Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisliğinde ki iş kazaları ve bunları önleme yöntemleri

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Aslı Cace tarafından paylaşıldı.

1. Aslı Cace

Aslı Cace CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar;
    Çevre Mühendisliğinde meydana gelen kazalar ve bunları önleme yöntemleri ile ilgili çok acil dökümana ihtiyacım var. Bu konuyla ilgili paylaşımda bulunulmuş ancak döküman yetersiz. Biraz daha bilgi paylaşımı yapılabilir mi?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ...

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Merhabalar,

Öncelikle çevre mühendisliğinde meydana gelen kazalar çok doğru bir terim değil. Arıtma ve altyapı tesisi inşaatları desek buralarda yaşanan kazaları her yerde bulabilirsiniz. Arıtma tesisi işletimi desek çok fazla birşey yazamayız. Siz biraz daha spesifik bir konu seçin bizde elimizden geleni yapalım..

3. Aslı Cace

Aslı Cace CMNet Üyesi

Çevre Mühendisliği alanında dersek daha doğru olacak sanırım, hatta sizinde dediğiniz gibi arıtma ve altyapı tesisi denince daha fazla bilgiye ulaşılabileceğini görmüş oldum. Ulaşmam gereken bilgiye ulaştım. Konuya gelince ben seçmedim, ödevdi malüm ...

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

buna ek olarak başlı başına bir konu söyleyeyim size bacalarda emisyon ölçümü yapılması.

5. Aslı Cace

Aslı Cace CMNet Üyesi

Tamam, araştırıyorum, teşekkürler .

6. Merve Özkan

Merve Özkan CMNet Üyesi

· Kapalı alanlarda meydana gelebilecek zehirlenmeler (H2S) ya da boğulmalar(o2 yetersizliği)
    · Metan, hidrojen gibi yanıcı gazların serbest kalması sonucu meydana gelebilecek patlama ve yangınlar,
    · Kimyasalların kontrolsüz karıştırılması ya da atıksu arıtımı için gerekli çözeltileri hazırlarken meydana gelen reaksiyonlar,
    · Evsel atıksulara zaman zaman karışabilen endüstriyel atıksuların içeriği kimyasallar nedeni ile meydana gelebilecek akut zehirlenmeler,
    · Korozif sıvılar nedeni ile meydana gelebilecek kimyasal yanmalar,
    · Korozif sıvılarındökülmesi ya da bulaşması sonucu göz tahrişleri
    · Atıksu arıtma kimyasallarının ozon gibi oksitleyiciler, güçlü asitler ve bazla, sedimantasyon ya da flotasyon destekleyicileri gibi solunum ya da ağız yolu ile alınması sonucu meydana gelen kronik zehirlenmeler,
    · Atıksuların, temizleme solüsyonlarının, asit ya da baz solüsyonlarının bulaşması sonucu meydana gelen cilt rahatsızlıkları,
    · Asit ya da baz buharları ya da H2S aerosolleri nedeni ile meydana gelen mukoz doku tahrişleri. (özellikle soluk borusunda)
    · Lateks eldivenlerinden kaynaklanan alerjiler

kolay gelsin...

Aslı Cace, Can Avşar ve Fatih Özcan bunu beğendi.
  7. Aslı Cace

Aslı Cace CMNet Üyesi

Merve hanım teşekkür ederim, yardımınız için ...

8. Servet Yortumluk

Servet Yortumluk CMNet Üyesi

Çevre iş kazalarına örnek olarak kanallarda ve kuyularda biriken metan gazları da sayılabilir, geçmişte bu konuda zehirlenme ve patlamalar olmuştur,

9. Merve Özkan

Merve Özkan CMNet Üyesi

vahşi depolama alanlarını bi araştırın bence, yangın,patlama, zehirlenme vs
    buralarda alınabilecek önlemlerle ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz

Çevre mühendisliğinde ki iş kazaları ve bunları önleme yöntemleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre Mühendisliğinde Temel İşlemler

Çevre Mühendisliğinde Temel İşlemler yazar : Prof. Dr. İbrahim Peker Yayın yılı : 2007 Sayfa sayısı : 258 Yayınevi : Birsen Yayınevi Fiyatı : 15 TL Çevre mühendisliğinde temel ilkeler kitabı, konular nedeniyle, su ve atıksu arıtımında temel bilgiler içermektedir. Bu konularla ilgili olarak Türkçe kaynağın az olmasından dolayı, yararlı olacağı düşüncesi...
  2. çevre mühendisliğinde iş kazaları

öncelikle herkese merhabalar.iş güvenliği ve çevre sağlığı dersini alıyorum.çevre mühendisliğinde karşılaşılan iş kazaları olayları ve bunları önleyecek tedbirler neler olmalıdır? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum
  3. Sizce Çevre Mühendisliğinde hazırlık sınıfı gerekli mi?

Evet arkadaşlar bu konuda ne düşünüyorsanız düşüncelerinizi yazar mısınız?
  4. Büyük Kazaları Önleme Politikası (BKÖP) Belgesi

Merhaba arkadaşlar, Seveso bildirimi yaptığımda "alt seviyeli kuruluş" sınıfına girdik. Alt seviyeli kuruluşlar da BKÖP hazırlamak zorunda. İnternet ortamında araştırdım. Eğitim slaytları çıkıyor. Ancak pek de açıklayıcı değil. Elinde BKÖP ile ilgili örneği olan var mı? Paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.
  5. Büyük endüstriyel kazaları önleme politikası belge ve güvenlik planı hk

Değerli arkadaşlar, Büyük Endüstriyel Kazaları Önleme Politası Belge ve Güvenlik Planı Raporunu oluşturan var mı? Örnek olması açısından payalaşan arkadaslara şimdiden teşekkür ederim.