• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliği yüksek lisans tez çalışması

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TARSUS BELEDİYESİ
Merhaba arkadaşlar;
Çevre Mühendisleri olarak siz aynı bölümde yüksek lisans yapmış olsaydınız hangi konuda çalışmaya yönelirdiniz ve neden???
Bu konuda herkes fikrini belirtirse, en azından sitemizin de mesleğimizn gelişmesi ve ağırlık kazanması konusunda ufakda olsa yardımlarınız bulunmuş olacaktır.
Herkese şimdiden teşekkürler
İYİ ÇALIŞMALAR....

Arkadaşlar Merhaba, bende hem çalışıp hemde yüksek lisans yapmayı düşünenlerdenim. Maden sektöründe yaklaşık bir yıldır çalışmaktayım ve düşüncem bu sektörde devam etmek. Çalıştığım sektörle ilgili olarak( madencilik ) kendimi geliştirebileceğim, çevre mühendisinin yapabileceği yüksek lisans konuları var mıdır??Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum....

öncelikle herkese iyi günler,iyi çalışmalar.
Tez konumu,su kaynaklarında(özelikle içmesuyu için giderilmesi) koku problemi üzerine yapmak istiyorum.
Hocamız,bu seneki dersinde,bu konunun önemli olduğunu ve bu konuda bilgili mühendislere ihtiyaç olduğunu sölemişti.
Fikirleriniz,benim için çok önemli.

@Pınar PELİT

Bende madencilik üzerine çalışmıştım bir süre. O dalda İSG üzerine yapıp uzman olabilirsin, bir de mesela orada karşılaştığın sorunlar üzerine düşünebilirsin. Bi de şu var kesin kararlı mısın yani yarın iş değiştirirsin sonra da keşke dememelisin sonuçta zamanından harcayacaksın. Maden derken de hangi dalı mermer falan mıdır?

Yasemin hanım altın madeninde çalışıyorum, aslında maden faaliyetlerinin çevreye olan etkileri nelerdir?? bu konu üzerine yapmayı düşünüyorum fakat farklı konular var mıdır bunları da araştırmak lazım. Yaptığım işi seviyorum ve bu sektörde öğreneceğim çok sey var, tabi isterim ki devamlılık sağlasın fakat özel sektör olduğu için hem yarınınızın garantisi yok hemde iş yükü biraz daha fazla ve yorucu...Bundan dolayı ilerdeki yaşantımı da düşünerek beni epey zorlayacak gibi görünüyor,sizin de dediğiniz farklı sektörde de çalışma durumum olabilir bu yüzden biraz kararsızım...:(

@Pınar PELİT
Pınar Hanım aslında aklınızdaki konu mantıklı tek altın ile ilgili konuda çalışmak daha fazla pişmanlık olabilir. O yüzden daha genel olarak madenlerin çevreye etkileri daha mantıklı. Böyle bi konu alırsınız tez aşamasında falan altın madenine ağırlık verirsiniz ötekiler daha geri planda kalır .Yarınımızın tabiki garantisi yok özelde olunca bu malum. Hem bu konuda alırsanız sonuçta bilgilisiniz çalışırken de daha başka bir konudan daha az yorar diye düşünüyorum.

Evet bu konu bana da mantıklı geliyo yasemin hanım ama genel bi konu olduğundan çalışma alanıda çok geniş olacaktır çünkü maden sektörü büyük bi sektör, o yüzden daha kapsamlı bi araştırma yapmak lazım. İlginiz ve görüşleriniz için teşekkürler...:)

@Pınar PELİT

Pınar Hanım merhaba, ben de bu yıl yüksek lisansa başladım ve ben de sizin gibi maden sektöründe çalışıyorum.

Benim aklımdan geçen konuların başında, Sondajın yer altına sularına etkisini araştırmak geliyor. Sanırım bu tip bir konuyu seçeceğim. Ya da başımın tatlı belası atık barajlarının çevreye etkisi yönünde birşey olabilir. Ayrıca atık yönetimine de çok ilgili olduğumdan, madenlerde endüstiryel atık yönetimi de benim favorilerim arasında.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, belki benim seçtiğim konular size de çağrışım yapar :)

Kolay gelsin

Arkadaşlar bende yüksek lisansa başladım. Konu olarak elektrokoagulasyon düşünüyorum nasıldır sizce.

Yasin Bey Merhabalar evet anket formunuz elimize ulaştı ve cevaplandırdık açıkcası bende bu tez sonucunu merak ediyorum .Birde hangi üniversiteden mezunsunuz kolay gelsin iyi çalışmalar

@İrem Bengisu Erol

İrem Hanım, bu söylediğiniz konuları bende düşündüm özellikle atık barajı üzerine mantıklı geliyo akla...Siz yüksek lisansa başladım dediniz ama konuyu daha belirlemediniz mi ?Bide iş ve yüksek lisansı birarada yürütebilecek miyimm oda var bu seneden geçti zaten ama söylediğiniz konular aklımda çok yardımcı oldunuz, teşekkürler..:):)

@Pınar PELİT

Pınar Hanım, bugün itibariyle derslerim başladı. Fakat suan hangi konuyu seçeceğimi kimse sormadı :) sanırım tez aşamasında yani sıra tez'e geldiğinde netleştiriliyor diye tahmin ediyorum. Tabii ki üniversiten üniversiteye değişebilir de..

Yüksek ve iş nasıl aynı anda gider ben de çok merak ediyorum açıkcası ama hevesli olduğumdan altında kalkabilirim diye umuyorum :) Bir de yüksek lisans 3 yıla çıktı haberleri var o da cansıkıcı başka bir durum. Umarım hallederiz, yüksek lisans da yaparız kariyer de :p

@İrem Bengisu Erol

Evet baya hevesli görünüyorsunuz İrem Hanım, umarım hedeflediğiniz noktaya ulaşırsınız..:)Benim hedeflerim arasındada yüksek lisans var ama bulunduğum şehir ve civarında bölümüm olmayışı beni zorluyor açıkcası bakalım üniversitedeki hocalarımla görüşüp onlardan da fikir almak istiyorumm...evet 3 yıla cıkacagı konusuluyor, bize denk gelmesi de sanssızlık olur ama hayırlısı olsun...:)

Merhaba Arkadaşlar;
Yüksek lisans tez konusu araştırıyorum, mesleki açıdan kendimi geliştirebilecek bir alan olsun istiyorum ama bir türlü karar veremiyorum :( Yardımcı olursanız sevinirim,, herkese iyi çalışmalar dilerim :hhhhhh:

@Olgaç Sürmelihindi

lisans tezim geri dönüşüm üzerineydi zaten ama atıksuya da ilgim yok değil :) güzel konu bulubilirsem eğer atıksu çalışmak isterim

@Huriye Tatlı
tamam geri dönüşüm üzerine ise bir firmanın makinelerini incelere plastikler üzerinde inceleme yapabilirsin. gerekirse ben sana yardımıcıda olurum. Atıksuda güzel onlardada güzel konular var.:D

@Olgaç Sürmelihindi
Aynı çalışmayı kağıt atıkları için yapmıştım :hhhhhh: Geri dönüşüme karar verirsem başını ağrıtacağım kişi belli o zaman, teşekkürlerr :D:)