• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

Bütün konulara vakıf, her şeyi bilen, mükemmel yapan çevre mühendisi yoktur. Bu biir ütopyadır. Sadece konusunda uzmanlaşmış mühendisler vardır. Ör: ÇED, İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği vs...

Benim daha da merak ettiğim soru hala daha duruyor cevabı yok. Yeni mezun mühendis arkadaşlarımın iş bulması neden imkansıza yaklaştı? Yeni mezun arkadaş direkt iş aramaya başlıyor ne olduğunu daha anlayamadan. Hepimiz "ne iş olursa yaparım" modundayız yalan mı? Hadi diyeim ki kendimize bir dal seçtik uzmanlaşmak için. Diyelim bu dal ÇED üzerine olsun. Bana kaç tane firma sayabilirsiniz yetiştirmek üzere yeni mezun çevre mühendisi alan hm? Diğer dallarda da (proje, iş güvenliği, çys..) bu söylediklerim geçerlidir. Diyeceksiniz ki kendinizi yetiştirin. Gidin bakın patronunuzun odasına bakalım kaç sertifikasını iş bulmadan önce alabilmiş? Veya sizin altınızda çalışan sizden az sorumluluğa sahip ve sizden fazla maaşla çalışan işçinize sorun bakalım. Sizin cv'nizdekilerin 10/1'ini yazabilecek mi?

Keşke patronlarımızaın hepsi çevre mühendisi olsa hatta üniversite mezunu olsa ve bende keşke bizde her işe pat diye atlamasak :)

Yasin ASLAN arkadaşımızın yazdığı yazıyı üniversitelere bir tepki olarak yazdığını kabul ederek yadırgamıyorum ama en sonunda aşağılayıcı bir tavır takınması da gerçekten çok talihsiz bir tutum umarım yanlış anlamaşızdır. Eğer doğru yorumladıysam çok kötü çünkü biz ne kadar mesleğimiz hakkında bilgisiz olsak bile çürüttüğümüz dirseklerimizin, uykusuz ders çalışırken görme yetilerini yitirmeye başlayan gözlerimizin ya da okurken çektiğim sıkıntılarımızın sonucun da şimdi rahata vardık derken içine düştüğü durumun adeletsizliğinden madur arkadaşlarımızın hallerini beyan etmelerine karşın kendi meslektaşının takındığı durum eminim benim gibi kaç kişiyi onca zaman yanlış bir tercih sonucunda kötü bölümmü okuduk kaygısına sevk etmiştir ki ben hala çok memnunum Çevre Mühendisi olduğumdan şöyle anlatayım tekrar sorsalar hangi müdendisliği seçersin diye tekrardan çevre mühendisliği derim girerken istemeyerek girmeme rağmen...

Yeni mezun piyasası böyle olduğu sürece yapacak bir şey yok. Gerçi işi bildikten sonra da 3 kuruş para alıyoruz. Sonra da patronlar ağlıyor; "en iyi elemanım terk etti gitti devlet memuru oldu" diye. Ağlarsın tabi. Sen elemanını 3 kuruşa mahkum et. Aile kuramasın, çocuğuna bakamasın.

Aslında arkadaşlar bugün ÇMO'da bir seminer var. Ankara'da olanların gelmesini şiddetle tavsiye ederim. Ben de orada olmaya çalışacağım. Unutmayın her bir seminerde, her bir toplantıda kendimizi ifade edemezsek bu iş böyle sürüp gidecek.

