• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre yönetim temsilcisi görev tanımı

Funda Saltık

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
arkadaşlar, elinde çevre yönetim temsilcisi görev tanımı olan var mı? özellikle merak ettiğim şey ise kalite yönetim temsilcisine bağlı olarak çalışması konusu.

Yönetim temsilcisi benim bildiğim bir tanedir.O da hepsine bakar hepsinden sorumludur.Ayrıca Çevre Yönetim Temsilcisi diye bir tanımı ilk defa duyuyorum.Şayet firmada sadece 14001 varsa o da zaten yine yönetim temsilcisidir.Tabii benim bildiğim kadarıyla.

Bende SEC yönetim temsilcisi koyayım. Bitirince sizden de çevre yönetim temsilcisini alırız artık :)

Ekli dosyalar

• SEC YONETIM TEMSILCISI.pdf
    68.1 KB · Görüntüleme: 494
Yani bizde durum biraz karışık. Ben Çevre ve İSG alanına bakacağım. Çevre Yönetim Temsilcisi yazılmış. Kimya Müh. bir arkadaş Kalite Müdürü yazılmış. Ben ona bağlı çalışıyor görünüyorum. Bu normal midir? O arkadaş benim konumla ilgili bilgiye sahip biri de değil.

@Fatih Özcan

Aslında bu görev tanımı benim için uygun. Bu görev ile kalite müdürüne mi bağlı çalışıcam.

Bu tanımlamayı ben yapmadım. Kalite sistemlerine yabancıyım. Kalite Müdürü yaptı.

environ
özelde iseniz kalite temsilcisine bağlı olursunuz.."O arkadaş benim konumla ilgili bilgiye sahip biri de değil" derken umarım arkadaşınız burayı takip etmiyordur.yoksa bayağı bir bilgi sahip olur:))

@Erdem AKGÜL
Özeldeyim evet. Ettiğini sanmıyorum, etse bile öyle olmadığını kendisi de biliyor. Kaliteden sorumlu kimya müh. Çevre ve İsg ile ilgili bilgisi yok.

Şöyle açıklayayım.
1. si bu aslında şirket politikasıyla ilgilidir. Biz çalıştığımız yerde yukarıdaki gibi uyguluyorduk. Yönetim temsilcisi üst yönetimi temsil ederdi. Aksi taktirde kalite müdürü altına herhangi bir elemanı alabilir yada bu görevi kendide yürütebilirdi. Doğrudan müdürümüz ile konuyu konuşmuştuk ve kendisi açıkça yönetim temsilcisinin kendinin üstü olduğu ifade etmiştir.

Tmm teşekkür ederim, öğrenmek istediğim bu. İso'da böyle bir tanım net var mı onu merak ettim. Şirket politikasıysa sorun değil, anladım.

Merhaba arkadaşlar,

Bir tesiste 6 yıldır Çevre Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı olarak görev yapıyorum. Şirketimizde Entegre Yönetim Sistemleri (ISO 9001,ISO 14001,ISO 14064 ve OHSAS 18001) kurulmaktadır. ISO 9001 hariç diğer üç sistemin sorumluluğunu bana verdiler. ISO 9001 sistem sorumlusu ve aynı zamanda Entegre Yönetim Temsilcisi olarak benle aynı pozisyonda olan, ama iş deneyimi hiç olmayan bir kişiyi görevlendirdiler. Bu durum beni çok mutsuz ediyor ve motivasyonumu olumsuz yönde etkiliyor.
Bu sistemlerin iki temsilcisi olamaz mı?
Entegre Yönetim Sistemleri Temsilcisi ile SEÇ Sorumlusu görev tanımları konusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim zira delirmek üzereyim:)Çünkü SEÇ Sorumlusu EYST nin altında görev yapar gibi bir algı var.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Özlem Hanım,
Görev tanımları elimde yok, faydası olabilir mi bilmiyorum ama bir açıklama yapabilirim.
Örneğin OHSAS 18001'de aşağıdaki cümle geçer.
"Kuruluş, üst yönetiminden bir üyeyi, diğer sorumluluklarından ayrı olarak, İSG için özel sorumluluğa sahip olacak şekilde atamalıdır."
Bu nedenle Yönetimin Temsilcisi'nin üst yönetimden bir kişi olduğu kabul edilir.
Ama ISO 9001'i ayrı bir sistem
OHSAS 18001 ile ISO 14001'i ayrı (ISO 9001'den ayrı) entegre bir sistem olarak oluşturabilirsiniz. Bu durumda ISO 9001 için yönetimin temsilcisi diğer arkadaşınız olur, siz de OHSAS 18001-ISO 14001 Entegre Yönetim Sistemi Yönetimin Temsilcisi olursunuz. Yine bazı prosedür, form ve talimatları ortak kullanabilirsiniz. ISO 14064 ile ilgili bir bilgim yok. Ama onu da kendi sisteminize adapte edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Tabi yönetimle sıkıntınızı paylaşabilirseniz belki uygun bir çözüm yolu da bulunabilir.