Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre Yönetim Birimi Kurmak

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Kürşad Yüksel tarafından paylaşıldı.

 1. Kürşad Yüksel

  Kürşad Yüksel CMNet Üyesi

  İyi günler;

  Şimdi soracağım soru bir uzman sorusu ve bilgisi olmayan rica ediyorum cevaplamasın, daha çok insanların kafasını karıştırmasın. Haftalardır bakanlığa ulaşmaya çalışıyorum fakat ulaşamadım, mail attım cevap alamadım.

  Durum şöyle;
  Bulunduğum holding 6 adet firmaya sahip, bu firmaların altısının da vergi numaraları farklı fakat holding adına tek bir vergi numarası da mevcut. Bildiğiniz üzere yönetmelikte belirtildiği üzere bir Çevre Yönetim Biriminin birden fazla tesis veya firmaya danışmanlık yapabilmesi için aynı vergi numaralarına sahip olmaları gerekiyor; buna dayanarak holdingin vergi numarası olan tek vergi numarasını referans göstererek, 2 çevre görevlisinden oluşan çevre yönetim birimi kurarak 6 firmanın da sorumluluğunu alabilir miyiz?

  Şimdi geleyim ayrıntı sorulara;
  1)Eğer bu şekilde çevre yönetim birimi kurabiliyorsak çevre görevlilerinin sigortaları holding adına mı yatıyor yoksa 6 firmaya dağıtılıp parça parça mı yatırılıyor?
  2)bu bahsettiğim 6 firmanın 2 tanesinin birer adet şubeleri mevcut ve bu şubeler şehir dışında aynı lokasyonda, çevre yönetim birimi şehir dışına da bakabiliyor mu?
  3)Bu 6 firmanın 3 tanesi aynı adreste, aynı fabrika içerisinde. Aynı adres olmasından ötürü aynı çevre görevlisi bu 3 firmaya bakabilir mi?
  4)Çevre Yönetim Birimi nasıl kurulur? Bakanlıktan onay nasıl alınır?

  Durumun karışık olduğunun ben de farkındayım fakat bu sorular yanıtlanabilirse Çevre Yönetim Birimi konusunda akıllarda soru işareti kalacağını düşünmüyorum.

  İlgilenenlere teşekkürler.
   
 2. stefanel

  stefanel CMNet Üyesi

  mantıklı olarak düşünürsek bu çevre mühendisleri holding adına calısacak ve sigortaları holdng adına yatar
  çevre yönetim birimi şehir dışına da bakıyor. önemli olan tesislerin tek vergi numarası altında olması
  adres farketmez sonucta holding bunyesinde firmalar mevcut
  cevre yönetim birimi zinlisans sayfasındankuruluyor. ykullanıcı adı alarak cevre yönetim brimine cvere görevlileri kendilerin kaydedecek
   
 3. Kürşad Yüksel

  Kürşad Yüksel CMNet Üyesi

  Tesis olursa dediğiniz doğru fakat sorun tesis olmadığından çıkıyor zaten.
  Örnek vermek gerekirse;
  A HOLDİNG AŞ. ---------> VERGİ NO :1
  B AŞ.---------------------> VERGİ NO:2
  C AŞ.---------------------> VERGİ NO:3
  D AŞ.---------------------> VERGİ NO:4
  E AŞ.---------------------> VERGİ NO:5
  F AŞ.---------------------> VERGİ NO:6 AYNI ZAMANDA ŞEHİR DIŞINDA TESİSİ VAR VERGİ NO : 6
  G AŞ.---------------------> VERGİ NO:7 AYNI ZAMANDA ŞEHİR DIŞINDA TESİSİ VAR VERGİ NO : 7

  Bu durumda benim sormak istediğim şu:
  A HOLDING AŞ.(vergi no:1) e kayıtlı 2 çevre görevlisi ile çevre yönetim birimine bağlı olarak, B,C,D,E,F,G AŞ. ' lere bakabilir miyiz?
  F ve G'nin vergi numaralarının aynı olmasına dayanarak, şehir dışındaki tesislere de bakabileceği bilgisi için teşekkürler.
   
