• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliği dışında çalışanlar.

• Konuyu başlatan Silinmiş üye 2802
  • Başlangıç tarihi
S

Silinmiş üye 2802

Arkadaşlar çeşitli nedenlerle çevre mühendisi olup da başka alanlarda çalışan arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilir mi? Neden çevre mühendisliği olmadı?, işinizden memnun musunuz?, hangi sektörde çalışıyorsunuz? çalışma koşulları gibi? Teşekkürler...

Ben kalite güvence sorumlusu olarak çalışıyorum. Çevre mühendisi istedikleri için başvurdum ve başladım. Neden mühendislik yapmamamın nedeni yok ama sanırım piyasada ihtiyacın ve verilen ücretlerin az olmasından kaynaklı..

Şuanda resmi olarak mühendislik yapmasam da sistemsel olarak mühendisliğe devam etmekteyim

Teşekkürler cevabınız için H. Yet . Haklısınız mühendislik ücretleri maalesef çok düşük ve çok sayıda mezun var, sorunlar da çok, aslında dediğiniz gibi yine mühendislik yapmakta sayılırsınız. Başarılar dilerim, güzel bir alan kalite güvence ben de o alanda çalışmak istiyorum ama deneyimim farklı alanlarda olduğu için olmuyor. Teşekkürler....

Entegre kalite yönetim sistemi olan bir tesiste çalışıyorum. Kalite departmanından sorumlu olduğum gibi çevre ve isg işlerine de ben bakıyorum. İSG , Çevre ve Kalite sistemini öğrenmek mutlu ettiği gibi maaşın iyi olması da bu işi yapmamda etkili.

@cigdem_
@Fatih Özcan
teşekkürler arkadaslar cevaplarınız için. sanırım iş güvenliği ve kalite konusunda calışan arkadasımız cok, basarılar dilerim....:)

Herkese Merhaba,

Farklı sektöre kaymanın temel nedeni ekonomik sebebler, tabi birde hayata bakış var, sonu nereye gelebilir ki mantığı:

Ben olaya çevre mühendisliği olarak hiç bakmadım, 3 ay çevre mühendisi olarak çalıştım o kadar, sonuçta benim gözümde mühendis demek hesap yapabilen insan demekti. bu nedenlede kendi yapabilirliğim üzerinde yoğunlaştım.

tabiki mezun olduğum zaman komik fiyatlar söylediler, asgari ücret veren oldu, hele bi başlada bakarız diyen oldu veya asgari ücretin biraz üstü oldu. ilk işime yaklaşık 17 iş yeriyle görüşme yaparak girdim. tabiki hayal kırıklıkları v,b. ilk işimde maaşımı bile bilmiyordum. Askerden geldiğim 3 ay olmuştu. detaylara girmeye gerek duymuyorum.

mantığımın söylediği 3 ay dururum en fazla zam oldu oldu olmadı eywallah derim. Ki öle oldu 1 ay sonra şuan çalışmakta olduğum 5 yıldır da çalıştığım firmadan iş teklifi aldım.

tabiki bizimde sorunlarımız var fakat 5 yıldır durduğuma göre demek ki iyi taraflarıda var.

arkadaşlar kendime verdiğim sözü sizinlede paylaşmak isterim.

Kimsenin kölesi olmayacağım, ama kimsede benim kölem olmayacak.

şuan 20 tane (mavi beyaz yaka) personelim var. her zaman masanın karşı tarafında durmaya çalıştım. çalışıyorumda. ama hiç bir zaman boynumu büküp kaderci olmadım.

şuan çalıştığım firmadan ayrılırsam ne yaparım bilmiyorum ama ne iş güvenliği nede çevre mühendisliği yaparım. ne yazık kı bu iş ve mesleklerin şuanda adı yok ülkemizde işveren tarafından sadece harcama yaptıran getırısı olmayan kulfet işler.

Artık tek dünya gerçeği varsa oda kazan, kazan mantığıdır.

nacizane tavsiyem eğer idealist olarak yani arkadaş ben çevre mühendisliği yapmaktan zewk alıyorum para ikinci planda diyosanız. bişey diyemem. Ama kimse spor olsun diye çalışmıyor önemli olan ücretse fırsatları kovalayın farklı iş ve mesleklerde olabilir. maaşlı köle olmayalım.

teşekkürler.

