• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

Mühendisler okuldan oleeeey her şeyi biliyorum diye mezun olsalar keşke. Tecrübe gerçekten gerekli. Zaten bilgi birikiminiz sizi her zaman en iyi seviyeye getirir. Gerekirse rest de çekersin şunu alırım diye, paranı da söke söke alırsın. Biraz zaman gerek tabii. Hepimiz isteriz yüksek ücretle başlamaya ama düşük ücreti de şu anki piyasa durumunda küçümsemek yanlış olur.

Yeni mezunlar biraz dayanmayı başarabilseler piyasadaki fiyatlar otomatik olarak yükselecek. çevre firmalarının maliyetleri arttığı için çakallık yapan firmaların eline koz vermeyip onlarda sizin emeğinizden çalıp piyasadaki fiyatları kıramayacaklar.

@moraj

Her şey sabırla ve emekle çözülür. İnanın. Şu an ben de diğer çevre mühendisi arkadaşlarım da sabrediyorlar, çalışıyorlar, emek harcıyorlar...

kimse saçma sapan konuşmasın hayalperest olmaya hiç gerek yok cevre mühendislerinin piyasası belli kardeşim. yeni mezun arkadaşlar ne biliyosunuz ki ne bekliyorsunuz 1000 liralık iş buldunuz mu bence hiç kaçırmayın piyasa öle sizin hayal ettiğiniz gibi değil kaç tan cevre mühendisi gördünüz siz 2000 liranın üstünde alan saçmalamayın ya biraz mantıklı olun

Sayın arkadaşlar,

Lütfen imla kuralları ile ilgili "atışmaları" bırakalım. Bende forumda Türkçe 'ye özen gösterilmesini savunanların başında geliyorum fakat 6500 üyeyi tek tek kontrol etmek imkansızdır. Ayrıca konu amacından ciddi anlamda sapmıştır. Çevre mühendisi maaşları haricinde mesaj yazılırsa bu konuda ki ilgisiz tüm mesajları sileceğimi önceden bildirmek istiyorum.

Selamlarımla

Maaş konusundan dil bilgisine, oradan da Türkçe ve diğer yabancı dillerin kullanımı ile ilgili tartışmalara doğru giden bu topiği, tekrar özüne döndürmek amacı ile kendi görüşümü sunmak istiyorum.

öncelikle belli bir kitleyi bu maaş tartışması içine dahil etmemek gerekiyor. kimdir o kitle?
1. tanıdık, baba, enişte, amca v.b. kişiler vasıtası ile bir yere gelmiş olanlar.
2. yeni mezun olup sermaye sahibi olanlar. (1. şık ile bağlantılı)
3. yurtdışında eğitim görmüş veyahut ülkemizin güzide üniversitelerinden (hangi üni. olduklarını az çok tahmin edersiniz) mezun, üstüne yüksek lisans yapmış, yetmemiş doktora yapmış mezunlar.

şimdi bu v.i.p. kitleyi bir yana koyarsak, geriye kalan düz işsiz yeni mezunun alacağı ücret, isterse tek başına tesis projelendirebiliyor olsun net 800-1.250 tl arasıdır.

3 sene içerisinde kendini geliştirir tecrübe edinirse ve bu tecrübesini bilgisini güzel satabiliyor ise 1500-2000 arası net kazanmaya başlar.

bu hızla ilerlediği takdirde 30'lu yaşlara geldiğinde ve işini iyi yapıyorsa, sadıksa; 2000-3000 arasına gelir.

sonrası allah kerim.. çoluk çocuk falan işte.. :)

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

1- mezun olacak arkadaşlar için tavsiyem bulunduğunuz ildeki çevre firmalarından herhangi birisiyle irtibatta olun konusu ne olursa olsun ister lab. ister çed veya geri dönüşüm irtibata geçin üniversitede hafta sonları cumartesi onlarla birlikte olun ve ne iş yaptıklarını öğrenin hiç değilse mezun olduğunuzda konuşabileceğiniz sıkıntılarınızı anlatacağınız birileri olur ve genellikle onlar sizin çalışmanızı beğenirlerle siz mezun olduğunuzda gel bizimle çalış derler veya referans olarak gösterebilirsiniz. tabi kendi meslektaşlarınızdan bilgi olarak bir adım önde başlarsınız :))

2- mezun durumda iseniz beyefendiler için askere gitmeden önce küçük bir tecrübe çok iyi olur. üniversite mezunları genelde aralık celbine gider sizde temmuzda mezun olduysanız evet 750 lira verirler ama siz bu arada 5 aylık bir tecrübe yapmış olursunuz. askerden geldiğiniz zaman sizin için daha iyi durumlar olacaktır.

