• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliğine ilk adım ( kararsızlık )

Samet Okur

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Millima
Direk giriş yapıyorum; çevre mühendisliğine istemeden girdim. Yani 5. tercihim geldi ki ilk 3ünün geleceğinden emindim. Ama olmadı.
Necmettin Erbakan Çevre Müh kazandım. İş imkanlarının kısıtlı olduğunu duydum ve ben de konuyu buraya açarak asıl tecrübe sahiplerinden bilgi almak istiyorum.

Çevre Mühendisliği önü açık bir meslek midir ? 4 sene sonrasında iş bulma gibi bir problemim olabilir mi ? Autocad, Solidworks gibi programlara hakimim yalnızca dil eksiğim var.

İstemeyerek girdiysen bırak yazacaktım tam sonra aklıma geldi kaçımızın ideali çevre mühendisliğiydi..
Sevgili Samet öncelikle aramıza hoşgeldin :) Bende bölüme isteyerek gelmedim, hayal değil alternatifti benim için.Bırakmayı da düşünmedim değil ama arkama dönüp baktığımda onca emekle geçtiğim dersleri çöpe atıp her şeye sil baştan başlamayı yediremedim.Şuan son sınıftayım bölümü gerçekten seviyorum; stajlara koşa koşa gidiyorum iyi ki onca senemi yakmamışım diyorum.Okuduğum okulun dili ingilizce olduğu için çevre mühendisliği eğitimimiz de a dan z ye ingilizce bu konuda çok şanslıyım.Kazandığın okul ingilizce eğitim veren bir okul mu? Öyleyse senin de şansın var fakat değilse bile kendine bir şeyler katmak her zaman senin elinde.
Autocad'e çok ihtiyaç duyduk projelerde ve şuan sektörün içinde olan arkadaşlardan duyduğuma göre çok kullanılan bir program fakat solidworks ü kullanan çevre müh hiç duymadım.
İş imkanı konusunda kısıtlı olmanın aksine sektörün bir çok kolunda kendine yer edinebilirsin.İş bulma konusunda ise burada çok tecrübeli bir o kadar da iyi niyetli arkadaşlar var sana gerekli cevabı vereceklerine inanıyorum.Bana fikrimi sorarsan şayet özellikle yaşadığım şehir olan İstanbul da inanılmaz bir torpil dönüyor ama buna rağmen kendi bileğimin hakkıyla muhteşem yerlerde stajlarımı yaptım, yapıyorum.Mücadele etmekten vazgeçmeyip, çok çalışıp, her an kendine yeni şeyler katmaya açık olup, bazı tiz seslere de kulak tıkayınca illa ki oluyor.Yani kişi kendini ne anlamda ne kadar geliştirirse o kadar seçiliyor(torpilsiz).Umarım en doğru kararı verirsin.Şimdiden başarılar :)

Samet kardeş bölümün çok güzel ve kendini daima geliştir. O iş imkanı yok diyenlere iş ilanlarını göstermek istiyorum.

@Hande Öztürk

1 sene ingilizce hazırlık var sanırım ingilizce eğitim var okuduğum üniversitede. Zamanınızı ayırıp yorum yaptığınız için gerçekten çok teşekkür ediyorum. Kendimi geliştirmek için elimden gelenin fazlasını yapmaya karar verdim ben de. Onlarca kez teşekkür ediyorum umarım seneler sonra tebessümle bakarım bu açtığım konulara :)

@Olgaç Sürmelihindi

Hocam çok teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için :)

@Samet Okur
Ne demek Samet umarım çok seversin çok da mutlu olursun :)
Ingilizce olsun dersler projeler vs bizler hep burdayız :)
Görüşmek üzere :)

Kim demiş Çevre Mühendisliğinde iş yok die.Bunlar sadece görünen ilanlar. işe alımların çoğu çevre sektöründeki mühendislerin bizim firmaya Çevre Mühendisi arıyolar gel demesiyle olur

Görünen İlanlar

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    41 KB · Görüntüleme: 81
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    41 KB · Görüntüleme: 69
İş imkanı çok ama biraz şans bu işler. Ben kısa bir süre çevre müh. yaptım 1,5 yıldır enerji sektöründe satış üzerine çalışıyorum. Para mı kariyer mi? Tartışmaya açık bir mevzu. Çevre müh.liğinde gerek çalıştığım yer gerekse gittiğim iş görüşmeleri az verip çok alma derdindeydi. Birçoğumuz da çevre mühendisliği aşkıyla yanıp tutuşmuyoruzdur. Belki içimde o aşk olsaydı birkaç yıl cefasını çeker sonra sefasını sürebilirdim. Bende isterdim kendi işimde maddi manevi tatmin olup kariyerimi bu doğrultuda götürmek, ancak dediğim gibi benim karşıma bu mutluluğu yakalayabileceğim yer çıkmadı. Umarım senin çıkar.

@MustafaKaptan
Enerji diyince bende akan sular duruyor :)
Hangi enerji firmasındasınız eğer şirket politikası izin veriyorsa paylaşırmısınız :)