• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisinin yapabileceği en iyi işler?

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
Bir çevre mühendisi olarak sektörde yapılabilecek en iyi iş kolları nedir ? Hem maaş hem de mesleki anlamda tatmin edicek ayrıca kendi işin olarakta yapabileceğimiz işler nelerdir?

Hekese merhaba. Bu konuyu çok önemli bulmaktayım. Kendi görüşlerimi paylaşmak isterim. Kendi adıma en iyisini yapmadığımı biliyorum ancak 'atıktan enerji' makineleri üreten bir firmada mühendis kadrosunda çalışıyorum. Her meslek için geçerli kurallar olduğunu düşünmekteyim. Eğer bir konuda çok iyi olursanız o konuda uzman olursunuz. Ancak, finans bilirseniz yönetici olabilirsiniz. Çamurdan enerji üretimi konusunda uzman olmasam da akademik/profesyonel olarak güzel çalışmalar yapmaktayım. Çevre mühendisliğinin kattığı vizyona minnettarım. İnsanlığın sonrasını düşünmeden attığı her adımın bizleri nasıl felaketlere sürüklediğini; ekonominin, nüfusun, politikanın, sosyolojik etkenlerin, teknoloji ve inovasyonun ve hatta mitolojinin bile bugünkü çevre sektörünü nasıl etkilediğini biliyor olmak bile çok ciddi avantajlar sağlıyor bana. Meslek olmanın yanında şahsen de ilgi duyabileceğiniz mesleklerden birisidir çevre mühendisliği. Sonuçta bir nevi çevreye verilecek olan zararı önlüyorsunuz. Bir iş yaparken aslında o iş yapılmazsa yaşam döngüsünün nasıl tehdit edildiğini bilirsiniz. Neden-sonuç ilişkisi kurmayı en iyi yapan bölümlerdendir. Kendi adıma atıksu arıtmanın 100 yıldır ilerlemesinin bir sonucu olan çamurdan nasıl faydalanabildiğimiz üzerine hem yüksek lisans yapıyor, hem de iyi bir firmada değer görüyorum. Hepimiz kendimizi geliştirmeliyiz. Çevre mühendisliği vizyonuna sahip bizlerin ileride yönetici olduklarında neleri başarabileceğini hayal etmek bile heyecan verici. Bunun haricinde bizzat deneyimlediğim bir şey var; Hangi meslek grubuna ait olursanız olun, yabancı diliniz yoksa, iletişim yönünüz zayıfsa, dünya görüşünüz, vizyonunuz ve hayal gücünüz geniş değilse zaten uzman olmak da yönetici olmak da imkansıza yakın (torpille yönetici olabilirsiniz ancak bu durumda eline yüzüne bulaştıran çok yönetici gördüm, yine zararlı siz çıkarsınız). Çevre mühendisliği de her meslek gibi seveni ve karalayanı çok olan bir meslek. Çok iyi projecisinizdir ancak iletişim becerilerinizi geliştirmezseniz o hakedişleri alamazsınız. Tekrar ediyorum bu her meslek için geçerli. İş geliştirme, piyasa analizi, yabancı ülkelerdeki piyasanın durumu, sektörün geleceği gibi konularda fikir sahibi olursanız çevre mühendisliğinin bir çok alanında firmaların değerli elemanı olursunuz. Bana göre çevre mühendisinin yapabileceği en iyi işler hiç öyle danışmanlık, geri dönüşüm falan değil. En iyi sektör yenilenebilir enerji ve enerji sektörü bana göre. Atıktan enerji üreten bir tesisin fizibilitesini yapabiliyor ve atıl bir malzemeden bir geri dönüş süresi çıktığını gösterebiliyorsanız çok iyi bir alandasınızdır. Ya da, enerji santrali due-dilligence / EIA gibi raporlamalar da güzel ve keyifli bir alandır. Ben iklim değişikliği - çamur - enerji triolojisi üzerine çalıştığım için beni heyecanlandıran konular bunlar. Sevgiler.

Herkese merhaba
Ben siteye yeni katıldım böyle bir site olduğunu daha yeni öğrendim.2016 mezunuyum bölümüm hakkında hiç bir bilgim yokdu üniversiteye başladığımda.Hala kendimi bir mühendis olarak his edemiyorum bilgisiz his ediyorum.iş arıyorum bulamıyorum.Tecrübeli çalışan istiyorlar yeni mezunum diyorum gittiğim yerlere almıyorlar 1 yl oldu işsizim keşke demek istemiyorum