3- hanımefendiler için evet bende ücretin çok az olduğunu düşünüyorum ama bir yerden başlamak şart ücrete bakmayıp bilgi edinmek en iyisi diyenlerdenim.

çiğdem hanıma da katılıyorum doğru zamanda doğru yerde olmak çok önemli

Tamam kabul ediyorum konu başlığının kanserleşmesinde katkım büyük. özeleştirimi isteyen özür olarak da kabul edebilir.

konuya döneyim.
sektörün şartlarından bağımsız olarak düşününce 1000 tl başlangıçta idare eder ama bazı şartları var. 1000 lira ailenizle beraber yaşamaya devam etmenize ya da öğrenci evi benzeri bir "bekar mühendis" evinde sefil şartlarda barınmanıza ancak yetecektir. bunu karşılayacak bir takım avantajları olmalı işin.

işveren gerçek bir mühendis (ya da yönetici) ise, tecrübesi ve çalışanlarına yaklaşımı iyi ise, size mühendislik ya da yöneticilik nosyonu kazandıracak bilgisi var ise ve aynı zamanda işvereniniz gerçek bir beyefendi/hanımefendi ise,

işiniz henüz geliştirilmekte olan ya da gelişimini tamamlamışsa bile mühendislikte vazgeçilemez öneme sahip bir teknolojiyle, spesifik bir bilgisayar yazılımıyla ilgili ise,

işvereniniz tamamı internet başında güncel mesleki yayınları taramakla geçirdiğiniz bir günün sonunda "vaktini boş işlerle harcıyorsun sana bunun için maaş vermiyorum" demiyorsa, ima dahi etmiyorsa,

1000 tl yetebilir.

İş veren maliyet hesabı yaparken giderleri kısmak için maaştan kısıyorsa, kendi mesleğine saygısı yok demektir. Böyle bir mantığa sahip bir firma size ayda 3bin tl verse ne olur vermese ne olur. Önce firma kendi mesleğine saygı duyacak. Çevre Denetim Yönetmeliği ilk çıktığında çok olumlu karşılamıştım. Mesleğimize olumlu yansıyacağını düşünmüştüm. Ama şuan ki düşüncem her gün yeni kurulan firmalar yüzünden sektörün mühendislik-danışmanlıktan çıkıp teknik bakkal dükkanı işletmeciliğine döndüğünü görmek acı. Bu mantığa sahip firmaların her geçen gün sayısı arttıkça sektörde de maaşlar saçmalamaya başlıyor. O yüzden de maaşlardan ziyade önce firmaları toparlamak lazım diyorum.

Sizin hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum ama Ben bunu Bursa,İzmir için söylemiştim.Ve oralarda genelde daha az teklif alan duymadım.O yüzden yeni mezun arkadaşlarımızın piyasadan haberdar olmaları açısından söylemiştim bunu çünkü kendimde okurken çok merak ediyodum ve kimse cevap vermiyodu:)

