Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisliği - elektrik ve elektronik müh. yüksek lisans

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Mustafa K. tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa K.

  Mustafa K. CMNet Üyesi

  Arkadaşlar çevre mühendisleri, elektrik elektronik veya elektrik mühendisliğiyle yüksek lisans yapabilir mi? Özel hangi üniversiteler yapılabilir? Bu konuyla ilgili bilgisi olanlar paylaşabilirse sevinirim.
   
 2. Evet yapabilir.Yüksek lisans eğitiminin en önemli özelliklerinden biri farklı disiplinlerden mezun öğrencilere açık olmasıdır. İstediğiniz bölümlere başvurabilirsiniz. Ancak başvurduğunuz bölüm lisans bölümünüzden farklı olduğundan başvurduğunuz bölüm hocaları bu bölüme başvurma nedeninizi soracak ve bölümle ilgili olup olmadığınızı araştıracaktır. Tabi bunun yanında mülakat sınavında sorulan sorular kendi alanınızın dışında olduğundan düşük puan alınması olası bir durum(genelde %20 etkiliyor mülakat). Bir de tezli yüksek lisans programlarında farklı bölümlerden gelenlere bir yıl hazırlık okutuyorlar. Her bölüm için geçerli olmasa da bir çok bölümde var.
   
  Mustafa K. ve Tuğba Yeşil Ağca bunu beğendi.
 3. Mustafa K.

  Mustafa K. CMNet Üyesi

  Mürüvet Hazel hanım bilgi için teşekkür ederim. Peki özel üniversitede yüksek lisans yapabilmek için Ales ten belli bir puan almak gerekiyor mu ve lisans diploma notumun bir önemi oluyor mu acaba?
   
 4. Üniversiteden üniversiteye değişiyor bu durum. Bahçeşehir üniversitesinden örnek verecek olursam, özel öğrenci olarak ales olmadan tezli yüksek lisans programına kabul edilebilirsiniz. Ancak 30 kredilik bir programın Özel Öğrenci statüsünde ancak 15 kredilik derslerini alabilirsiniz, uygun olan ilk ALES sınavında gerekli puanın alınması durumunda normal öğrenci olarak programa devam edilebilmektedir. Bununla beraber, Özel Öğrenci statüsündekiler normal öğrencilik haklarından yararlanamazlar. Erkek adaylar askerlik tecili yaptıramaz ve bu statüde öğrenim görenler öğrenci belgesi alamazlar.
  http://www.bahcesehir.edu.tr/sosyalbilimler/sorular
  linkte Bahçeşehir Üniversitesinden daha ayrıntılı bahsediyor ama genel olarak çoğu tezli yüksek lisans için 55 Ales notu istemekte. Lisans not ortalama sınır şartı yok nadir olmakla birlikte 2.5 ortalama sınır şartı koyanlar da var.
   
  Mustafa K. bunu beğendi.
 5. Seda Güney

  Seda Güney CMNet Üyesi

  Bildiğim kadarıyla yüksek lisans için lisans ortalaması 2,00 isteniyordu. 2,50'yi doktora için istiyorlar diye biliyordum. Demek ki üniversiteden üniversiteye değişiyormuş :) En güzeli devlet üniversitesi arkadaşım :) Gir İTÜ, YTÜye falan kurtar hayatını :D :p
   
 6. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Anadolu Üniversite'si yüksek lisans için ortalama 2.30 istiyor artık :) Geçen yıl 2.00 istiyorlar da, Ayrıca YDS'de en az 50 :)
   
Çevre mühendisliği - elektrik ve elektronik müh. yüksek lisans konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevre mühendisliği yüksek lisans tez çalışması

  Merhaba arkadaşlar; Çevre Mühendisleri olarak siz aynı bölümde yüksek lisans yapmış olsaydınız hangi konuda çalışmaya yönelirdiniz ve neden??? Bu konuda herkes fikrini belirtirse, en azından sitemizin de mesleğimizn gelişmesi ve ağırlık kazanması konusunda ufakda olsa yardımlarınız bulunmuş olacaktır. Herkese şimdiden teşekkürler İYİ ÇALIŞMALAR....
 2. Çevre Hukuku üzerine Yüksek Lisans yapmak

  Merhaba arkadaşlar; Çevre Hukuku üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum lakin Türkiye de bu konu üzerine yüksek lisans yapabileceğim bi üniversite bulamadım. Acaba ben mi yeterince araştıramadım diye bir de sizlere sormak istedim. benim gözden kaçırdığım bir üniversite de var mı?ü Çok teşekkür ediyorum.
 3. Yüksek lisans hk.

  Arkadaşlar çevre muhendisliğinde yüksek lisans yapmış olanlar bu konuda bana yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Birinci konu yüksek lisans için ne tür şartlar gereklidir. Örneğin ales ten min. kaç puan alınması gerekir. Ales hangi bölümleri yapmak gerekir ? ( say1 say2, söz1 vs. ) İngilizce olmazsa olmazlardan birtanesidir. kpds yada üds için min. ne kadar puan alınması gerekir? Ve Örneğin ben...
 4. Çevre mühendisliği ve yüksek lisans?

  Selamlar arkadaşlar. Ben çevre mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim.Gelecek kaygılarını yaşamaya başladığım bu dönemde sizlere sorularım olucaktır deneyimli arkadaşların fikirlerini bekliyorum. Çevre mühendsiliği üzerine mezun olduktan sonra master yapmayı düşünüyorum,seçeceğim bölüm şu anda inşaat gibi gözüküyor yüksek lisansı inşaat uzerıne yapmamın bana imza yetkisi getirisi olacakmıdır...