• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliği dışında çalışanlar.

• Konuyu başlatan Silinmiş üye 2802
  • Başlangıç tarihi
S

Silinmiş üye 2802

Arkadaşlar çeşitli nedenlerle çevre mühendisi olup da başka alanlarda çalışan arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilir mi? Neden çevre mühendisliği olmadı?, işinizden memnun musunuz?, hangi sektörde çalışıyorsunuz? çalışma koşulları gibi? Teşekkürler...

Yeni mezun oldum ve bende bir türlü iş bulamadım. Sanki hiç bulamayacak gibi hissettiğim oluyor zaman zaman. Fakat çevre mühendisliği alanında da yayınlanan çok iş var çünkü düzenli takip ediyorum ama eksiklikler var anlaşılan bulamadık hala. Çok iyi derecede ingilizce bilmeme ve sertifikalarım olmasına rağmen tecrübesizim ve ehliyetim yok diye reddediliyorum. Özetle başlığınıza dönersek sektörümü değiştirmeye karar verdim.

@Nehir K
Nehir K çok teşekkürler cevabınız için, bazen hayat şartları bizi farklı yerlere sürükleyebiliyor. Haklısınız yeni mezun olunca sanırım iş bulmak daha da zorlaşıyor, takip etmeye devam edin bence, mutlaka bulursunuz ama bugün ama yarın, başarılar dilerim....

Bende lisansta mekanik - inşaata meraklı biri olduğumdan gittiğim konferanslar tezim sayesinde meslek hayatıma stratejik iş planlama uzmanı olarak başladım mimarlık ofisinde. pozisyonumdan mennumdum birkaç içime sinmeyen durumlar vardı google reklamıyla hyundai 3.köprü diye başlayıp iş güvenliğine adım attım :) çok şükür iş arama sürecim olmadı şu an düşündüğümde iş arasam çevre mühendisliğinde aramam gibi geliyor, sağlık emniyet çevre veya çevre kalite vs. tek sabit bir iştense işin ekonomik vb. başka daha geniş boyutlarına da girince mutlu olanlardanım sanırım. açıktan lisans biter bitmez ekonomiye başlamıştım, endüstride yüksek yapıyorum hepsinden de mutluyum. İlgimi çekiyorlar ve severek birşeyler katıyorum kendime.
Not: çevre görevlisi eğitimine de yıllık iznim gelmedi tatil bahanesiyle gittim 2015 mayısta ve halaa da bakanlığa belge ücretimi yatırıp çevre görevlisi olmadım :)

Ben de çok aradım. Tam İstanbul dışında Çevre Mühendisliği bulmuştum ki (Sigortamı bile yapmışlardı asgariden de olsa :) ) İstanbul'da o ara telefonda konuştuğum şirket görüşmeye çağırdı. Kalite işine girdim.

merhabalar. 4 ay toplama ayırma tesisinde yarı zamanlı çalışmış birisiyim. bunun dışında tecrübem yok. askerliğimi yaptım, ehliyetim var ve aktif araç kullanıyorum. fakat gel gelelim kabin memurluğu yapmayı düşünüyorum :) nedeni parasal. paraya en çok ihtiyacım olan bu yaşlarda kendi mesleğim ve kendi uzmanlığım da olsa, bu mesleği yapmayı çok istiyor olsam da düşük bi maaşa çalışmak istemiyorum! fakat bunun avantajları olduğu kadar dezavantajları da mutlaka olacaktır diye düşünüyorum. kabin memurluğunu uzun süre yapmayı istemiyorum ve düşünmüyorum. sadece kendimi ekonomik açıdan biraz rahatlatmak ve biraz birikim yapmak için istiyorum. avantajlarından bir tanesi bu. bir diğeri de ingilizcemi ve almancamı geliştirecek olması. ayrıca çevre mühendisliğinde işime yarayabilecek ne kadar belge, sertifika vs varsa almış olacağım, bu da bir diğer avantajı. bu arada söz konusu kabin memuru maaşı 3000 tl civarında. bu planlarım için gayet yeterli bir miktar. bahsettiğim dezavantajlardan bir tanesi, çevre mühendisliği kariyerime minimum 1 sene geç başlamak (27 yaşındayım). bu benim için kötü olur mu? olursa ne kadar kötü olur? telafi edilebilir mi? tecrübeli meslektaşlarımdan ve işverenlerden bu sorularıma cevap vermelerini rica ediyorum. teşekkürler..

Bir bölüm de istihdam yoksa kapatilmali bende 3.sinifim bizi boyle kara kara issizlikle dusundurexeklerine hic degilse baska islere bakariz yazik vallaha yazik

Yusuf bey ;
Bizde onca sene Çevre mühendisliği okuduk ama gelin görün ki hiç istemesek de şu anda "çevre görevlisi" adı altında okulda bir satır bile bilgisini almadığımız bir iş yapıyoruz. Önemli olan yaş , eğitim vs. değil ne yazık ki.Sonuçta kabin memurluğuna sadece dil bilginiz yada fiziki özelliklerinizden dolayı geçmiyorsunuz. 4 yıllık üni. mezunu olmak da , bu işi yapmanız için büyük etken olmalı. O yüzden hiç canınızı sıkmayın.Asgari ücret ile çevre görevlisi olmaktansa kabin memuru olup,dil geliştirmek, değişik ülkeler gezmek, insanlar tanımak daha iyidir. Eminim ki şu sitede sizin yapacağınız işi yapmak için can atacak çok "çevre mühendisi" vardır. Kalıcı olarak o işi düşünüp keyfini çıkarın bence .