Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevreci çöp poşetleri zorunlu olacak!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Çevreci çöp poşetleri zorunlu olacak!

  Özel çevre koruma bölgelerinde biyolojik olarak parçalanabilir poşetler kullanılacak. Bu poşetlerin kullanımının yaygınlaştırılması için valiliklere yazı gönderildi.

  Bakanlar Kurulu, ülke ve dünya ölçeğinde ekolojik öneme sahip çevre kirlenme ve bozulmalarına duyarlı alanların sayısını artırıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, doğal güzelliklerin gelecek nesillere ulaşmasını emniyet altına almak için, Bakanlar Kurulu'nca Özel Çevre Koruma Bölgeleri sayısının artırıldığı belirtildi. Petrol türevi olan polietilenden üretilen naylon poşetlerin ücretsiz ve kullanışlı olması nedeniyle çok fazla tüketildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Çöplerle beraber tabiata atılmaktadır. Bir naylon poşetin doğada tümüyle yok olması için yüzlerce yıl gerekmektedir. Naylon poşetlerin sadece yüzde 1'i geri dönüştürülmekte yüzde 99'u ise doğaya atılmaktadır." denildi.

  Naylon poşetlerin doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yaydığı kaydedilerek, toprağa ve suya karışarak besin zincirini kirlettiğine vurgu yapıldı. Bu nedenlerden dolayı birçok ülkede kullanımı naylon poşetlerin yasaklandığı ifade edilerek, "Bu doğrultuda ülkemizde de oksijen ve ısı açısından uygun koşullar altında mikroorganizmaların aktiviteleriyle daha kolay parçalanabilen NCM ürünleri geliştirilmektedir." bilgisi verildi.

  (CİHAN)
  13 Ekim 2009, Salı

  [​IMG]
   
 2. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  poşeti hazırlamak kolay da bakalım bunlar nereye gidicek insanlar içine ne koyucaklar bunlarla ilgili çalışmalar ne yazik ki ülkemizde çok yavaş gelişmekte.
   
 3. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  yavaş yavaş da olsa bu tür gelişmeler umut ve ilham verici bizler için ;)
   
Çevreci çöp poşetleri zorunlu olacak! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. ADR Amerikada zorunlu hale gececek...

  Tehlikeli maddelerin karayolu ile tasinmasini duzenleyen EU direktifi ADR, Amerikada 2012 yilinda zorunlu hale gececekmis, ozellikle isartelemeler, siniflandirmalar bu direktife uygun yapilacakmis, tahminim 2012ye bu degisimin yetismeyecegi 2013 en iyi ihtimal diye dusunuyorum. Cok yerinde bir yaklasim olacak, cunku isaretlemeler arap saci vaziyette Amerikada.
 2. tehlikeli maddeler zorunlu sorumluluk sigortası

  Merhabalar? Tehlikeli atık oluşan her fabrika, hastane, otel vs Tehlikeli maddeler zorunlu sorumluluk sigortası yaptırmakla yükümlü müdür? Herhangi bir miktar sınırlaması var mıdır?
 3. Alışveriş poşetleri

  bir marketler zincirinin yurtiçinden temin etmiş olduğu baskılı alışveriş poşetleri ambalaj atık beyan sistemi dahilinde değerlendirilmelimidir? beyan sisteminde girişi yapılmalı mı? atık ambalaj yönetimi internet sitesinde bir linkte "ambalaj değildir" olarak değerlendirilmekte. bu konuda bilgi almak istiyorum
 4. C sınıfı programı zorunlu staj

  Merhaba arkadaşlar. Şuan c sınıfı eğitim programına gidiyorum bildiğiniz üzere eğitim sonunda staj yapılması gerekiyor. Bende şuan herhangi bir yer bulamadım. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz acaba? İstanbul için.. En geç haftaya çarşamba gününe kadar bulamazsam eğitim yalan olcak. Biraz acil ...
 5. Rohs compliance logosu zorunlu mu?

  arkadaşlar, ambalaj üzerinde "rohs compliance" logosu zorunluluğu var mı?