• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisine hapis cezası

• Konuyu başlatan Silinen üye 2641
  • Başlangıç tarihi
S

Silinen üye 2641

Yıldız Sunta’nın çevreyi kirlettiği iddiasıyla Kocaeli Çevre Eğitimi ve Koruma Derneği Başkanı Nuriye Kazaner ile 7 muhtarın başlattığı hukuk mücadelesi sonuçlandı.Yıldız Sunta Fabrikası’nın çevreyi kirlettiği tescillenirken fabrikanın çevre mühendisi 5 ay hapis cezası aldı. Kartepe Uzunbey Mahallesi’nde kurulu bulunan Yıldız Sunta Fabrikası’ndan çıkan talaş ve tozların bölgede yaşayan insanlara ve çevreye büyük zarar verdiği iddiasıyla Kocaeli Çevre Eğitimi ve Koruma Derneği Başkanı Nuriye Kazaner ile dönemin Kartepe Kirazoğlu Mahalle Muhtarı Raif Göktaş, Petrol Mahallesi Muhtarı Kenan Fidan, İstasyon Mahallesi Muhtarı Şerif Tezcan, Dumlupınar Mahallesi Muhtarı İbrahim Kır, Atakent Mahallesi Muhtarı Neslihan Serim, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Turgay Işık ve Uzunçiftlik Mahallesi Muhtarı İsmail Nuri Kılıç, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

SON DURUŞMA GÖRÜLDÜ
Suç duyurusu üzerine Yıldız Sunta Fabrikası hakkında Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde fabrikanın çevre mühendisi Mükremin Yılmaz hakkında dava açıldı. Davanın son duruşması görüldü. Duruşmaya Nuriye Kazaner ile Turgay Işık, tutuksuz yargılanan Mükremin Yılmaz’ın avukatı Ersun Hızlan katıldı.Nuriye Kazaner ve Turgay Işık, Yıldız Sunta’nın çevreyi kirlettiğini bunu son olarak bayramda da yaptığını fabrikadan davacı olduklarını cezalandırılmasını istedi. Sanık Mükremin Yılmaz’ın avukatı Ersun Hızlan ise müvekkilinin suçsuz olduğunu ve beraatını talep etti.

ÇEVRE KİRLİĞİ TESCİLLENDİ
Cumhuriyet savcısı sanık Mükremin Yılmaz’ın çevreyi kirlettiği suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme çevreyi kirlettiği gerekçesiyle fabrikanın çevre mühendisi Mükremin Yılmaz’a 6 ay hapis cezası verdi. Cezanın 1 ayını indiren mahkeme sanığı 5 ay hapis cezasıyla cezalandırdı. Mahkeme ayrıca suçun infazını 5 yıl erteledi. Fabrika 5 yıl içinde tekrar çevreyi kirletme cezası alması halinde 5 yıl erteleme ortadan kalkacak. Ayrıca verilen ceza 6 aydan az olduğu için davanın temyiz yolu da kapanmış oluyor.Öte yandan kararla birlikte fabrşkanın çevreyi kirlettiğini de tescillenmiş oldu.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

İlginç bir haber, konunun detayını bilmem ama bu karar bana doğru gelmedi.

Aynen öyle mantık bu zaten mühendis yaptıysa mühendise ceza ver puanını düşür ve para cezası ver , firmaya ceza kes gerekirse kapat , sorumlularını yargıla ama adamın tüm sicilini karartmışlar yani...

İşte İş güvenliğinde de gelinecek nokta bu arkadaşlar kendimizi kollayalım...

Türkiye'de bir şey oldu mu hemen mühendis suçlu bulunuyor. İşveren bazen yargılanmıyor bile. Sanki tüm suç mühendis'deymiş gibi bahsetmiş. Ata demirer bir olay anlatıyordu bir suç yerinde bir kişi görüldü mü türk polisi sorgusuz araştırma yapmadan hemen yargılar ama yabancı ülkelerde araştırma yapılarak alınır diyordu.

İnsanlar görmek mi istemiyor yada patronların gücü mü fazla acaba? dediğiniz gibi patrondan hiç bahsedilmemiş. belki de mühendis arkadaş gereklilikleri söyledi ama işveren yapmadı.. evet suçlu ise cezada verilsin ama hapis cezası biraz ağır olmuş. ilk defa çevre konusunda hapis cezası duyuyorum. genelde maddi cezalar verilir. madem firmanın durumu kötü, önleyici faaliyetler alınana kadar kapatılsın geçici süre.

böyle bir durumda firma yetkilisi hakkında da kamu davası açılması gerekmiyor mu? ayrıca oradaki mühendis arkadaş aksaklıkları raporlayıp firma sahibine ve yetkilisine teslim edip imza alsaydı ceza almazdı diye düşünüyorum? nedir bu işin doğrusu bilen var mı?

Sanırım elinde kanıtı yok ki ceza alma durumu olmuş.. ayrıca aklıma da şu geldi mühendis arkadaş belgesini mi kiraya verdi ki acaba? aksi takdirde bir şekilde sorunları bildirdiğine dair bir şekilde elinde kanıt olabileceğini düşünüyorum. evrak, mail vs..

Kötü olmuş gerçekten, haksız olsa bile meslektaşımıza üzüldüm gerçekten çünkü cezası bu kadar ağır olmamalı :uzgnm:

Çevre Görevlisi işini yapıyoruz iyi tamam da, aldığım 1250 - 1500 TL arası bir maaş, fabrikanın trilyonluk sahiplerine bir şey olmaz iken, cuzi miktarlara özel sektörde çalışmaya mecbur kalmış biz meslektaşlarımızın bu işin ana sorumlusu ilan edilmesi ve bunun da hapis boyutunda olması çok kötü bir durum gerçekten. Geçmiş olsun diyorum arkadaşımıza umarım ilerleyen zamanda adalet doğru tecelli eder :suspus:

Malesef bu acı tablo ne ilk olacak, ne de son. Mevcut yasalara göre işveren ve devlet arsındaki sorumluluk, arkadışımında dediği gibi çevre görevlisi yada isg uzmanalarına atılmıştır. Hatırlayın somadaki maden faciasında ilk kimin başı yandı tabiki isg uzmanlarının. İşveren ben uzman çalıştırdım yeterli denetimi yapsaydı diyerek sıyrılabilir. Devlet yeterli düzenlemeyi yaptım diyerek yırtıyor. Olan bizim zavallı mühendis kardeşimize oluyor. Demiyorlarki aslında o elinden geleni yapmış. projler hazırlamış ama işveren masraflı olur diye kabul etmemiş, sonuçta basit bir çalışan. Demem o ki arkdaşlar bu tip olayları daha çok duyacağız.

ÇMO, 2013 Ankarada danışmanlık firmaları temsilcileri ve bakanlık yetkililerinin olduğu toplantı düzenlemişti. Bu konu gündeme gelmişti. Kimse belki dikkate almadı ama sonuç görünüyor.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Burada çevre kirlenmesi ile suçlar belirtilmiş

@mkibaroglu

Tamam biz zaten suçlu varsa ceza alsın diyoruz ancak burada tek suçlu Çevre Mühendisi mi ki dava direk ona açılmış , hapis cezası almış ? Bunu sorguluyoruz .