Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevreci Elektrikli otomobilde ÖTV şoku!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

 1. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Elektrikli otomobillerde ÖTV avantajı bekleyen otomotiv sektörünü şoke edecek bir haber geldi. Kamu alacaklarının yeniden yapılandırıldığı Torba Kanun Taslağına göre elektirikli binek otomobillere yüzde 37 ÖTV uygulanacak. Elektrikli otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulaması ise henüz netleşmedi.

  Sektör temsilcileri, elektrikli otomobile ÖTV konusunda kendilerine avantaj sağlanmasını bekliyordu. Hatta elektrikli Fluence'i Türkiye'de üretecek olan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, geçtiğimiz günlerde, ÖTV ve MTV'nin ilk 5 yıl için alınmaması ve böylece bu tür sıfır emisyon yaratan yani çevreyi temiz tutan araçların desteklenmesini beklediklerini söylemişti.

  İLGİLİ MADDE NASIL DÜZENLENDİ?

  Kamu alacaklarının yeniden yapılandırıldığı Torba Kanun Taslağında elektrikli araçlarla ilgili ÖTV düzenlemelerine de yer veriliyor. Bu çerçevede Özel Tüketim Vergisi Kanununda taşıtlarla ilgili vergi oranlarının bulunduğu 2 sayılı listede değişikliğe gidiliyor. GTİP bazlı ÖTV listesinde, aralarında elekrikli taşıtların da olduğu otomobiller, şu an olduğu gibi 87.03 GTİP numarası altında toplanıyor.

  Taslakta, binek otomobiller ve insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar ve bunlara uygulanacak özel tüketim vergisi oranları şu şekilde düzenleniyor:

  “Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (87.02 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dahil)[Yalnız binek otomobilleri, steyşın vagonlar, yarış arabaları, arazi taşıtları ve benzeri, (para arabaları dahil), motorlu karavanlar, elektrik, gaz, güneş enerjili ve benzeri motorlu taşıtlar.]

  [Ambulanslar, mahkum taşımaya mahsus arabalar, cenaze arabaları, itfaiye öncü arabaları gibi özel amaçla yapılmış motorlu taşıtlar, özellikle kar üzerinde hareket etmek için dizayn edilmiş sıkıştırma ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu olanlar (dizel ve yarı dizel) veya kıvılcım ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu taşıtlar, diğerleri (golf arabaları ve benzeri taşıtlar) hariç]

  -Yük taşımasında kullanılıp azami ağırlığı 3,5 tonu aşmayan ve yolcu taşıma kapasitesi (Yolcu taşıma kapasitesi sürücü dahil toplam yolcu sayısının 70 kilogramla çarpılması suretiyle hesaplanır. Bu hesaplamada koltuk olmasa dahi, koltuk montajı için bulunan sabit tertibatlar da koltuk olarak dikkate alınır) istiap haddinin (bir aracın güvenle taşıyabileceği sürücü ve yolcu dahil toplam yük ağırlığı) yüzde 50'sinin altında olan motorlu araçlardan (bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilenler, binek otomobilleri, steyşın vagonlar, yarış arabaları, arazi taşıtları hariç)

  İstiap haddi 850 kilogramı geçmeyip, motor silindir hacmi 2000 cm3'ün altında olanlar: Yüzde 10
  İstiap haddi 850 kilogramı geçip motor silindir hacmi 2800 cm3'ün altında olanlar: Yüzde 10
  Sadece elektrik motorlu olanlar: Yüzde 10
  -Motor silindir hacmi 3200 cm3'ü geçmeyen sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olanlar: Yüzde 10
  Sadece elektrik motorlu olanlar: Yüzde 10
  -Diğerleri (Binek otomobiller)
  Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyenler: Yüzde 37
  Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen, fakat 2000 cm3'ü geçmeyenler: Yüzde 60
  Motor silindir hacmi 2000 cm3'ü geçenler: Yüzde 84
  Sadece elektrik motorlu olanlar: Yüzde 37”

  ELEKTRİKLİ ARABADA MTV NE OLACAK?

  Elektrikli otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulaması ise henüz netleşmedi.

