• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliği gereksiz meslek mi?

Funda Saltık

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
Arkadaşlar çevre mühendisliğini gereksiz görenlere ne cevap veriyorsunuz sinirlerim bozuldu ya. Fabrikada herkesin işi çok herkes önemli çevre müh. işi önemli değil. Eminim sizlerde karşılaşıyorsunuz bu durumla, yardım bekliyorum. (Yeni konu nereden açılıyor bulamadım.)

IFC, SACE, World Bank,EBRD gibi finansman sağlayan kuruluşlar, yatırıma destek vermek için çevresel şartlarını öne sürüyor, PhaseI,II istiyorlar, aylık audit report istiyorlar. Şartlarınız azıcık sapsın yerinden kredi notunuz düşüyor.

İnsanlar çevre literatürüne yeni terimler getirmeye çalışıyorlar, geri dönüşüm, geri kazanım, arıtım teknolojileri, çevreci teknolojiler vb...

Bence de gereksiz meslekmiş. Hı hı. Tabi...

Aslında sizleri de suçlamıyorum. Valla. Sorun sizlere bir halt olunmayacağını öğretmiş insanlar, hem de önünüzde bir dünya başarılı insan örneği varken...

Sizler aynen böyle devam edin hocam hiç bozmayın emi....

Bor Sorunun Cevabını Örnekle Açıklayayım
100m3/saat kapasiteli bir arıtma tesisini işletiyorsunuz tesisinize tasarım debisi dışında su geliyor Pik debilerden bahsetmiyorum üretimi arıyorsunuz atık su fazla geliyor kontrolü sağlaya bilirmisiniz diye, verilen cevap normaldir üretimi artırdık bana ne diyorsunuz ben işimi yapamıyorum burada, sonra sizi üretim müdürü arıyor arıtma değilmi arıt kurumsal bir firma olduğunda bir üSte çıkıyorsunuz oda diyorki ne yapmak lazım bu tür durumlar için çözüm basit üretim kapasiteni artırdığında nasıl hammade tüketimi artIrıyorsan arıtma kapasiten ide artır iş zaten burada kopuyor çevre mühendisimi gereksiz yılladır işlİyor bu fabrika böyle adam geldi sanki öncede o vardı gene çalıyordu burası bu kadar sorun yoktu mantığı devreye girince gereksiz hale geliyor şimdi gereksiz kim..?

İş Güvenli içinde Aynı Mantık

@TecnoB

Eskiden arıtmada bir şeyler dönüyormuş demek ki hocam: kanala, dereye geceleri doğrudan deşarj falan..

@Melih Coşar

Yeni mezun olduğumda yol parasına paket arıtma üretimi yapan bir firmada çalışırken bir kot yıkamacısı bizden masasının altına bir düğme istemişti :))) Denetim anında tesisi devreye sokmak için RED ALERT!! :)))

ya varya sinir oluyorum böyle muhabbetlere koskoca bakanlık devlet şart koşarken gerekli olduğunu görürken çevre mühendislerinin , biz gereksizmişiz işyerinden öyle dediler ben üzülüyorumda mırında kırında laflar dönüp dolaşıyor. çevre mühendisliğinin ne olduğunu bilirsen senle gelip ne bir inşşat ne bir kimya nede bir başka meslek dallarından birisi çevre konusunda tartışamaz konuşamaz. zaten iş yerlerinde konuşanların büyük bir çoğunluğu bişey bilmeyenler (asla küçümsemek değil) beden işçisi veya sen gelmeden önce o işyerinde statü olarak en kıdemli kişiymiştir bundan dolayı ezik kaldığı için konuşur. Çevre mühendisi evet çok fazla bir iş yükü yoktur ama kilit personel değildir ANAHTAR personeldir. Burdan çevre mühendisi olupta insanlara sert söz söylemeyen kırıcı olamayan arkadaşlarımızın adına söylüyorum. Bu arkadaşlarımızı işyerinde üzen işçisi patronu bütün kişilere sesleniyorum gelirsem hepinizi dattttmin ederim ağzınız açık açık dolaşmayın bizim meslek pistir kirli ellerimizle parmağımızı gırtlanıza sokarız.
Artı şunuda söylemek istemiyorum bir iş yerinde huzurunuz yoksa çekinmeyin gerekli cümleleri söylemekte rızkı veren allah parayı havadan gönderecek önünüze atacak hali yok kapısı bir değil , biri olmazsa diğeri olur daha fazla üzülmeden basıp istifayı çekip gidin.

