• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisleri odası

Gizem Kayıkçı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İslamoğlu Atık Yönetimi ve Çevre Danışmanlık
Merhaba Arkadaşlar,

Çevre Mühendisi olarak Bursa ilinde çevre mühendisleri odasının bulunmamasından rahatsızlık duyuyorum. Bursa da ikamet edenlerle bir araya gelerek odamızı tekrar aktif hale getirebileceğimizi düşünüyorum. Ancak hangi aşamaları izlemek gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda neler yapılabilir?

Sanırım Bursa, Kocaeli il temsilciliğine bağlı. Kedilerine bu konuyu açmadım açıkcası ancak hangi şartlar gerekiyor, kaç kişi toplanmak lazım ve sonrasındaki yükümlülükler nelerdir öğrenmek istiyorum.

Kocaeli il temsilciliğine bağlı olamaz çünkü orasıda temsilcilik ya İzmir şubeye bağlıdır yada İstanbul şubeye bağlıdır. Herhangi bir kriter yok üyü sayısı cok düşük olmamak kaydıyla ( -ki düşükten kastım 60-70 altı) herşekilde açılır yeterki acmak istesinler. Yanlız bursa gibi bir şehirde nasıl temsilcilik olmaz bende şaşırdım. Doğru adımları izlerseniz cok zor bir iş değil ama tam istediğiniz seviyeye gelmesi biraz zaman alabilir. Üstelikte odalar şu an şu konumdayken.

@Şeyma HUYUT
şeyma hanımın sebepleri farklı olsada kısmen katılıyorum odaların mesleğe katkısı ne kadardır orası tartışılır. TMMOB'un içinden gelmiş biri olarak bütün cevre mühendisleri arasında iletişim sağlamaktan başka bir işe yaramaz . Ama hiç yoktan iyidir :)

Evet daha önceden çmo bulunuyormuş. Ancak yürütülemediği için aktif değilmiş. Kocaeli il temsilciliği olarak kayıt işlemlerimizi ve gerekli evrakları sağlıyor bizim için. Az önce genel merkezle görüştüm. Şu anda çmo'yu tekrar açabilmek için girişimlerde bulunuluyormuş. İnşallah en yakın zamanda da aktif hale gelecektir. Konuyla ilgili görüşmeye çalışacağım.

Şaşılacak bir durum gerçekten.. yaklaşık 2milyon nüfuslu, otomotiv ve tekstil sektörünün merkezi sayılabilecek bir ilde yaşayıp istanbul, kocaelideki eğitimleri seminerleri takip ediyoruz. bursada da artık çevreyle ilgili sesini duyurabilen aktif bir odamızın olması gerekir.. yeni yeni böyle bir oluşum varmış sanırım. biz yardımlarımızı esirgemeyeceğiz bursalı diğer meskedaşlarımızdan da aynı özveriyi bekliyoruz..

@CMNet Okuru
Öyle olsa da diğer odaların faaliyetleri ve kendi meslekleriyle ilgili yaptıkları çalışmaları görüyoruz. Çevre mühendisleri odasının da bizlerin yanında olması ve haklarımızı savunabilmesi için gerekli olduğunu düşünüyorum.

@CMNet Okuru
Teşekkür ederim. Mutlaka yardıma ihtiyacımız olacaktır.
İyi Günler

@Gizem Deli

bence oda olunca ne gibi değişiklikler bekliyorsunuz onu bir anlatsanız, bizde öyle bir zahmete değip değmeyeceğini söyleyelim. yani daha realist bir yaklaşım olur. saolsunlar bana kimik kartı yaptırmışlar. 314 tl de fiyatı var. birikmiş borçmuş.
benim bildiğim bir şeye borçlu olabilmek ya da ödeme yapmak için herhangi bir konuda hizmet almak gerekir. ki ben öyle bir hizmet almadım. oda teşkilatı yerine, cm.net şehir temsilcilikleri bile daha iyi iş yapar.

