir ihtiyaç olduğu aşikârdır.
21/11/2013 tarihinde yayımlanarak 1/1/2014 tarihinde yürürlüğe giren Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik uyarınca, çevre mühendisleri çevre görevi yapabilmek için çevre görevlisi eğitimi almak zorunda bırakılmaktadır. Çevre Mühendisleri Odası bu uygulamaya itiraz etmekte ve düzeltilmesini talep etmektedir. Anılan yönetmelikte, çevre görevlisi, "faaliyetleri sonucu çevre kirliliğine neden olan ve/veya neden olabilecek ve Çevre Kanunu ve bu kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan düzenlemeler uyarınca denetime tabi tesislerin faaliyetlerinin mevzuata uygunluğunu, alınan tedbirlerin etkili olarak uygulanıp uygulanmadığını değerlendiren tesis içi yıllık denetim programları düzenleyen görevli" olarak tanımlanmaktadır.
Çevre Mühendisi ise doğal kaynakların en iyi biçimde kullanılması, doğal çevrenin korunması ve insan sağlığına uygun biçimde geliştirilmesi konusunda çalışan kişidir. Çevre mühendisleri, çevre kirliliğinin önlenmesi kapsamında, çevre yönetim sistemleri ve planları, çevresel etki değerlendirmesi (ÇED), içme ve kullanma suyu, evsel ve endüstriyel atık sular ile yağmur suları, katı atıklar, zararlı ve tehlikeli atıklar, evsel ve endüstriyel atıklar, hava kirliliği, gürültü, toprak ve yeraltı su kaynaklarının kirliliği konularında etüt, fizibilite, proje, araştırma, geliştirme ve planlama, danışmanlık ve eğitim, kontrolörlük, deneme işletmesi, muayene ve kabul, uygulama ve işletme yönetimi, keşif-şartname-ihale dosyası hazırlama ve düzenleme, hak ediş ve kesin hesap, numune alma, deney, ölçüm, analiz ve modelleme hizmetlerini yürütürler.
Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olan kişi, çevre konusunda dört akademik yıl boyunca eğitim görmüş kişidir. Bakanlığın dayattığı çevre görevlisi eğitimi, çevre mühendisleri için üç, diğer meslek grupları için altı gündür. Bu tanımlardan ve hayattaki pratiklerden de anlaşılacağı üzere hâlihazırda bir çevre mühendisi, bir çevre görevlisi tanım ve pratiğinden daha yetkindir.
Yukarıda belirtilen hususlar ışığında, özel sektörde çalışan çevre mühendislerin sorunlarının araştırılması amacıyla Anayasa'nın 98’inci ve İç Tüzük’ümüzün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırma komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz."

Bugün bir patronlar sohbetine tanık oldum ve insanların birbiri hakkında nasıl çirkin düşünebileceklerini bir kez daha gördüm. Konuşmanın konusu çalışanlara verilen pirim ödemeleri ve işlerini yaparken kullandıkları şirket imkanları olduğu için bu başlık altında paylaşmayı uygun gördüm. Biri diğerine çok yüz verme bunlara, alışırlarsa şımarıp hep fazla ücret beklerler bile dedi. Birisi elemanlarına ne kadar çok para verdiğinden ama onların nankörlüğünden şikayet ederken bir diğeri kendi çalışanları arasında kıyaslama yapma hakkını kendinde görüyordu :)

''Nasıl olur da Yaratan bu adamlara sormaz insanları yaratırken?'' :ckskc:

Yine bir
ve
paylaşımı yaparak ilgili mesajları yerine ilettim, sizlerle de paylaşıyorum,
Geçen seferki paylaşımımdan çok iyi sonuçlar aldım arkadaşlar, hatta diğer çalışan arkadaşlarımdan benzer paylaşımlar gördüm. Bunlar böyle böyle duyurulmalı, içimize atmamalıyız.

Daha önceki paylaşımlarımı okumayan forum ziyaretçilerinin yanlış anlamasını istemem.
Mesele para değil, mesele maaşın ne olduğu da değil!
Bir insanın, kendi cinsinden bir varlığa karşı kendisini üstün saymasıdır.
--------------------------------------------------------------------------------------------

,

, ayaklarınızı mı öpelim,
açık diye
köleniz mi olalım
zeka dediğiniz
başkasının zararından
diye?
Bilerek yapmaktasınız
da
Bir de ‘alıştırmayalım
çok rahata’ diye
niye?
midir insanlar
verdikçe alışır
önüne
alır
geriye
ediyorum
Cüzdanını, arabanı, güneş
bırakınca
ne kalır geriye
Kimden aldınız
hakkını
İlk
insanları

Sınanacaksınız!
ederim en

Tanrı da sizi

Bu da böyle

-----
Zaman ayırıp okuyan herkese çok teşekkür ederim.