@Melih Coşar

Az Kaldı zaten Çok Kapsamlı Bir araştırma Yapıyoruz Ufak defek Kaçaklardan Bir şey olmaz Arada bi deşarjda etsek olur kim bilir diye çalışan ne kadar firma varsa yada işletmeci varsa bu yıl içerisinde tek tek tespit etmeye başladık şahıs ve firma olarak Suç duyurusunda bulunacağız İşi Yapan Yapmayan Yaptırmayan Herkes Mesleğin Önemini ve hatta Mesleğinin Sorumluluğunu Kavrar Umarım

@Yasemin Aslantürk

Karşılaştığımız sorunları görmezden gelemeyiz, görmezden gelerek sorunların çözüldüğünü varsayamayız. Sizler oluşan kirliliği bertaraf etmek, önlem almak yoluna mı gidersiniz yoksa başınızı başka tarafa mı çevririrsiniz?

Bu başlık altında, kamuda, özelde vb çalışan meslektaşlarımın patronlarının, müşterilerinin,arkadaşlarının hatta ailelerinin kendilerine karşı tutumlarının ne olduğunu ve bu durumun ne kadar yaralayıcı ve onur kırıcı bir durum olduğundan söz ediliyor. Bu tür durumlarla karşılaşan meslektaşlarım buraya gelip içlerini döküyorlar. Belki de kendilerini rahatlatacak bir-iki övgü duymak istiyorlar. Bence başlık gayet gerekli.

Çevre Mühendisliği'nin yönetmeliklerden ibaret olduğunu anlamadıkları için böyle düşünüyorlar, madem bu kadar gereksiz işler neden diğer meslek dalları bu işi biz de yapalım mücadelesindeler? Bu demek oluyor ki kendi işlerini daha da gereksiz görüp bunu tercih ediyorlar. Çevre mühendisliği çok geniş kapsamlı bir meslek dalı. Sadece çevre kirlenmesi ile ilgili de değil ki. Bu konuyu GEREKSİZ görmeyen ülkeler Almanya Norveç vs. Almanya her yere solar panel kurdurarak gereksiz işlerle mi uğraşıyor ya da sadece doğayı mı kurtarıyor? Bir de dışarıdan petrole olan ihtiyacın azalması boyutu var bu işin. Bu da ekonomiye bir katkı. Enerji üretmek hiçe sayılır mı? En önemli üretimlerden biri denilebilir.Bu şekilde konuşan insanlara şaşırmak lazım. Sadece bir iki gazete yazısı okuyup gündemi takip eden ve normal seviyede idrak kabiliyetine sahip her birey neden gerekliği olduğunu kendi düşünebilir. Kalkıp biri bana açıklasa ''ben anlamıyor muyum, eksiklik mi görülüyor ben de '' derim. İnsanlar şaşırmış heralde. Ben böyle bir şeye rastlamadım sadece yaşlı teyzeler falan kızım daha iyi bir meslek bulamadın mı demiştir :D Komik ve alakasız olacak ama yazmadan edemeyeceğim. Aynı teyze Hidayet Türkoğlu nun NBA da oynadığı muhabbetine dahil olup ''eehh iyiymiş o da idare eder'' diye yorum yapan bir teyze zaten. Hoş görülür bu boyutta. Ama iş hayatımızda karşımıza böyle insanların çıkmasın güler misin ağlar mısın dedirten cinsten bir durum....