Yani arkadaşlar şunu anlayamıyorum ben hiç bir dal için en az şu maaş en çok bu maaş diye bir kıstas yoktur ve olamaz da zaten.Sonuçta herkes farklıdır ,yetenekleri farklıdır,hayatta bir yerlere gelebilmek için yaptıkları farklıdır,birinin dili çok iyidir ne bileyim diğeri çok iş bitiricidir bu şekilde uzar gider.Her aynı bölümü bitirmiş insanı aynı kefeye koymak çok yanlış birşey bence.Kendim de dahil olmak üzere aynı bölümden aynı dönem mezun olduğum arkadaşlarımdan belki bir kısmı diğerinin iki katı maaş alıyor belki iş bulamayan var.Hep aynı çizgide yürüyen de olabilir zamanla çok fazla şeye sahip olabilende.En basitinden bugün çalıştıım şirkette iki tane satjyer endüstri mühendisi kız var.Orda şirketten biiryle konuşuyorlar yok biizm iş imkanlarımız çok iyi,yok biizm bölümden mezun kimse 1800 altı maaşa başlamıyor, yok bu maaşa iş bulamazsam çalışmam 2 sene.Burdaki yorumlar da biraz böle olmuş.Bikere 900,1000 tlye başlayan çok endüstri mühendisi gördm ben ya da iş bulamayanı da gördüm.Sonuçta hayat herkese aynı davranmaz.Bulunduğun şehirden dolayı belki çok iyi de olsan iş bulamayabilirsin.Olabilecek şeyler bunlar.1000 tl maaş altında çalışmayını da ben Bursa,İzmir gibi şehirler için söledim.Çünkü orda gördüğüm duyduğum en az maaş buydu.Evet belki bu sınır değerin altına çalışmak hoş olamayabilir ama aman ben bu maaşı istiyorum diye aylarca boş oturup anne babadan para almak daha mı hoş sizce.Başkası nasıl düşünür bilemeyeceğm en azından benim bakış açım bu.Kendinizi geliştirirsiniz daha iyisini bulunca da çıkar oraya gidersiniz.Evde boş durdukça ben hiç birşeyin daha iyi olcağını düşünmüyorum.Bunlar benim düşüncelerim insanlar farklı düşünebilirler.Sonuçta herkes kaderini kendi yazar ve bunu yaşar.

Ben size yönelik konuşmamıştım özge hanım :) genel olarak fikrimi söylemiştim. fiyatlar şehirlerin yaşam koşullarına göre değişir, o yüzden de sabit taban belirlemesi yapamazsınız ama 800 -900 tl gibi bir maaşın altına düşmesin yeni mezun arkadaşlar. şirket sahiplerine biri gider biri gelir mantığının yerleşmesine izin vermesinler. bana göre bir ülkedeki tüm ekonomik kaynaklar mühendisler içindir. mühendislerin durumu ne ise o ülkedeki üretim ve ekonomide odur. buna sebep hangi mühendislik olursa olsun attığı imza değerlidir. bir mesleği tavan yapan, yapılan işin altına diplomasıyla imza atılabilme yetkisidir. avukat, doktor, mali müşavir, eczacı sadece çalıştıkları sektörden dolayı değerli değiller. bugün hangi mühendislik olursa olsun hepsinin kendi alanlarına özel imza yetkileri vardır. ama bizler bunun kıymetini bilmiyoruz o ayrı.

Bu yorumu tamamen yeni mezun arkadaşlar icin yaziyorum. yukarda okuduğum kadariyla herkes bi rakam söylemiş 800-900-1000 artık ne ise. benim size tavsiyem ilk iş deneyiminizde maaşı hic düşünmeyin. iş ilanlarını takip eden arkadaşlar bilirler ilanlarin %90 nı tecrübeli muhendis(elaman vs.) arıyor. bir an önce işe girip tecrübesizliğinizi üstünüzden atın. zaten maaş zamanla artacak birşey. iyi bir maaş icin tecrübede şart.

Bende bu duruma bir nokta koymayı isitiyorum, buraya sayfalarca tanıdığım yüzlerce çevre mühendisinin nerelerden ne işşartlarda çalıtıkları, yaptığımız yanlışlar, doğrular, gereksiz işler hepsinden bahsedebilirim ama kimsenin başını ağtırmak istemiyorum.
Bu piyasada burda kim nederse desin, ne anlatırsa anlatsın;
"Herkes Hak Ettiğini Alır."
Sevgi ve Saygılarımla.

Tecrübe gerçekten çok önemli ;fakat sadece tecrubeyı onemsememek gerekıo.bunu vazgeçilmez kılmak aldıgımız egitimi hiçe saymak demektir..Komik rakamlar soylenıo..bu şirketlerin çogu çevre muhendısıne ihtiyacı oldugu için işe alıyolar...4 yıl muhendıslık oku projelrın hazırlanmasında bulun projler hazırla sonra bırılerı sırf yenı mezunsun dıye komık rakamlar teklıf etsın..400 tl ne demek ya..400 tl dıyen oluo yaa

Dediğiniz gibi ilk iş başvurum için 800 TL teklif edilmişti. Araştırmayı iyi yapmak gerekiyor. 2011 mezunuyum. İlk işimden aldığım maaş 1500 TL idi. Kesinlikle ben de 1000 TL'nin altında işe başlamayın derim. Bu emeğinizi hiçe saymaktır.