Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisleri odası 2012 seçim duyuru metni

Konu, 'Etkinlik Duyuruları' kısmında esracevre tarafından paylaşıldı.

 1. esracevre

  esracevre CMNet Üyesi

  2012 SEÇİM DUYURU METNİ

  Değerli Meslektaşlarımız;

  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 11. Genel Kurul sürecine girerken,meslektaşlarımız, üyelerimiz, öğrenci arkadaşlarımız ve dostlarımız ile sürece ilişkin hassasiyetlerimizi yansıtan bir metni paylaşmayı gerekli gördük.

  Aşağıda bu metin, imzacı listesi ile birlikte bilgilerinize sunulmaktadır.

  Saygılarımızla,

  ÇMO Genel Kurul süreçlerine girerken..

  Günümüzde emek sömürüsü, yoksulluk, eşitsizlik kadar, doğal varlıkların sömürüsü ve talanını da beraberinde getiren küreselleşme ve bu bağlamlı emperyalist paylaşım mücadelesi hızla sürmektedir. Coğrafyamız özelinde doğal kaynakların sınırsızca sömürülebilmesi için ülkeler işgal edilmekte, savaşlar çıkartılmakta ve hatta güvenlik gerekçesiyle çevre katliamları yapılmaktadır.
  Geçtiğimiz bu tarihsel kesitte emek sömürüsü ile başat giden doğal kaynak sömürüsü, hak hukuk tanımaksızın sürmekte, egemen çevreler bunları “refah, enerji açığı, kalkınma, vb.” gibi kılıflar ile “gerekçelendirmeye” çalışmaktadır.
  Doğal kaynak sömürüsü Akkuyu’da, Sinop’ta, Çanakkale’de, Yalova’da, Gerze’de, Giresun’da, Dersim’de, Kütahya’da, Dilovası’nda; nükleer enerji, HES’ler, su kullanım hakkı devir anlaşmaları, termik santraller, vd. olarak karşımıza çıkmakta; sadece biyoçeşitliliği ve doğal döngüleri bozmakla kalmayıp, halk sağlığını da tehdit etmektedir.
  Plansızlığın, hukuk tanımazlığın, kitlelerin yaşam haklarına saldırının çevre sorunları bazında da hızla sürmekte olduğu ülkemizde, TMMOB ÇMO kurulduğu günden bu yana salt mesleki sorunlarla uğraşan bir meslek örgütü değil, aynı zamanda çevre sorunları başta olmak üzere içinde yaşadığımız toplumun her türlü sorununda emekten ve özgürlüklerden yana taraf olan bir demokratik kitle örgütü olmuştur.
  Aliağa’dan Bergama’ya, Sinop’tan Akkuyu’ya, Hasankeyf’den Kütahya’ya bilimin, aklın ve emeğin değerlerini baskılara, soruşturmalara, davalara, vb. rağmen savunagelen Odamızın hem emek hem doğa sömürüsüne karşı onurlu duruşu meslektaşlarımız, üyelerimiz, öğrenci arkadaşlarımız, dostlarımız ve tüm duyarlı kamuoyunun malumudur.
  Bu misyonun parçası olmaktan aldığımız haklı güç ile biz aşağıda imzası bulunanlar, birimlerle iletişim, Oda çalışanları ile ilişkiler, toplumsal ve mesleki sorunlara müdahale, şeffaflık, meslek alanımız ile ilgili kamu kurumları ile yürütülen ilişkilerin niteliği, vb. konulardaki hassasiyetimizin yanı sıra, Oda geleneğimizin hiçbir gerekçe ile “uslu” muhalefete, içi doldurulamayan siyasi söylemlere, ilkesiz “birlikteliklere”, dar grupçuluk anlayışlarına, dezenformasyona, salt mesleki kaygılara, kariyerizme, vb. indirgenemeyeceği yönündeki düşüncelerimizin altını çizmek istiyoruz.
  Çevre mühendisliği diplomalarının satıldığı, meslektaşlarımızın piyasacı anlayışla mesleklerinden uzaklaştırıldığı, mesleğimizin içinin boşaltıldığı, kural tanımayan sermayenin çevre katliamının son hızla devam ettiği, Çevre Bakanlığı’nın ve bağlı teşkilatının oradan buraya savrulduğu bir dönemde duyarlı ÇMO üyelerinin üzerine çok ciddi sorumluluklar düştüğünü değerlendiriyoruz.
  11. Olağan Genel Kurul süreci öncesinde bu kaygılarımızı tüm meslektaşlarımız, üyelerimiz, öğrenci arkadaşlarımız ve dostlarımız ile paylaşmayı, yukarıda özetlenen ve ortak paydamızı oluşturan hassasiyet ve sorumluluğumuzun bir gereği olarak görüyoruz.
  Saygılarımızla,

  Kemal Buluş, Diyarbakır
  Mizgin Çoban, TMMOB ÇMO Diyarbakır İl Temsilcisi
  Prof. Dr. Göksel N. Demirer, ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü
  Yrd. Doç. Dr. Ayça Erdem, TMMOB ÇMO Antalya İl Temsilcisi, Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü
  Mehmet Gölge, TMMOB ÇMO Ankara Şube Başkanı
  Yrd. Doç. Dr. Kerem Güngör, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü
  Dr. Bülent Halisdemir, TMMOB ÇMO Mersin İl Temsilcisi
  M. Faruk İşgenç, TMMOB ÇMO Eski İzmir Şube Başkanı
  Doç. Dr. Feza Karaer, Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü
  Deniz Kıraç, TMMOB ÇMO Diyarbakır İl Temsilciği Yönetim Kurulu Üyesi
  Semra Ocak, TMMOB ÇMO İstanbul Şube Başkanı
  Sadık Okutucu, İzmir
  Recep Seykan, TMMOB ÇMO Diyarbakır İl Temsilciği Yönetim Kurulu Üyesi
  Murat Taşdemir, TMMOB ÇMO Eski Genel Başkanı
  Eylem Tuncaelli, TMMOB ÇMO Eski İstanbul Şube Başkanı
  Ertuğrul Ünlütürk, TMMOB ÇMO Eski Genel Başkanı
  Prof. Dr. Beyza Üstün Yıldız, Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü
  Yrd. Doç. Dr. Ozan Devrim Yay, Anadolu Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü
  Mustafa Yılmaz, TMMOB ÇMO Gaziantep İl Temsilcisi
  Dr. Vedat Yılmaz, TMMOB ÇMO Antalya İl Temsilciği Yönetim Kurulu Üyesi,Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü
   
  Bekir Taşpınar ve yasemen bunu beğendi.
Çevre mühendisleri odası 2012 seçim duyuru metni konusuna benzer içeriklerimiz
 1. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'na göre Çevre Mühendisliği

  [COLOR="Red"]TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'na göre Çevre Mühendisliği Çevre Mühendisliği Hakkında 1970’li yıllarda artan çevre sorunlarına karşı bütün Dünya’da yükselen çevreci hareketlere Ülkemiz de kayıtsız kalmamış bu alanda yasal düzenlemeler ve kurumsal yapılanmaların yanında üniversitelerde çevre konusunda teknik eğitim de verilmeye başlanmıştır. Halen üniversitelerin...
 2. Çmo istanbul seçim - toplumcu çevre mühendisleri

  Yarın gerçekleşecek seçim için iki liste aday oldu. Toplumcu ÇevreMühendisleri'nin duyurusu ve Yönetim Kurulu adaylarını aşağıda görebilirsiniz. Seçim Yeri: ÇMO İstanbul Şubesi Oy kullanma zamanı: 29 Ocak 2012 / 09:00 - 17:00 saatleri arası Oy kullanacak kişilerin yanlarında TC kimlik no'su olan bir kimlik getirmeleri gerekmektedir. İstanbul Şubeye kayıtlı herkesi oy kullanmaya çağırıyorum......
 3. 9 Mart 2012 Çevre Mühendisleri Odası Kokteyli (Ankara)

  Her dem yüreği günebakanlar toplanıyor! Kuytulukların eninde omuz vereceğimiz Dostu biliriz, karanlıkların eninde aynı yöne bakan yoldaşlara sırdaşlara sırrımız deriz. Gel dediğinde bahar olup, tomurcuklanıp, çiçek çiçek umuda gebe kalırız. İşte bu sevda İşte bu umut İşte bu Diyalektik ve muhabbet içinde gelin " BİZ" olalım. 9 Mart 2012 Tarihinde saat 19:00 da TMMOB Elektrik...
 4. Çevre mühendisleri odası

  Merhaba Arkadaşlar, Çevre Mühendisi olarak Bursa ilinde çevre mühendisleri odasının bulunmamasından rahatsızlık duyuyorum. Bursa da ikamet edenlerle bir araya gelerek odamızı tekrar aktif hale getirebileceğimizi düşünüyorum. Ancak hangi aşamaları izlemek gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda neler yapılabilir?
 5. Kimya mühendisleri odası istanbul şubesinden duyuru

  Merhaba Arkadaşlar. Benzer bir konu göremedim o sebeple sıfırdan konuyu açmak istedim. Aşağıda bulunan iletiyi yaygınlaştırmanızı rica ederim. Saygılarımla ----------------------------------------------------- BİBER GAZI ve DİĞER KİMYASAL SALDIRI AJANLARI İLE İLGİLİ BİLGİ/KANIT RİCASI Değerli Dostlar, Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve şu anda Türkiye'nin büyük bir kısmına yayılmış...