Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre Mühendisliğinde Proje çizmek ve Proje okumak

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında silinebilir üye tarafından paylaşıldı.

1. silinebilir üye

silinebilir üye CMNet Üyesi

İyi Günler

Bizim bölüm ile ilgili iş başvurularında da bu tür bir ibare var

* Üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun,
    * Proje çizen ve Proje okuyabilen,
    * İyi Derecede İngilizce bilen,
    ..

bu tam olarak nasıl bir şey diye bu konu hakkında bilgisi olan, Çevre Mühendisi olarak çalışan buradakilere sormak istiyorum

yani proje okumadan kast autoCAD bilgisi mi yahut diğer mimari programlarda çizilmiş yada manuel çizilmiş projeleri/çizimleri okumak demek mi? yoksa daha farklı bişey mi?

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Bu tam olarak o ilanı veren kişinin hiçbir şeyden anlamadığını göstermektedir.

Proje okumak kısmı projeyi yorumlamak olarak değerlendirebiliriz. Size gelen bir projeyi yorumlayarak ne olduğunu çözmeniz diyebiliriz.

Proje çizen kısmı daha karışık. Ne projesi? Bu fakülteyi bitiren herkes her projeyi çizebilir diye bir kanun yok. Teknik ressamlık mı yaptıracak yoksa? Bana proje çizmek denilirse ben şunu anlarım. Belli standartlar çerçevesinde hesabı kitabı yapılacak, teknik resim kurallarına uygun olarak çizime dökülecek ve nihai olarak imalar için sahaya gönderilebilecek bir süreç.

3. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Daha spesifik olarak belirtseler idi yardımcı olabilirdik.. :)

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

İlanı veren kişiye gidin bir dikdörtgen projesi çizin üzerine ölçülerini yazın sonra da bunu ben çizdim ve okuyabiliyorum olur mu diye sorun bence konu netliğe kavuşur.

5. Cengiz İşleyen

Cengiz İşleyen CMNet Üyesi

Bence çok tehlikeli bir madde :) neden derseniz. evet proje okuyabiliyorum derseniz ( böyle bi tabir yok bence) hangi projeden bahsediyor. mimari elektrik mekanik ? daha sonra önünüze bir statik proje koyup ta oku bakalım nereye kaçlık demir kaç cm atacağız mı diyecek :) ne diyecek yani:)

Hazel Candan ve silinebilir üye bunu beğendi.
  6. silinebilir üye

silinebilir üye CMNet Üyesi

AhmetYükcellin dediği gibi yapmak çok doğru 'okuyabiliyorum' örneğin bu karedir 20x20 olup çokgenler ailesinin en tatlı üyesidir.. :))

Zeynep Orhun bunu beğendi.
  7. srkdgns

srkdgns CMNet Üyesi

:) ilgiç yorumlar var işin aslı önünüze gelen bi mimarı projeyi, arıtma tessisi projesi v.b... projelerin metrik hesaplamarını anlayıp anlamadığınızı kastdediyor aslında yanı orada görünen bi rakam neyi ifade ediyor duvarın capınımı uzunluğunumu yoksa beton ebadınımi yada orada gördüğünüz kare alan nedir. Örneğin tesistede kare şekline de bi yer ifade edilmiş bu hangi cephede ve hangi alanla bağlantılı.. Kolay gibi gelebilir ama hiç de kolay bi iş değil 2 boyuttan 3 boyutu görebilmek görek ve işi bilen birisi sizın anlayıp anlamadığınızı hemen fark eder yanı bilmiyorsanız tabi tabi demeyin okulda proje çizimi yaptım ve proje dersleri aldım bilgim var demenizde fayda var bence...

8. aldemir072

aldemir072 CMNet Üyesi

Burada yapılan iş proje çizmek okumak diyorsa zaten projelerde genelde en ince ayrıntıya kadar yazılır çizilir ama projenin işleme konulması konusunda genelde sıkıntı çekilir proje okumak esasen kolay olmakla birlikte zahmetlidir sadece fakat proje çizmek çizim istediği programa göre değişir ben gider projeyi teknik resim olarak çizerim auotcad de de çizerim fakat başka program verseler çizemem bide uygulamaya geçmesi varki en zahmetlisidir. bence bu gibi ilanlara başvururken cv nize proje okuma ve çizme konusuna değinin sonra işe alınırsanız zorluk çekmezsiniz cv de belirttiğiniz için.bir şeyde diyemezler size ama direk başvurup sonra önünüze zat diye proje koyarlar al bunu hayata geçir apışık kalırsınız sonra :D :D :D

Çevre Mühendisliğinde Proje çizmek ve Proje okumak konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre görevlisi mi? Proje mühendisi mi?

merhaba arkadaşlar, ben yaklaşık 6 senedir proje mühendisi olarak atıksu arıtımı üzerine proje firmalarında çalıştım. işverenimin sorunları nedeniyle işden ayrıldım ve bir fabrikada çevre görevlisi olarak işe başladım. açıkçası çokda vakıf olmadığım çevre mühendisliğinin diğer kollarında bocalayarak çalışıyorum. önüme proje mühendisliğine dönme fırsatı geçti, ancak proje firmalarında...