Çevre mühendisleri odası bu formda konu olarak defalarca dile getirildi. Pasifliğinden çokça dem vuruldu. Haliyle değişen bir şey olmadı. Pasiflik devam ettikçe oda sayısının artırılması gereklimi bilemiyorum. Sayıyı arttırmadan önce bu pasifliğin nasıl giderilebileceğine odaklanmak daha güzel olurdu.

Ben Bursa'da bu konu ile ilgili Kocaeli Şubesi'nin yaptığı bir toplantıya katılmıştım geçen yıllarda.
Fakat arkadaşlarında da dediği gibi çok pasiflik söz konusu. Zaten çok az kişi katılmıştı toplantıya.
Kimse sorumluluk almıyor bu konuda ya da alabilecek doğru kişilere ulaşılamıyor.
Sesini duyuranlar da ancak forumlarla sınırlı kalıyor.
O yüzden ben de şube açılması konusunda umudumu yitirdim diyebilirim.

@oseflek
Forumumuzun bu konudaki yardımlarına diyecek lafım yok, olamazda zaten. cm.net 'ten bilgilendirme anlamında bize yeter de artar bile. Ancak çmo'sına kayıt olduğumuz için sizinde dediğiniz gibi yıllık üyelik aidatımızı ödememizi istiyorlar. Benim de şikayetçi olduğum durum daha iyi bir hizmet alabilmek. Her birimiz ne olur ki dersek bu iş ilerlemez. ÇMO sı olarak üyeler aktif olarak ilgilenirse bence herşey daha gerçekçi olacaktır.

Neden hepimiz cm.net'i çok başarılı buluyoruz? Çünkü hepimizi bir araya getirdi ve işimiz ile ilgili sorunları konuştuğumuz, yardım aldığımız güzel bir paylaşım. Neden Meslek Odamızın bulunması da çok iyi? Çünkü mesleğimiz ile ilgili resmi kurumlarla yazışabilme ve söz sahibi olabilme yetkisi olan bir kurum Meslek Odamız. İş çıkışlarında mesleki haklarımızın elde edilmesi için özveri ile çalışan meslektaşlarımızı gönülden destekliyorum. Genel üye toplantıları, çalışma grupları gibi etkinliklerimize katılmanızı tavsiye ederim. Güzel bir atmosfer.

yaklaşık 1 ay önce kocaeli temsilciliği ankara şube ve genel merkezden çmo başkanıda olmak üzere bursada bir toplantı düzenlendi ve hiç katılım yoktu topu topu 10 15 kişi... yukarıda bahsi geçen den fazlası konuşuldu bursada temsilcilik değil şubenin olması gerektiği ancak kimse elini taşın altına koymuyor katılım yapan 4 kişi zaten daha önce bursa temsilciliği yapanlardı geriye 8 9 kişi kalıyor. İlgili olanlar zaten kendini bulup katılıyor....

ÇMO nun tüm üyelerine vermeyi vaadettiği ajandayı alan var mı? Bana hala ulaşmadı da.... Bu saatten sonra da ulaşmaz sanırım.
Takıldığım nokta ajanda değil. Verilen söz madem bir söz verdiniz yapın. yok yapamayacaksınız hiç kalkışmayın. Hadi bir aksilik oldu, sözünüzü tutamadınız ! bari bir açıklama yapın mail atın. Ben burdan odamızın hiç de sistemli çalışmadığını anlıyorum. Maalesef

Arkadaşlar Merhaba, bugün ÇMO ile ilgili yasadigim bir olayı anlatacagim.
LPG Sorumlu Müdürlük Belgesinin artık her sene yenilenmesi gerekiyormus. ve bunun icin de aidat borcu haric 140 TL para istiyorlar. bugun arayip "yenilemezsek ne olur, belge iptal mi olur?" diye sordugumda da "iptal olmaz ama geçersiz olur" gibi anlamsiz bir cevap verdiler. EPDK için sorun olmaz ama oda acisindan sikinti olur dediler. yani ben anlamadim haksizlik mi yapiyorum sizce? ama benim yorumum sirf para alabilmek icin boyle bir yola başvurduklarını dusunuyorum. üyelik aidatinin da 120 tl olmasi cabasi, koskoca baro bile 200 tl aidat aliyor yaptiklari da say say bitmez.