  Yetkililer, elektrikli otomobillerden hangi tutarda MTV alınacağının, ÖTV'de olduğu gibi Torba Kanuna konulabileceğini, bu yapılmazsa daha sonra ayrı bir Kanunla düzenleneceğini belirtiyor.

  Elektrikli taşıtlarla ilgili MTV'nin de Torba Kanunda yer alması halinde, bu araçlar otomobildeki en düşük MTV'ye tabi tutulacak.
  Bu durumda, elektrikli otomobillerden, motor silindir hacmi 1300 cm3 ve aşağısı otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin Motorlu Taşıtlar Vergisi alınacak. Böylece, elektrikli otomobil alanlar, 2010 rakamlarına göre yılda 405 lira MTV ödeyecek.

  SANAYİ BAKANLIĞI TEŞVİK İSTEDİ

  Bu arada Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, elektrikli otomobiller ve hibrid motorlu araçların üretimi ve seri tadilatı gibi yeni teknoloji uygulamalarına ilişkin Yönetmeliğin Başbakanlığa gönderildiğini bildirmişti.
  Bu yılın sonundan itibaren Türkiye'de elektrikli otomobil üretimine başlanacağını da belirten Bakan Ergün, elektrikli araçların üretim ve kullanımını teşvik edecek vergilemeye gidileceğini de ifade etmişti.
  Maliye Bakanlığı yetkilileri de, söz konusu araçların en düşük ÖTV tarifesinden vergilendirilmesinin öngörüldüğünü vurguladı.
  elektrikli-fluance.jpg

  elektrikli-fluance.jpg
   
Çevreci Elektrikli otomobilde ÖTV şoku! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. su faturalarında katı atık ücreti şoku

  Elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedelinin elektrik faturasına yansımasına ilişkin tepkiler dinmek bilmezken su faturalarında da "Katı Atık Yönetim Sistemi Ücreti'nin yansıtılması tepki ile karşılandı Türkiye’nin en büyük şikayet portalı Şikayetvar’a gelen şikayetler tüketicilerin nabzını tutmaya devam ediyor. Elektrik faturalarına yansıtılan kayıp kaçak bedeli dahil olmak üzere 9...
 2. Atık elektrikli ve elektronik aletlerin kontrolü yönetmeliği

  Merhaba arkadaşlar, Elektronik atıklrın yönetimiyle ilgili yönetmeliğin henüz çıkmamasından dolayı hala bazı sorularımıza tam karşılık bulamamaktayım. Tehlikesiz ve elektronik atıkların toplanması ayrıştırılması ve geri dönüşümü ile ilgili bir firmada çalışmaktayım.Firmamız bir şube birde fabrikadan oluşmakta ve şubenin kapanma işlemleri başlatılacak. toplama ayrıştırma ve dönüşüm...
 3. 584 Günde "Elektrikli" Devr-i alem

  5 kişilik mürettebatla dünya turunu tamamlayan elektrikli katamaran, güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlayan ilk gemi oldu. Solar panellerinin elektrik üretme kapasitesinin hızla artması, ulaşımda yeni seçenekleri gündeme getiriyor.İsviçreli bir grubun 584 güne yayılan deneyimi güneş enerjisinin önemini gösterdi. Denize kıyısı olmayan İsviçre 'nin PlanetSolar isimli katamaranı, güneş...
 4. Elektrikli eşyada zehirli maddelere dikkat!

  Elektrikli eşyada zehirli maddelere dikkat! Elektrikli ve elektronik eşyalarda yasaklanan kurşun, çocukların zihinsel gelişimini olumsuz etkilerken, civa beyne, böbreklere ve üreme organlarına zarar veriyor. Bilgisayar, monitör, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik eşyaları alırken zehirli maddeleri içerip içermediğine dikkat etmek gerekiyor. Çevre ve Şehircilik...
 5. Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yöetmeliği

  Arkadaşlar merhaba, Bildiğiniz gibi 22.05.2012 de bu yönetmelik çıktı. Şimdi bu yönetmeliğe göre alınacak lisans için ÇKAGİVLHY ' ne atıfta bulunulmuş. Ancak bu yönetmelikte lisanslar kısmında elektrikli ve elektronik atıklara ait GFB ve LİSANS şartları mevcut değil. Biz neye göre lisans alacağız? Bilgisi olan varsa paylaşır ise sevinirim...