 4. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  eğer bahsettiğiniz tek vergi numarasını tesis kayıt ederken bütün lokasyonlar için girdiğinizde kabul ediyorsa olur yani o vergi numarası bütün lokasyonlarınızı kapsıyor demektir. şayet etmiyorsa bir çevre birimi daha kurulması gerek demektir. ben konuda bakanlıkla görüştüm.
  eğer vergi numarasını kabul ederse Türkiye'nin neresinde ne kadar lokasyonunuz olursa olsun tek çevre birimi ile yönetebilirsiniz. sigortanızda tek olması gereken vergi numarasından yatırılmalı. çevre birimi ise çevre görevlisi kaydı yaptırdığınız yerden çevre birimini seçerek yapacaksınız. bakanlık internet üzerinden başvurunuzu inceleyip onaylayacak.
   
 5. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Ben Holding in vergi numarası kullanılarak çevre yönetim birimi kurulabileceğini sanmıyorum. Eğer şirketlerin kendilerine ait vergi numarası var ise onlar şirket bazında Çevre Denetim Yönetimine bağlı olacaktır. Büyük ihtimalle holdingin de çevre görevlisine ihtiyacı olmayacaktır. Bence konu hakkında bakanlıktan yazılı olarak bir görüş alın. Kesin çözüm olur.

  Not: Benim çalıştığım şirket de bir holding e bağlı ve bizde her şirket (vergi numaraları farklı old. için) kendisi çevre görevlisi bulunduruyor/yönetim birimi kuruyor/danışmanlık alıyor.
   
  Merve Özkan bunu beğendi.
 6. Kürşad Yüksel

  Kürşad Yüksel CMNet Üyesi

  Bilgileriniz için teşekkürler.
   
 7. Pınar Esin

  Pınar Esin CMNet Üyesi

  İzin lisans sayfasından tesis kaydı yaptık, çevre görevlisi kaydını da tamamladık. Ancak "çevre denetim birimi" için ne yapmamız gerekiyor? Yine sistem üzerinden mi bu birim kurulacak? Birimde çevre görevlisi dışında kimler olmalı?
   
 8. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  tek vergi levhası adı altında

  tüm tesisler elektronik ortamda çıkıyor problem olmuyor. tesisler ayrı ayrı gözükse de bir bütün gibi düşünülebiliyor.

  ayrıca aynı vergi dairesi adı altında farklı tesisler karmaşa yaratıyorsa yada holding çatısı altında ise alternatif olarak

  +1 çevre görevlisi daha ekleyin çevre yönetim birimi yerine firma adına çevre danışmanlık firması kurun daha sağlıklı olacaktır.
   
 9. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Peki bir işletmede tek çevre görevlisi yeterli ise,bakanlığın sayfasından tesis tarafından atanmasıyla işlem tamamlanıyor mu?Müdürlük bununla ilgili bir evrak istiyor mu?Mesela bir çevre görevlisi istihdam ediyorsunuz,neye göre nasıl sorularına istinaden bir yazı gerekiyor mu?Yoksa internet üzerinden yaptığımız işlem yeterli oluyor mu?
   
 10. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  internet üzerinden yapılan işlemler yeterli oluyor. Çünkü sistemden kendinizi o tesise atadığınızda sizden iş bildirgesinide istemekte. Böylece o firmada çalıştığınızı resmi belge ile ıspatlamış oluyorsunuz.
   
 11. nilbayram

  nilbayram CMNet Üyesi

  herkese mrb arkadaslar

  Öncelikle bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var . Eğer bir tesisin aynı isimli fakat farklı ilde bir tane daha tesisi varsa ise her iki tesiste ayrı ayrı çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu yada çevre yönetim birimi kurma zorunluluğu varmı ? Vergi numarası aynı ise aynı durum söz konusumudur.

  şimdiden tesekkürler.

  herkese kolay gelsin
   
 12. Pınar Esin

  Pınar Esin CMNet Üyesi

  eğer tesis ek-1 de ise toplamda 2 çevre görevlisi yeterlidir. ayrı ayrı bulundurmasına gerek yoktur, yani A ilindeki işletmede 2, B ilindeki işletmede 0 olması problem dğildir, vergi numaraları aynı ise..ek-2 iseniz toplamda 1 kişi yeterli olur lokasyon önemli değil.
   
 13. nilbayram

  nilbayram CMNet Üyesi

  EK-2 de bulunuo eğer vergi kimlik numarası farklı ise yine 1 çevre görevlisi yeterlimidir?
   
 14. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  EK-2de ve tesisler aynı vergi numarasına sahip ise biri çevre mühendisi olmak şartı ile 2 çevre görevlisinden oluşan çevre birimi kurmak zorundasınız yada her iki tesisede ayrı ayrı birer çevre görevlisi atamak zorundasınız. farklı vergi numarasında ise mecburen birer çevre görevlisi.

