Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevresel etki değerlendirmesi yeterlik tebliği taslağı

Konu, 'Mevzuat Taslakları' kısmında Nefin tarafından paylaşıldı.

1. Nefin

Nefin Misafir

Ekli Dosyalar:

2. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

3. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Çevre mühendisliğine bir darbe de ÇED Yeterlik'ten geliyor...

4. zeynp

zeynp CMNet Üyesi

gercekten yazik...

5. hepaistos

hepaistos CMNet Üyesi

- çed firmalarında çalışan personele de eğitim şartı gelmiş.
    - izleme detaylandırılmış
    - çed sekötrlere bulundurabileceği personel şartları belirlenmiş.

madem taslak görüş bildiriyoruz uzaya;

- çed firmalarına 5 yıllık çevre mühendisi, 3 yıllık çevre mühendişi, 2 yıllık çevre mühendisi bulundurulsun.

projeye göre dışarıdan takviye yapılsın, örneğin maden projelerinde maden jeoloji v.b personel bulundurulsun proje bazlı olarak.

- çed izleme

izlemeyi çevre danışmanlık firmalarıda yapsın izleme üzerinde ki denetimler artsın.

çevre danışmanlık firmaları ptd yapabilsin. çed firmaları sadece çed yapsın.

koordinatörlük kavramı kalksın, firmaların iş bitirmeleri olsun iş bitirme kavramına göre çed projeleri sınıflandırılsın.

- eğitim şartı kaldırılsın

6. Burak Dumlu

Burak Dumlu CMNet Üyesi

Yani zorla diyolarki gidin başka bir alan bulun orada çalışın.

7. mkibaroglu

mkibaroglu CMNet Üyesi

Rapor koordinatörü kalkmasından yana değilim koordinatörlükte ÇED yeterlik belgesi iptal edilen kurum/kuruluşta yer alan koordinatörün 3 yıl başka yerde çalışamaz ibaresi bana göre yanlış. Ayrıca danışmanlık firmalarının ptd yapması konusunda katılıyorum.Belli sayıda ptd yapan danışmanlık firmalarına ÇED yapma imkanı da verilebilir.Proje bazlı olarak yeterlik tebliğindeki diğer meslek gruplarına ait personel için meslek odaları olanlar için meslek odalarının illerdeki temsilcilik veya şubelerinin yönlendirmesiyle ÇED sürecine dahil edilebilir.

Çevresel etki değerlendirmesi yeterlik tebliği taslağı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) El Kitabı

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) El Kitabı İçindekiler El kitabının Kapsamı Çevresel Etki Değerlendirmesi Nedir? ÇED Sürecinin Prensipleri ve Aşamaları ÇED Sürecinin Yönetimi ÇED Mevzuatı ÇED Sürecindeki Adımlara Giriş Adım 1 : Seçme Eleme Sürecinin Geliştirilmesi Adım 2 : Halkın Görüşlerinin Alınması ve Katılımının Gerçekleştirlmesi Adım 3 : Kapsam Belirleme Sürecinin Yürütülmesi Adım 4 :...
  2. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Nedir?

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ (ÇED) ÇED Nedir? Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), belirli bir proje veya gelişmenin, çevre üzerindeki önemli etkilerinin belirlendiği bir süreçtir. Bu süreç, kendi başına bir karar verme süreci değildir; karar verme süreci ile birlikte gelişen ve onu destekleyen bir süreçtir. Yeni proje ve gelişmelerin çevreye olabilecek sürekli veya geçici potansiyel...
  3. Çevresel etki değerlendirmesi taslağı

TASLAK ÇED YÖNETMELİĞİ EKTEDİR.