Tuğba hanım çevre hariç diğer mühendisliklerden başlayan arkadaşlarımızın da durumu farklı değil.Aşağı yukarı piyasa aynı.Benim okulumdan mezun olan çoğu arkadaşım iş buldu.Herkes biryerlerde çalışıyor genelde başlangıç 850-1000 civarı.Benim gördüğüm daha azı değil.Bu İzmir piyasası.Gebzede çalışan yeni mezun bir arkadaşım 1350 ye başladı.İzmirde gene 1500 e çalışan 2 arkadaşım var.Büyük çaplı yerlerde değil buralar pek.Diğer mühendisliklerden de 2 yıldır 1200 e çalışan .yıllarca iş bulamayıp 800 e çalışan,850 ye bilgisayar,900 e 2 tane endüstri müh arkadaşım ki o da torpille iş buldular.800 e çalışan inşaat mühendisi arkadaşım var iş bulamayan da çok.kimya gıda zaten hep işssiz gibi benim gördüğüm.O yüzden ben kendi bölümümün olumsuz olduğunu düşünmüyorum.Ben şubat 2011 mezun oldum mezun olduktan sonra hiç işsiz kalmadan başladım.1100 tl ye başlamıştım.Büyük bir yer değildi.Sigortayı asgari ücretten yapmışlardı.Bende zaten çok süre kalmayı düşünmedğim için pek ses çıkarmmaıştım o arada daha iyi tekliflere de bakıyordum.Ben Bursa'da oturuyorum.Burda bir çevre mühendisi için iş imkanları iyi.Sonra çok iyi bir firmadan teklif aldım.Oraya geçtim.Ben çıkarken şirketimden çıkmamamı şartlarımı iyileştirecekleri söylediler hem maaş hem sigorta konusunda.Ama benim hayalim küçük bir yerde çalışmak değildi.Kabul etmedim.Ayrıca başta beni 850 ye başlatmaya çalışmışlardı 1000 altına kesinlikle başlamayacağımı söledim ve sonuçta istediğim maaşı almıştım.Sizi gerçekten begenirlerse işinizi yaparsanız koşulları değiştirmek siizn elinizde.Şimdi Bursa'da çok büyük bir şirkette çalışıyorum.Başlangıç olarak 1500 e başladım 4 ay sonra 1600 olucağı sonra periyodik ve performansa bağlı olarak maaşımın artacağı söylendi.Vesteldeki bir elektrik mühendisi de 1500 e başlıyor.Ondan bence mesleğimiz kötü değil.1500 yeni mezun biri için gayet iyi bir rakam bence.2000 zaten ancak İstanbul'da veriyorlardır diye düşünüyorum.

Yeni mezun ve tecrübesiz olan arkadaşlar için söylüyorum. Her zaman sizlerin düşük maaşlarla çalıştırılıp patronların sizlerin üzerinden para kazandığını düşünmeyin. Evet tecrübeniz, bilginiz arttıyor bir nevi ikinci eğitim hayatınıza başlıyorsunuz ama sizler ne kadar zorluğa kadar şirketi bırakmıyorsunuz. Şirkete ne kadar sadıksınız ya da ne kadar sadık olabilceksiniz? İşe girdiğiniz an sizler bir para kazanıyorsunuz ama iş veren içinde siz bir yatırımsınız. Bu yatırım karlı mı değil mi ? O düşük alınan maaşlar bu dönemin karar süreçlerinde yer alır. Sizlerdeki bilgi kesinlikle önemli ve bilginiz ne kadar ise patronun vereceği maaşta o kadar yükselir. Çünkü patron her zaman her bilgiye sahip olamaz. Çalışanından bilgi, emek, fedakarlık ister ama bir o kadarda güven ister. Sizin ne kadar güven vereceğiniz oldukça önemli. Benim kendimce yeni olan arkadaşlara tavsiyemdir. Maaşa, yeni başlamış biri olarak çok takılmayın. Edinebileceğiniz bilgiye bakın ve size kariyerinizde ne katabilir bu maaşa çalışırken şeklinde değerlendirin. Kafanızdan hedefler ve bunlarla ilgili dönemleri koyun. Ama kesinlikle yeni mezun biriyken sadece maaşa sebep kısa sürelerde bir firmadan bir firmaya geçiş yapmayın.Hem CV'de sizleri kötü gösterir hem de zemini dolduramıycağınız için uzun vadede sonucunu görerek belli bir dönemden sonra kariyerinizde tıkanma yaşarsınız.