  Ek-1 de ve aynı vergi numarasında iseler yine aynı şartlarda çevre birimi kurup yönetebilirsiniz. Ek-1 de ve farklı vergi numarasına sahip iseler ikisinede birer çevre birimi kurmak zorundasınız.
   
 15. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  yani Ek-2de olupta aynı vergi numarasına sahip birden fazla tesis mevcut ise tek çevre görevlisi yetmemekte. Bu şartlarda çevre birimi şartı var. yani lokasyonlar önemli.
   
 16. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  gokcaykut,yönetmelikte sizin dediğiniz gibi detaylı yazmıyor,siz mi yorumladınız yoksa ÇİM'den mi öğrendiniz?
   
 17. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Ya da ben göremedim.. :confused:
   
 18. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Haklısınız yönetmelikte detaylı yazmıyor. Çalıştığım yerde Ek-2de ve birden fazla lokasyona sahip. Ben çevre birimi kurmadan hepsini yönetmek istedim fakat ne bakanlık nede sistem izin vermedi. Bakanlıkla telefonda defalarca görüştüm ve yönetmeliği yukarıda yazdığım şekilde yorumlayıp uyguladıklarını söylediler. Mecburen bi çevre birimi kurmak zorunda kaldık.
   
 19. Özge Yıldırım

  Özge Yıldırım CMNet Üyesi

  Emin olmak adına birkaç soru: Çevre Çevre Yönetim Birimi Tesis adına bir kullanıcı adı ve şifre alınarak kuruluyor ve Çevre Görevlileri -kendi kullanıcı adı ve şifrelerinden- bu birime kendilerini atıyorlar dedik öyle değil mi? Tesis adına alınacak kullanıcı adı ve şifreyi İmza sirküleri ve e-imzası olan Tesis yetkilisi alıyor değil mi?

  Çevre Yönetim Birimlerinde çalışan Çevre Görevlileri iç tetkiklerini nasıl yapıyor? Bir iç tetkik planı var mı?
   
 20. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Özge Hanım, belli bir iç tetkik plan formatı yok.Fakat 'İç tetkik' konu başlıklı bölümde örnek raporları bulabilirsiniz.
   
Çevre Yönetim Birimi Kurmak konusuna benzer içeriklerimiz
 1. E-Çevre İzinleri Destek Hattı Hk. (Danışmanlık Firmaları, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Görevlisi)

  Arkadaşlar E-Çevre izinleri ile ilgili tüm sorunlarınız için yeni iletişim bilgileri; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-Çevre İzinleri Destek Hattı Tel: 0312.586.35.81 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-Çevre İzinleri E-Posta : izinlisans2@csb.gov.tr Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Bilgi Sistemi E-Posta: cevre.bilgi@csb.gov.tr Not: Daha önce destek verdiğimiz...
 2. Çevre yönetim birimi

  merhaba arkadaşlar, çalıştığım firmada birden fazla tesis var hepsinin vergi numarası aynı daha önceki yıllarda danışmanlık alan firma şimdi çevre yönetim birimi kurmak istiyor. çevre yönetim birimi kuran veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevap yazarmısınız
 3. Çevre yönetim birimi eğitimleri hkk

  Arkadaşlar merhaba, Çevre Yönetim Biriminin Tesiste düzenleyeceği eğitimlere tüm çalışanların katılması mecburi midir? Yoksa bu eğitimin sadece işçilere ve üretim elemanlarına mı verilmesi gerekiyor? Muhasebe, Mali işler, Satın Alma, Pazarlama vs. birimler eğitimlere katılmayı istemiyorlar. Eğitim formatında 4 nolu eğitimin isteğe göre sadece yöneticilere verileceği belirtiliyor. Buradan...
 4. Çevre yönetim birimi

  kasım 2013 çevre görevlisi, çevre yönetim birimi ve danışmanlık firmaları hk. yönetmelikte mayıs 2014 e kadar Çevre yönetim birimlerinin yeterlilik alma zorunluluğu belirtildi. Çevre yönetim birimini revize eden var mı arkadaşlar(3 yıllık çalışma belgesi, sgk dökümü ) basamaklar nasıl başvuru nasıl yapılıyor? bu konu ile ilgili olan yok mu hiç, :hasta: