Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yürürlükte Çevresel etki değerlendirmesi yönetmeliği

Konu, 'Çevre Mevzuatı' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 17.07.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26939

Amaç

Bu Yönetmeliğin amacı, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde uyulacak idari ve teknik usul ve esasları düzenlemektir.

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

Ekli Dosyalar:

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

5 Nisan 2013 CUMA
    Resmî Gazete
    Sayı : 28609
    YÖNETMELİK
    Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:
    ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİNDE
    DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
    MADDE 1 – 17/7/2008 tarihli ve 26939 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin Geçici 3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 23/6/1997 tarihinden önce yatırım programına alınmış olup 5/4/2013 tarihi itibarıyla planlama aşaması geçmiş olan veya ihalesi yapılmış olan veya üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesislere, Çevre Kanunu ve ilgili diğer yönetmeliklerde alınması gereken izinler saklı kalmak kaydıyla bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz.”
    MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

3. M. Hayri Cüneydi

M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

Talha Bey vallahi bravo.Yönetmeliği gördüğümde hemen sitede yayımlayayım dedim ama geciktik bu sefer. :) :)

4. Fecriati

Fecriati CMNet Üyesi

Hangi proje için böyle bir istisna maddesi konuldu acaba?

5. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

Sadece 3. madde değişmiş öylemi acaba
    Bu Değişikliği Açıklayabilecek Varmı Acaba Ne Anlam İfade Ediyor

6. E.Onur Özçiçekçi

E.Onur Özçiçekçi CMNet Üyesi

Halkın görüşünü almak Bakanlığımızın en hassas olduğu konu.

7. cevreci_gokhan

cevreci_gokhan CMNet Üyesi

Bu değişikliğin amacı 1997 yılından önce planlanan nükleer santraller ve Hasankeyf HES projeleri için ÇED zorunluluğunu kaldırmaya yönelik olarak düşünüyorum.

8. Gökhan Ş.

Gökhan Ş. CMNet Üyesi

onur bey linklerinizi göremiyorum. bloklu sayfalar :/

9. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    Resmi Gazete Tarihi:
    03.10.2013 Resmi Gazete Sayısı:28784

Ekli Dosyalar:

10. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Bir firmamı arayıp bizzat telefondan bilgilendirdim. Ben de kendimi erkenci zannederdim :) Maşallah burada baya hızlı arkadaşlar var :D

11. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

Kanuni kapsam dışı projeler
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 23/6/1997 tarihinden önce kamu yatırım programına alınmış olup; 29/5/2013 tarihi itibariyle planlama aşaması geçmiş ve ihale süreci başlamış olan veya üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesisler Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamı dışındadır.
    Diğer kapsam dışı projeler
    GEÇİCİ MADDE 3 – (1) Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin ilk yayım tarihi olan 7/2/1993 tarihinden önce üretime ve/veya işletmeye başladığı belgelenen projeler Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamı dışındadır.
    buna göre kamu projeleri dışındaki projelerin muafiyet tarihi yeniden 1993 yılına alınmış

12. Mahmut Cimşit

Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 23/6/1997 tarihinden önce kamu yatırım programına alınmış olup; 29/5/2013 tarihi itibariyle planlama aşaması geçmiş ve ihale süreci başlamış olan veya üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesisler Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamı dışındadır.
    bu madde daha önce çıkmıştı. artık hangi ....... insanın projesi ki yönetmeliğe dahil olmuş.

13. Adem Taş

Adem Taş CMNet Üyesi

arkadaşlar mevcut çed ile ilgili belgesi olanlar hakkında geçerlidir gibi birşey ben görmedim. mevcut çed ile ilgili belgesi olanlar ne yapacak aynen devammı?

14. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

Ben Dahil Bütün Ahali ÇED Okumada Sanırım :)

Pınar Pelit Demir ve Melis Kara bunu beğendi.
  15. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Proje tanıtım dosyası olarak başvuruda bulunduğumuz firmalar kapsamdışı kaldı:)

Ezgi Karabulut bunu beğendi.
  16. Ezgi Karabulut

Ezgi Karabulut CMNet Üyesi

Tabi bazıları kapsam dışı kalırken bazıları da dahil oldu :D

Melis Kara bunu beğendi.
  17. Orhan Güngör

Orhan Güngör CMNet Üyesi

03.10.2013 tarihli güncel ÇED Yönetmelik İçerik Arama Motoru güncellenmiş. Burayı tıklayarak arama yapabilirsiniz.

18. zehracevre

zehracevre CMNet Üyesi

Teşekkürler Orhan çok faydalı bir araç

19. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

ÇED firmasında çalışan arkadaşlardan ricamız; sizin görüşleriniz bizim için çok önemli. Farklılıkları daha net görebilirsiniz.
    Lütfen farkettiğiniz değişiklikleri burada paylaşınız.

hepaistos bunu beğendi.
  20. Burak Dumlu

Burak Dumlu CMNet Üyesi

PTD hazırladığımız taşkın koruma projeleri 5 km ye kadar ÇED den muaf oldu.

Çevresel etki değerlendirmesi yönetmeliği konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) El Kitabı

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) El Kitabı İçindekiler El kitabının Kapsamı Çevresel Etki Değerlendirmesi Nedir? ÇED Sürecinin Prensipleri ve Aşamaları ÇED Sürecinin Yönetimi ÇED Mevzuatı ÇED Sürecindeki Adımlara Giriş Adım 1 : Seçme Eleme Sürecinin Geliştirilmesi Adım 2 : Halkın Görüşlerinin Alınması ve Katılımının Gerçekleştirlmesi Adım 3 : Kapsam Belirleme Sürecinin Yürütülmesi Adım 4 :...
  2. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Nedir?

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ (ÇED) ÇED Nedir? Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), belirli bir proje veya gelişmenin, çevre üzerindeki önemli etkilerinin belirlendiği bir süreçtir. Bu süreç, kendi başına bir karar verme süreci değildir; karar verme süreci ile birlikte gelişen ve onu destekleyen bir süreçtir. Yeni proje ve gelişmelerin çevreye olabilecek sürekli veya geçici potansiyel...
  3. Çevresel etki değerlendirmesi taslağı

TASLAK ÇED YÖNETMELİĞİ EKTEDİR.
  4. Uluslararası çevresel etki değerlendirmesi kongresi

“ULUSLARARASI ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ KONGRESİ” T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı tarafından Uluslararası ÇED Kongresi,8-10 Kasım 2013tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir. Kongre ile ÇED sürecinde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı temsilcileri, belediyeler,...