@Hilmi.K

teşekkürler cevabınız için Hilmi.K Bey. şu an çok moralim bozuk olduğu fazla uzatayacagım, meslegimi çok seviyorum para pul derdinde de hiç olmadım 1500 liraya da calıştım 2500 liraya da , ama 1 yıldır çok aramama ragmen iş bulamıyorum, bugün bilmem kaçıncı görüşmemden geldi, ben ilk iş hayatıma akademisyen olarak başladım ve bıraktım bu hayatımın hatası oldu, ne yazıkki hayat mesleki anlamda bana bir daha şans vermedi, yaptıgım hata ile kaldım, haksızlık gibi geliyor bu herkes hata yapar ve 2. şansı hakeder... çok teşekkürler cevabınız için herkese mutluluk ve basarı diliyorum.....

@selaya
selaya kusura bakmayın isminizle hitap edemiyorum bilmediğim için. Lakin böle düşünüpte kendinizi yormayın her yeni gün yeni fırsattır. o gün öle olması gerekmiş ve ayrılmışsınız. yeni gün yeni umutlar olarak bakmanızı tavsiye ederim. Bugün geriye baktığınızda hata olarak gördüğünüz o günün şartlarında doğruysa işte buna hayat tecrübesi denir.

moralinizi bozmayın, emin olun fırsat gelecektir. Sadece olaylara bakış açınızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Kendinizi dışarı çıkarın ve olaylara birde farklı bir açıdan bakın.

@Hilmi.K

Teşekkürler Hilmi.K Bey, çok haklısınız, sadece mesleğimi çok sevipte 1 yıldır evde oturduğum için üzülüyorum, bir de üstüne bugün asgari ücret teklif edilince demoralize oldum. Çok haklısınız, deneyeceğim, zaten umutsuz olmadım hiç sadece bugün çok üst üste geldi, çok teşekkürler,,,,

@orçun aydın
teşekkürler cevabınız için , olsun bence çok iyi yapmışsınız, işsiz olmaktansa çalışmak her zaman iyidir diye düşünüyorum, başarılar dilerim....

Ben baya işsizim mesela.Yeni mezun oldum.:huhuu: Çevre mühendisliği hiç bana göre değilmiş. Bir şekilde işe başlayabilmek için işkurun kursuna katıldım ve bitirdim. Satış danışmanı olarak anlaşılan bir firmala ile de işe başlıcam. Kulağa komik gelebilir ama işsiz kalmaktan iyidir. l
Moralinizi bozmayın. Daha iyi hayırlı kapılar elbet açılacaktır. :hhhhhh:

@Elif Akbey
Elif hanım teşekkürler cevabınız için. Bence iyi yapmışsınız is bulmak çok zorlaştı. Bende deneyimli olmama rağmen açıkçası 1 yıldır aramama rağmen asgari ücretle cagri merkezinde is buldum çalışmayı düşünüyorum. Şartları imkanları iyi evime kadar servisi var. Napim is bulamıyorum. Hepimiz için çok zor. Allah yardımcınız olsun. Başarılar dilerim. Sevgiler.....

ben de belediyede yol kaldırım yapmaya başlayınca danışmanlık ve çed sektörüne geri döndüm :)

Merhaba buse yıldırım hanım, teşekkür ederim, işte ben de kendimce kpss çalışıyorum ama hayliyle sayısalcı oldugumuz için tarihte zorlanıyorum. Size de başarılar dilerim, saolun....

@buse yıldırım
tabi yüksek lisans yaptım zaten önceden araştırma görevlisiydim üniversitede bıraktım yıllar önce, sonra özelde çalıştım şimdi işsizim, valla üniversiteye yeniden girebilmek için önce ünv nin kadro açması gerekiyor sonra sınavına girip kazanmanız gerekiyor ama bizim çevre mühendisliğinde çok çok az kadro açılıyor, takip ediyorum yökün sayfasından her zaman ama dediğim gibi kadro çok nadir çıkıyor ögretim görevliliği için maalesef....