İyi güzel diyorsun da hocam mühendislik okuyup bir çoğumuz sekreterlik yapmak zorunda kalıyor. Bir dünya işe koşuyor, bir dünya adamın kaprisini çekiyorsunuz. Bir şey olduğunda piyon gibi öne atılıyorsunuz, size bağırılıyor, çağırılıyor. En kötü elinizde patlayacak projeler ya da dalga geçer gibi çantada keklik projeler size veriliyor. En iyi projeleri kimlerin aldığını söylemeyeceğim zaten:) Sizden tüm ayakçılığınıza rağmen projelerinizi bitirmeniz isteniyor. Ben eve getirdiğim işlerin sayısını, sabah ofise kaç sefer gidip açtığımı ve orada çalıştığımı unuttum. Superman olmanız isteniyor kısaca. Hayır işin kötü tarafı ofis arkadaşlarınız dahil kurmak istediğiniz iletişim çabaları sonuçsuz kalıyor ve siz sürünün kara koyunu oluyorsunuz. Ne zam alabiliyorsunuz ne bir şey. Kendini geliştirmenin yolu bu olmamalı

Şunu farkettimki daha biz kendi içimizde ortak karara varamamışız ki işveren çevre mühendisi ararken ne aradığına nasıl karar versin ayrıca yasin bey soruyorum size siz böyle bir mühendis buldunuzmu yada siz bu niteliklere sahipmisiniz yada kaç yılda sahip oldunuz bakın emek ve zaman birbiriyle ortak harekete eden şeylerdir. öncelikle emek verirken bu emek içinde işveren tarafından zaman açısından tölerans tanınır işveren tutupta daha bir hafta bile olmadan sürekli sıkıştırırmı yeni mezun birini ayrıca siz çabuk unuttunuz galiba yeni mezunken üniversteden bunların hepsini öğrenerek mi iş aradınız o zaman türkiyede okumadınız sanırım ben hiç inanmıyorum kişi kendini geliştirirse iş bulur aynı sınıfta aynı sırada okuduğum pek çok arkadaşım belki daha fazla bilgiye sahibimdir ama maalesef aynı şartlarda iş fırsatı yakalamadık o benden daha iyi konumda neye istinaden yani bana kimse demesin kendini geliştirdiği için öle nese sözün kısası bu maddeleri yapabilen kimse hangi malzemedem yapıldıysa ve hangi programla çalışıyosa takdir ediyorum kendisini saygılar..

özge hanım bizim buralarda ben 1000 tl nin altında kabul edemem dersem hadi canım kapı şurda derler ki zaten 1000 in üzerinde veren yer yok daha büyük firma derken ?sizin şansınız yaver gitmiş ben kaç ay iş bulamadım hemen iyi iş bulmuşsunuz

Yasin Bey;
Acik solemek gerekirse bu yazdiginiz maddelerin 5-6 tanesi haric geri kalanindan anliyorum az veya cok ve kusura bakmayin ben kendimi 1500tl degerinde gormuyorum ve sanirim bundan dolayi da issizim. :) ayrica merak ediyorum siz bunlardan ne kadar fazla biliyorsunuz ki is verebilme potansiyeline sahipsiniz???

Insan kendi degerini kendisi belirler. Forum da bayram tatili ile ilgili konu altinda tartisildigi gibi eger kendinizi iyi ifade edebiliyor, kendi degerinizi biliyorsaniz ve bunu karsinizdaki insana iletebiliyorsaniz eminim ki istediginiz maasi rahatlikla alabilirsiniz bu 500 tl veya 10000 tl olsa bile. ayrica unutmayalim ki 500 tl ye calisan kisi de cevre muhendisi 10000 tl ye calisanda. aradaki fark sadece bilgi de ve bilgi yi kullanip satabilmekte.

Bu sadece benim gorusum. illaki boyledir demiyorum.

Arkadaşlar okulda öğretilen ler piyasada işyapmak için gerekli olan donelerin sadece %10'dur. Geri kalanı sahada öğrenmelisiniz. Herkesin işe ve işleyişi bakış açısı farklıdır. Şu anda bu forumu okuyan ve burada yazılanlara gülen yüzlerce Çevre Mühendisi olduğuna eminim, hatta buralara okumak ve gülmek için bile girmeye vakti olmayan arkadaşların da olduğu kesin. Çevre Mühendisleri için 1500 liarayı komik bulan hatta bu fiyatlara çalışmayan arkadaşlara Allahım inşallah gönüllerindeki maaşları kaznamayı nasip eder ama unutulmamalıdır bi işe bir yerden başlanmalıdır. Ben kendime güveniyorum, en iyisini yaparım diyo sanız neden işsiz sinizki açın bi danışmanlık firması, işe başlayın çalışın ozman
eğer siz 1500den fazla yani 2000 lira hak ediyorsanız ortalama iş vererene 5000 lira kazandırmalısın (2000 maaş 1000 tl sigorta yapılan işin vergisi ki bu %35 bütün harcamaları fatutalı olduktan sonra) iş veren zarar etmesin. Ama bizde arkadaşlar pazarlama yani satış işi yapmaz (yapmak istemiyolar) satış içinde bir personle sekreter bir personel bunların hepsini hesapladığınızda ortaya korkunç bir tablo çıkıyoo teker teker hesaplamak istemiyorum ama 15.000 TL geçen masraflar bu masrafla aylık 250 TL fiyat teklifinin verildiği böle bir piyasada ( ki mantıklı 250 lira olabilir aynı bölgede ve küçük işletmeler) nasıl ayakta kalacaklar, ben burada tarfsız derğerlendirme yapıyorum çevre mühendisleri 1500 hak ediyo 2000 etmiyo değil tabiki en iyisini hak ediyoruz ama bir anda böle maaşlar yok, ismi lazım değil anakarada bir firma için Çevre Görevlisi arıyoruz 2500-3000 maaş ama bulamıyoruz böle sıkıntılarda var yada anadoluda 750 TL maaş teklif edenlerde var. Biz burada bişileri çöze bilmek iyiye götürmek için çabalıyoruz, ama manıtk çerçevesinde ve makul bir şekilde sevgi ve saygılarımla.

İlk olarak soylemek isterim benim bahsettigim bilginin satilabilmesi ki evet pazarlama bilgisi gerektirir. ben meslek olarak pazarlamadana ve satistan bahsetmiyorum. ikincisi ise ben cok iyi biliyorum havalarinda degilim hic bir zamanda olmadim. Basta da soyledigim gibi issiz olmak benim tercihim ki zaten is aradigimi da soylemedim. ayrica bu kadar iddali konusmaniza dayanarak merak ediyorum siz bunlardan ne kadar fazla biliyorsunuz ki is verebilme potansiyeline sahipsiniz? (amacim asla tartisma yaratmak degil.lutfen yanlis anlasilmasin)

Size küçük bir anımı anlatmak istiyorum...

Eski patronumun eski patronuyla bir iş görüşmem oldu. uzun uzun konuştuk en sonunda bana range rover a binmek istiyorsan kendi işini kur dedi bak dedi eski patronuna range rover a biniyor sen de onun gibi biri olabilirsin dedi. ben de sizin range rover ınız var mı dedim. sesi çıkmadı ve sanırım o an sözün bittiği andı. :) isterseniz bir şirket kurarsınız herşey yolunda gider çok paralar kazanırsınız ya da küçük sıradan bir şirket olup olduğunuz yerde sayarsınız ya da bir kurumda kadrolu çalışırsınız kaygısız başım dersiniz ya da kamuda sözleşmeli personel olursunuz bir ayağınız çukurda riskli heran işsiz kalabilirsiniz ya da özelde düşük ücretlere işe girip sirkülasyona dahil olursunuz sürekli biraz daha yüksek maaşla iş ararsınız. ya da uzun süreler aynı yerde çalışırsınız maasınız kademeli artış sağlar. yada işi beğenmezsiniz daha doğrusu parayı beğenmezsiniz işsiz kalırsınız. tercih sizin...yeter ki doğru zamanda doğru yerde olun... Her zaman patronlarınız sizden çok bilecekler diye de birşey yok bazen ilkokul mezunu bir patron bazen üniv. mezunu ama boş ( kimse kusura bakmasın herkesin beyninden bilgi fışkırmıyor. ) bazen de öyle bir ünv. mezunu patronla karşılaşırsın ki benim bildiklerim de neymiş dersin. bunun yanında ilkokul mezunu olup alaylı olan patronlar da var nice mühendislere taş çıkartır. Yine eski patronlarımdan birinin maaşlarla ilgili bir sözünü paylaşmak istedim. Herkes hakettiğini yaşar. hakettiğinden daha fazlasını haketmeyen insanlar azla yetinmeye mahkumdur.

Saygılarımla...