Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisliği hakkında bilmeniz gereken 11 şey

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  1. 1800'lü yıllardan beri geleceğin mesleğidir!
  1.jpg
  Hiçbir zaman bugünün mesleği olamamıştır, hep geleceğin mesleğidir.

  Avrupa Birliği ayağına çevreye verilen önemin artması ve bunun da özellikle de yoğun mevzuatlarla desteklenmesi ile iş bulma olanağı artmıştır. Yaklaşık 10 yıl önce özelde ve kamuda bu kadar iş potansiyeli yoktu.

  Kpss ile de yaklaşık her yıl 50-60 civarında alım yapılır ki bunlarında çoğu çevre ile çok da ilgisi olmayan memurluklardır.

  2. Kız/Erkek Oranı
  2.jpg
  Daha çok kızlar rağbet eder. İnşaat/Makina Mühendisliği erkekler için neyse Çevre Mühendisliği de kızlar için odur.

  3. Bok Mühendisliği Değildir!
  3.jpg
  Özellikle diğer mühendislik bölümleri tarafından bok mühendisliği diye hitap edilen ancak temelinde atıksu arıtımı, hava kalitesi, atıklar vs gibi derslerin bulunduğu mühendislik dalıdır. Velhasıl ekmeğini çöpten çıkaran mühendisliktir.

  4. Peyzaj Mimarlığı hiç değil!
  4.jpg
  Çevre Mühendisliği denildiğinde meslekle hiç alakası olmayan başka işler akla gelir. Ne iş yaptığını anlatmak, atıksu arıtma tesisi projelerini hazırlamaktan daha zordur. Mesleği ne kadar anlatayım deseniz de "Peyzaj Mimarı ya da şehir planlamacı gibi çevreyi güzelleştiriyorsunuz yani.." gibi cümlelerle karşı karşıya kalırsınız. Çevre Mühendisliği Peyzaj Mimarlığı değildir!

  5. Ne ararsan var derslerde...
  5.jpg
  Diğer bölümlerden birçok dersi de bünyesinde taşır... İnşaattan tutun da Kimyaya kadar... Hatta seçmeli olarak bazen tıp fakültesinde Çevre Sağlığı dersi bile alabilirsiniz.

  Haa unutmadan, bu saydığım bölümlerden mezun olanlar da sizinle çevre mühendisliği yapıp bir anlamda meslektaşınız olabilir.

  6. Avrupa Birliği Hödöö Hödöö'sü
  6.jpg
  Son yıllarda özellikle Avrupa Birliği ayağına çevreye verilen önemin artması ve bunun da özellikle de yoğun mevzuatlarla desteklenmesi ile iş bulma olanağı artmıştır. Yaklaşık 10 yıl önce özelde ve kamuda bu kadar iş potansiyeli yoktu.

  7. Metkalf en edi
  7.jpg
  Özellikle üniversitenin son yıllarında, "metkalf en edi" kelimelerinden nefret edersiniz. Yapılan tüm hesaplamalar kitaplamalar metkalf en edi'ye göredir.

  8. Sevilen Kelimeler
  8.jpg
  En sevilen kelimeler: Siyodi ve Biyodi'dir. Özellikle de hocalar çok sever.

  9. 3R Kuralı
  9.jpg
  3R kuralı da çok önemlidir. (Hala hangisi dönüşümdü hangisi değildi bilmem :D)

  10. ÇED ile ilgili çalışanların en sevdiği cümle
  10.jpg
  Meslekle en çok ilgisi olan yönetmeliklerden biri olan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) ile ilgili olarak kurulan ilk cümlelerden biridir!

  11. İş Bulma
  11.jpg
  Çevre Bakanlığı tarafından 2010'da Çevre Görevlisi diye bir "ünvan" çıkarılmış olup Çevre Mühendisleri, Çevre Görevlisi diplomasını alarak genellikle firmalarda ya da fabrikalarda çalışırlar. Özel sektörde laboratuvar, ölçüm vs gibi işler de vardır. Kpss ile de yaklaşık her yıl 50-60 civarında alım yapılır ki bunlarında çoğu çevre ile çok da ilgisi olmayan memurluklardır.

  http://onedio.com/haber/cevre-muhendisligi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-332032
   
 2. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

Related Contents

SANAYİ ODASINDAN GELEN YAZI.JPG
Arkadaşlar ekteki yazı tehlikesiz atık beyanları ile ilgilidir.
hobitt.jpg
hadi yaylan [ATTACH] [ATTACH]
000 - RESMİ YAZI - Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigortası.jpg
Ben de elimdeki yazıyı paylaşıyorum. Sonuç olarak tehlikeli atığın miktarına ve türüne bakılmaksızın Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yaptırılması gerekiyor.