• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliğinde ki iş kazaları ve bunları önleme yöntemleri

Aslı Cace

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar;
Çevre Mühendisliğinde meydana gelen kazalar ve bunları önleme yöntemleri ile ilgili çok acil dökümana ihtiyacım var. Bu konuyla ilgili paylaşımda bulunulmuş ancak döküman yetersiz. Biraz daha bilgi paylaşımı yapılabilir mi?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ...

Merhabalar,

Öncelikle çevre mühendisliğinde meydana gelen kazalar çok doğru bir terim değil. Arıtma ve altyapı tesisi inşaatları desek buralarda yaşanan kazaları her yerde bulabilirsiniz. Arıtma tesisi işletimi desek çok fazla birşey yazamayız. Siz biraz daha spesifik bir konu seçin bizde elimizden geleni yapalım..

@Fatih Özcan

Çevre Mühendisliği alanında dersek daha doğru olacak sanırım, hatta sizinde dediğiniz gibi arıtma ve altyapı tesisi denince daha fazla bilgiye ulaşılabileceğini görmüş oldum. Ulaşmam gereken bilgiye ulaştım. Konuya gelince ben seçmedim, ödevdi malüm ...

· Kapalı alanlarda meydana gelebilecek zehirlenmeler (H2S) ya da boğulmalar(o2 yetersizliği)
· Metan, hidrojen gibi yanıcı gazların serbest kalması sonucu meydana gelebilecek patlama ve yangınlar,
· Kimyasalların kontrolsüz karıştırılması ya da atıksu arıtımı için gerekli çözeltileri hazırlarken meydana gelen reaksiyonlar,
· Evsel atıksulara zaman zaman karışabilen endüstriyel atıksuların içeriği kimyasallar nedeni ile meydana gelebilecek akut zehirlenmeler,
· Korozif sıvılar nedeni ile meydana gelebilecek kimyasal yanmalar,
· Korozif sıvılarındökülmesi ya da bulaşması sonucu göz tahrişleri
· Atıksu arıtma kimyasallarının ozon gibi oksitleyiciler, güçlü asitler ve bazla, sedimantasyon ya da flotasyon destekleyicileri gibi solunum ya da ağız yolu ile alınması sonucu meydana gelen kronik zehirlenmeler,
· Atıksuların, temizleme solüsyonlarının, asit ya da baz solüsyonlarının bulaşması sonucu meydana gelen cilt rahatsızlıkları,
· Asit ya da baz buharları ya da H2S aerosolleri nedeni ile meydana gelen mukoz doku tahrişleri. (özellikle soluk borusunda)
· Lateks eldivenlerinden kaynaklanan alerjiler

kolay gelsin...

vahşi depolama alanlarını bi araştırın bence, yangın,patlama, zehirlenme vs
buralarda alınabilecek önlemlerle ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz